Startuje další ročník Poháru šesti národů v ragby. Je to neoficiální Mistrovství Evropy?

V sobotu 6. února a v neděli 7. února 2021  se odehrají tři zápasy prvního kola  nového ročníku Poháru šesti národů v ragby. Všechna tři utkání vysílají přímým přenosem s českým komentářem sportovní stanice NOVA. „Pohár šesti národů  všichni známe a obdivujeme, ale možná řada ragbistů neví o dalších trofejích,  o které se také hraje," napsal pro ceskeragby.cz před týdnem Eduard Krützner senior a krátce je popsal. 

Grand Chelem Francouzi a Grand Slam ostatní ragbisté  získají pokud jejich reprezentační tým vyhraje všech pět  zápasů.  Jde jen o pomyslné ocenění týmu, které se uděluje  od roku 1908.  

Triple Crown bylo do roku 2006 pomyslné ocenění udělované  již od  roku 1899 týmům Irska nebo  britských týmů Anglie, Skotska, Walesu pokud jeden z nich vyhrál ve třech utkáních.  O trofej ve formě talíře se hraje od roku 2006 a získá ji tudíž vítěz všech tří  zápasů tým, který porazí zbývající ostrovní týmy. 

Calcutta Cup byl založen už v roce 1879 a byl  určen pro vítěze zápasu Anglie - Skotsko. 

Centenary Quaich - o ten se hraje od  roku 1989 a je určený pro vítěze utkání Irsko - Skotsko - zatím Irsko vyhrálo 17 krát  a Skotsko 14 krát.  

Doddie Weir Cup  byl založen v roce 2017 na památku výborného hráče II.řady.  který nyní  žije na své farmě ve Skotsku. Hrají o něj Wales se Skotskem. 

Millennium Trophy  je  trofej, která  má tvar vikingské helmy a hrají o ní Anglie s Irskem od roku 1988, kdy uplynulo tisíc let od založení Dublinu. 

Trophy Giuseppe Garibaldi navrhnul a vytvořil trofej  k upomínce na velkého bojovníka za osvobození Itálie sochař J.P.Rives jinak  bývalý hráč a kapitán francouzské reprezentace. Trofej náleží vítězi utkání mezi  Itálií a Francií od roku 2007. 

Auld Alliance Trophy - od roku 2018 jako vzpomínka na padlé hrdiny I. světové války (100 let) a hrají o ni Skotsko a Francie. 

Jak říkám ...

„Máme se tedy na co těšit. Věřím, že pohárové  zápasy, které bude vysílat NOVA Sport 1 a 2, se skutečně na stadionech  patrně po celý turnaj bez diváků všechny odehrají " uvedl legendární ragbista, jemuž přátelé říkají Medák.  

(Eduard Krützner senior a Karel Gaman,  ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)