Ragbisté Ruska se stali po výhře na ME nad Rumunskem prvními držiteli Poháru Pavla Kiseljova

První březnový víkend zahájil zápasy Portugalsko – Gruzie a Rusko – Rumunsko evropský šampionát, který je zároveň kvalifikací pro mistrovství světa 2023. Zatím do 13. června 2021 se bude hrát jen mezi těmito čtyřmi týmy, ke kterým se na jaře 2021 přiřadí  ještě Španělsko. Ovšem  po 13. červnu 2021 elitní skupinu doplní vítěz utkání mezi Belgií sestupující z mistrovství 2020 a vítězem nižší soutěže Europe Trophy 2019-2020 Nizozemskem.

Nižší soutěže zůstaly nedohrané a tak to také zůstane a nový soutěžní ročník 2021-2022 zatím evropská ragbyová federace Rugby Europe nevypsala. Všechny země kromě první šestice tedy budou čekat, až se v evropských zemích uvolní kovidové restrikce.
Rusko – Rumunsko 18:13  jinak i  Ramil Gaisin - Rumunsko 18:13

Rusové změnili ragbyovou politiku, zprofesionalizovali svou nejvyšší soutěž a mají v úmyslu ji rozšířit o další kluby. Zároveň do svých klubů nabírají zahraniční hráče, převážně Jihoafričany a sem tam i nějaké Gruzínce. Doufají, že se tak zvedne úroveň soutěže, protože to je momentálně jediná cesta, jak zvýšit i úroveň hráčů, když do francouzských nebo anglických klubů proniknou jen zcela výjimečně.
Oba týmy vedou zahraniční trenéři, Rusy Velšan Jones, Rumuny Angličan Robinson, ale zápas rozhodně špičkovou úroveň neměl, Rusové sice měli delší soustředění, ale nerozehranost je brzdila. Vyhráli jen díky nedisciplinovanosti Rumunů, kteří sice ovládli první poločas, ale ve druhém se dopustili řady přestupků proti pravidlům a navíc posledních 10 minut dohrávali ve 14, když Adrian Motoc dostal žlutou kartu.

Rusko vyhrála nad Rumunskem bez jediné položené pětky, kterou se podařilo položit Rumunům. O vítězství domácího týmu se postaral šesti proměněnými trestnými kopy kopáč hrající na útokové spojce Ramil Gaisin. 

Rusové se tak stali prvními držiteli Poháru Pavla Kiseljova (ruský státník a generál 1788-1872, pozn. red.), o který se bude hrát od letoška mezi oběma zeměmi.

Portugalsko – Gruzie 16:29 (13:10)

Gruzie s týmem, který by mohl vystupovat jako výběr francouzských regionů, vždyť z 23 hráčů hraje 13 ve francouzských soutěžích a 4 další v anglických, v Lisabonu proti nadšeně hrajícím domácím nepřesvědčila. Nedisciplinovaní hosté poskytli domácím Lobos 5 příležitostí ke skórování z trestných kopů, jejich kopáč Samuel Marques však proměnil jen dva. Gruzínci sice položili dvě pětky, ale to nestačilo, protože na konci první půle se Portugalcům povedla útočná akce zakončená pětkou křídla Rodriga Marty. Skóre prvního poločasu 13:10 pro domácí rozhodně Gruzíncům čest neudělalo.
Možná vědomí, že zdaleka nemají účast na mistrovství světa 2023 jistou, hosty vytrhlo z letargie a přitlačili. Přitlačili, jak to jenom Gruzínci umějí, silným rojem, na který Lobos nestačili, Melikidze, Mamukašvili a Jalagonia svými pětkami rozhodli. Výhrou se však Gruzínci určitě chlubit nebudou.   Medákův komentář (7. března 2021) ...
„První březnový ragbyový víkend otevřel další kolo Championatu Rugby Europe.  V prvním utkání vyhrálo Rusko v Soči nad Rumunskem 18 : 13. Zápas měl jen průměrnou úroveň.

Ve druhém Gruzie potvrdila své prvenství v soutěži vítězstvím v Portugalsku 29 : 16. Ještě 20 minut před koncem nebylo o utkání rozhodnuto, ale o vítězství Gruzie rozhodl silnější roj, který dominoval jak ve mlýnech, tak v autech. Kdo mohl zápas sledovat na počítači i přes komplikace s přihlášením,  tak určitě pochopil, že Gruzie by měla v Poháru šesti národů  ještě větší problémy než má v současné době Itálie.
Světový pohár žen, který se měl hrát letos na Novém Zélandu, byl přeložen až na příští rok. Letos tedy ženám zůstane jen olympijský turnaj v sedmičkách, pokud se ovšem  OH v Tokiu budou konat.
Byly také určeny města a termíny pro pořádání HSBC World Rugby Sevens Serie. Muži mají 5 turnajů a ženy 4. Výkonnost některých mužstev už prověřily dva turnaje ve Španělském Madridu. Jak už víte, v mužích zvítězila Argentina a v ženách Rusko. Je zřejmé, že  rozvoj této olympijské náročné disciplíny je ohromný i v zemích,  kde patnáckové ragby zatím nezapustilo své kořeny.
Druhý březnový víkend se odehraje  4.kolo Poháru šesti národů a také další zápasy v Evropském Championátu. V Česku se bohužel musíme smířit s tím, že na jaře nebudeme moci odehrát žádná mistrovská utkání jak v soutěži mužů, žen i mládeže. Mohlo by mít  jednu výhodu, když to ovšem dobře dopadne a  zahájíme tuzemské soutěže až na podzim. Budeme se moci bezbolestně  vrátit ke klasickému formátu Podzim - Jaro," má jasno Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medák.


 
Soči a Lisabon   6. března  2021


(Eduard Krützner senior, Karel Gaman, RK Havířov, Petr Skála, ceskeragby.cz, koláž: rugby.ru)