Světové ragby je v pohybu. Za vyloučeného hráče po 20 minutách nastoupí náhradník?


Anglická Rugbyová Unie chystá velkou změnu Premiership

Angličané , uvažují o rozšíření soutěže Premiership z 12 na 14 klubů, s moratoriem na čtyři roky bez sestupu. Návrh je dán velkými finančními ztrátami klubů, vzniklých vážnými problémy s Covidem. Do Premiership by se měl vrátit úspěšný klub Saracens, který tuto soutěž čtyřkrát  vyhrál a třikrát  uspěl v Evropském poháru, který byl potrestán sestupem z důvodů nerespektování pravidel o platech hráčů. Čtrnáctým  účastníkem by měl být velmi ambiciosní klub Earling Trailfinders. Podmínkou startu v soutěži bude povinnost mít  předepsané finanční prostředky na účtech  pro tuto náročnou soutěž.

V současné době kraluje Premiership výborný tým Bristol Bears, trénovaný velmi zkušeným . dubna Novozélandským trenérem Pat Lamem. V sobotu 17. dubna 2021  proběhl krásný zápas, ve kterém  Medvědi zvítězili na hřišti Newcastle Falcons 34 : 17. Utkání bylo hráno ve velké tempu, začátek patřil domácím, kteří vedli ještě ve 20 min. 10 : 0, ale pak už svěřenci Pata předváděli moderní ragby v  plné rychlosti, výbornou agresivní obranou, s minimem kontaktů a smrtícími protiútoky.

Na britských ostrovech chystají novou soutěž Rainbow Cup

Novou soutěží na britských ostrovech bude Rainbow Cup ve které budou startovat čtyři kluby z Irska - Leinster, Munster, Ulster a Connacht, čtyři  kluby z Walesu - Cardiff Blues, Osprey, Dragons a Llanely, a dva skotské Edinbourg a Glasgow, dále dva  z Italie - Trevise a Zebre a čtyři týmy   z Jižní Afriky - Bulls, Lions,Sharks a Stormers. Šestnáct  špičkových týmů, to znamená 30 zápasů jen v základní části soutěže + play-off. Řada hráčů z těchto klubů jsou navíc reprezentanti svých zemí, tak to budou mít opravdu nabitý sportovní kalendář, který se bude blížit  k 40 zápasům za sezonu. Tyto kluby budou muset mít velmi silné sponzory, kteří jim umožní velmi široký a kvalitní kádr hráčů.


Kdy se vrátí ragbyoví diváci do ochozů stadionů? 

V Anglii se plánuje, že vzhledem k příznivému vývoji pandemie Covidu, bude možno, aby na stadionech mohla být od poloviny května 2021 návštěva až 10 000 diváků .

Přezkum video-rozhodčích je příliš dlouhý a kouskuje hru

Poslední vývoj využívání video-rozhodčích při zápasech v ragby je podroben dosti tvrdé kritice. Přezkum mnoha akcí bává příliš dlouhý a zásadně negativně ovlivňuje rytmus zápasů, ten je rozkouskovaný, hráči vychladnou a vyjdou z tempa, což přináší riziko zranění.

Při analýzách zápasů na videu, dochází často k velké polemice ohledně vysokých skládek. Některé jsou rozhodně velmi diskutabilní a nyní se hledají řešení,  jak tento problém rozumně vyřešit.

Jak říkám ...

„Doporučuji aby Metodická komise ČSRU před začátkem soutěží uspořádala seminář rozhodčích společně s trenéry a všichni si upřesnili posuzování těchto přestupků," poznamenal k vysokým skládkám Eduard Krützner senior.

Nastoupí 20 minut po vyloučeném hráči do hry náhradník?

Od nové sezony 2021-22 se uvažuje zavést úpravu pravidel, která umožní mužstvům, které obdrží červenou kartu po 20 minutách  poslat na hřiště náhradníka. Další změnou je, že kapitáni mužstva budou mít jednou  za zápas možnost požádat rozhodčího o přezkoumání situace (jako v tenise). Pokud přezkoumání potvrdí jeho oprávnění, zůstane kapitánovi nadále  tato možnost, ale v opačném případě již nárok zanikne. 

A přece se ragby hraje ... V televizi na programu Nova sport byl k vidění  výborný výkon Francouzek, které v Poháru šesti národů, který se hraje ve dvou skupinách, zvítězily v Irsku 56:15, aby v následném  víkendu nastoupily ve finálovém zápase s Angličanky .

Ve francouzské nejvyšší ragbyové soutěži TOP 14 došlo k velkému překvapení. Suverén soutěže Stade Toulouse prohrál na půdě trápícího se týmu Castres o dva body 24:26 a tak byl bodově dostižen letos silným Stade Rochelais, který zdolal LOU z Lyonu 38:23.

Smutný je osud kdysi slavného, několikanásobného mistra Francie klubu Agen, který získal pouze ostudné dva body v dosud odehrané soutěži TOP 14 je už dnes  odsouzen k sestupu do PRO D2.

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)