To byl opravdový svátek ragby ... Francie - Wales 32:30. Francouzi jsou stále ve hře o titul

V jeden den 20. března 2021 příznivci ragby mohli sledovat tři utkání za sebou z Poháru šesti národů.  Nejdůležitejší bylo střetnutí mezi celky, které byly ještě ve hře o pohárový titul za rok 2021. V Paříži se hrálo utkání Francie - Wales, které se i bez diváků v hledišti stalo opravdovým svátkem ragby. Francie položila až v 82. minutě pro zisk bonusového bodu a pro zvrat ve výsledku čtvrtou pětku. Výsledek Francie - Wales 32:30 ovšem ještě nerozhodl o vítězném týmu Poháru šesti národů 2021, neboť 26. března 2021 se ještě hraje zápas Francie - Skotsko. Francii však k prvenství  nemusí stačit ani vítězství se čtyřmi a více položenými pětkami pětkami, neboť při možné shodě bodů nakonec rozhoduje celkové skore ze všech utkání a to má Francie nyní o hodně horší než Wales.

Medákův komentář ...

„Poslední kolo Poháru šesti národů ještě nerozhodlo o vítězi turnaje, vzhledem k dohrávce odloženého zápasu z důvodu Covidu Francie - Skotsko. Pátek 26.března 2021 od 21,00 hodin bude rozhodujícím pro konečné pořadí, ale už nyní  je jasné, že vítězem se může stát Wales nebo Francie.

Zápasy odehrané 20. března 2021 přinesly úžasné boje, obrovské nasazení, bojovnost a krásné akce.

V prvním utkání dne Itálie opět dostala na frak od Skotů,  kteří zvítězili 52 : 10. Italové mají mladé perspektivní mužstvo, které se snaží o moderní rychlé ragby, ale na úkor rychlosti dělají mnoho taktických i technických chyb, které zkušené týmy umí tvrdě potrestat. Letošní ročník Poháru šesti národů pro ně vyzněl nejhůř za poslední léta, neboť nezískali ani bod a dostali 34 pětek při skóre 55 : 239. Skotsko je zatím čtvrté, ale má k dobru ještě velmi těžký zápas s Francii. Výkonnost Skotů má stále stoupající úroveň, praktikuje celoplošné ragby s velmi dobrou obranou, které ji přineslo vytoužené vítězství s Anglií.

Ve druhém utkání Irové přehráli v letošním ročníku tápající Anglii 32 : 18. Trenér Anglie Jones přiznal po utkání , že tým Anglie na Iry v současné formě nestačí. Irové získali 15 bodů a jsou zatím na druhém místě o skóre před Francií. Tým Anglie byl už v loňském ročníku kritizován za nečistou hru, což se plně potvrdilo i letos. Anglii čeká zásadní přestavba týmu, ale podle mého názoru už trochu opožděně, protože Světový pohár se už hraje za dva roky.

Drama až do poslední vteřiny byl zápas Francie s Welsem, který měl rozhodnout o vítězi Poháru. Před sezonou podceňovaný tým Walesu vsadil na zkušenost, souhru a tradiční bojovnost. V utkání byl po většinu zápasu lepším týmem. Francie se jen velmi těžko prosazovala proti důsledné obraně a to Walesané dovedli dobře využít svými letitými zkušenostmi k bodování. Příkladem je kapitán A. Jones, který má odehráno více reprezentačních zápasů, než celý roj Francie dohromady. Poločas důležitého duelu skončil smírně 17 : 17, ale Francie přišla o dva hráče, zejména o útokovku Jaliberta, kterému uštědřili K.O .loktem na bradu. Druhý poločas začal lépe Wales, který položil pětku a proměnil dva TK a v 67. minutě se ujal vedení 30 : 20, což mohlo pro tak zkušené mužstvo  stačit k vítězství. Navíc hráli hosté o jednoho hráči navíc, protože Francouzům byl vyloučen hráč druhé řady Wilemse za diskutabilní faul. Mladé francouzské mužstvo se však nevzdalo, položilo pětku, ale ta nebyla uznána. To Francouze  ještě nabudilo k většímu tlaku. Walesanům už docházely síly a nezvládali obranu za což byli potrestáni dvěma žlutými kartami. V tu dobu  hráči Bleus položili v 77,  minutě pětku a snížili na 27 : 30. Po výkopu měl Wales  míč pod kontrolou, ale chyboval prakticky v posledních vteřinách utkání. Francouzi  rozehráli úžasnou útočnou akci a dovedli v nastavení zadákem Dulinem položit v 82. minutě vítěznou pětku.

Je nutné přiznat, že v Paříži se hrál neuvěřitelný  zápas s dramatickým průběhem, který se musel líbit každému fandovi ragby. Mám však  osobní poznámku. V rámci úpravy pravidel vedených k větší ochraně zdraví hráčů, dochází v poslední době k různému výkladu pravidel, zejména v čistění v rucku, u vysokých skládek,  v maulech, kde dochází k obstrukcím, kdy se část maulu oddělí a blokuje obranu soupeře, aniž má míč. Na mé gusto se moc používá video-rozhodčí, čímž si rozhodčí usnadňují svoji odpovědnost za svá rozhodnutí. Doporučují, aby se naši rozhodčí před zahájením soutěží (asi až před podzimem) setkali na semináři s trenéry a upřesnili si výklad pravidel," komentoval poslední kolo Poháru šesti národů Eduard Krützner senior