Světový šampionát v ragby 2023 byl v pořadatelské zemi v Paříži rozlosovaný

Prezident FFR Francouzské federace ragby   Bernard Laporte a  spolu s legendou francouzského ragby rváčkem Sébastienem Chabalem, vylosovali v Paříži složení čtyř skupin po pěti  týmech pro Světový pohár v ragby, který pořádá v roce  2023 Francie.

Dvanáct týmů konkrétně šest z Evropy, tři Austrálie a Oceánie, po jednom z Afriky, Ameriky a Asie se kvalifikovalo přímo  podle umístění na RWC 2019 v Japonsku. Tento tucet přímo nasazených reprezentací doplní dvě země z Evropy, dále dvě  z Ameriky, po jedné z Afriky , Oceánie a vítězové kvalifikace  Asijskopacifické a vítěz kvalifikačního turnaje, jehož se zúčastní čtyři týmy zastupující Evropu, Ameriku, Afriku a bude jej hrát ještě poražený tým z finále asijskopacifického kvalifikace .

Složení skupin
A - Nový Zéland, Francie, Itálie, Amerika 1, Afrika 1. 
B - Jižní Afrika, Irsko, Skotsko, Asie/Pacifik, Evropa 2. 
C - Wales, Austrálie, Fidži, Evropa 1, vítěz kvalifikačního turnaje. 
D - Anglie, Japonsko, Argentina, Oceánie, Amerika 2. 

Na MS 2023 stejně jako v roce 2019 v Japonsku první dva týmy z každé skupiny postupí do čtvrtfinále.

Bill Beaumont, který je prezidentem World Rugby,  je přesvědčen, že RWC ve Francii 2023 přinese ragby velké změny, které osloví miliony nových zájemců o tento sport. 

Jak říkám ...

„Sport a fyzické aktivity hrají nejdůležitější roli pro společnost v době pandemie a dovolí tak lidem udržovat si dobré zdraví, jak fyzické, tak mentální. World Rugby bude tvrdě pracovat na tom, aby se ragby  mohlo opět hrát na všech kontinentech," prohlásil šéf světové ragbyové  federace po losování.  

„Kvalifikační zápasy budou určitě velmi zajímavé. V Evropě vedle favorizované Gruzie, bude velký boj o druhé postupové místo, o které budou usilovat ragbisté Španělska,  Ruska, Rumunska  a Portugalska. Všechny tyto země už MS v minulosti hrály, nejčastěji Rumunsko, které hrálo všechna MS až na to poslední. Rumuni z účasti na MS v Japonsku byli totiž vyřazeni po skrečovaných  kvalifikačních zápasech a místo nich postoupilo do Japonska Rusko. Z americké kvalifikace se o dvou přímých postupujcích týmech rozhodne  mezi USA, Kanadou a Uruguay. V Oceánii se bude rozhodovat  mezi Tongou a Samoou. I poražené týmy budou mít  poslední možnost kvalifikovat se a to na  závěrečném turnaji.  V roce 2023 se tedy máme na co těšit. Světový svátek ragby se blíží," řekl pro ragbyový magazín ceskeragby.cz legendární český ragbista Eduard Krützner starší.

(ps, ceskeragby.cz,rugbyworldcup.com, foto: rugbyworldcup.com)