Ve finále Championship v podobě 2024 by před dvaceti lety hrálo i Česko třeba o sedmé místo


Ragbyové   události a zajímavosti, které se staly   v lednu 2024  pro Ceskeragby.cz v ragbyových zahraničních zprávách našel a okomentoval  Eduard Krützner senior.


     aneb co se děje ve  světovém   ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů    


     z Francie, z USA, z Velké Británie, z Gruzie a z  Jižní Afriky   ...   Rugby Europe uspořádá 17.března 2024 na stadionu Jean Bouin v Paříži finálové zápasy Championship.  Na této sportovní vyjímečné akci startuje osm týmů.  Velkým favoritem je  vítěz loňského ročníku Gruzie, jejíž trenér Niniahsvili Tabusadze je si jistý, že tým pro finále dobře připravil. ***  Na finále se těší i Portugalci, kteří mají za cíl svého nového Strategického plánu, vypracovaného ve spolupráci s Patrice Lagisquetem, který svoji úspěšnou misi v Portugalsku po SP ukončil, vítězství v této soutěži. ***    Rumuni mají nového trenéra Davida Gerarda, úspěšného asistenta P. Lagisqueta. Cílem Rumunů je zrychlit herní projev mužstva. ***   Španělský tým značně omladil a trenér Pablo Bouza má za cíl postup na Světový pohár 2027 v Austrálii. ***  Nizozemské  ragby je na vzestupu a k úspěchům má pomoci  zkušený trenér Iyn Jones. ***  Belgičané si dali za cíl vybojovat konečné čtvrté místo v soutěži. Nelehký úkol chtějí Belgičané zvládnout zásluhou  zkušeností  trenéra Laurenta Dossauta. ***   O sedmé místo se podle pozorovatelů popere Německo s Polskem. ***   Opět se dopustím úvahy  o tom, že  kdyby se finálové zápasy Championship hrály v této podobě, v jaké se budou hrát, tak by je před dvaceti lety asi tak  o  sedmé místo hrálo Česko a to tehdy byla  konkurence ještě  silnější o Rusko, které bylo v roce 2022 z ragbyových  soutěží vyloučeno

Americké ragby má před sebou profesionalizaci klubů.   Důvodem je zejména absence USA na SP ve Francii v roce 2023, ale zejména očekávané pořadatelství SP v USA v roce 2031. Ragbisté USA si  společně s Major League a s pomocí WR  naplánovali  Strategické cíle, pro následující období - kvalifikaci na SP 2027 v Austrálii a kvalitní reprezentaci na domácím Světovém poháru v roce 2031.

Turnaj ragby na Olympijských hrách ve Francii se odehraje v Paříži na hlavním stadionu Stade Francais v termínu 24 - 28.července 2024, kde proběhnou také téměř všechny atletické disciplíny. Jedním z nositelů "Olympijského ohně" bude reprezentant Bleus, rváček Anthony Jelonch.

Útokovka Jižní Afriky Elton Jantijies měl pozitivní test na doping a za svůj prohřešek  byl přísně potrestaný a tak příznivci  ragby by jej dlouhé čtyři roky neměli vidět hrát jakékoliv soutěžní utkání.

Příznivci ragby v reprezentaci Walesu patrně delší dobu neuvidí  výborné křídlo Louise Reese Zammita,  který na SP položil za Wales pět  pětek. Walesan totiž  skončil s ragby, ale sportu nezanechal. Podepsal smlouvu s klubem amerického fotbalu z Floridy.

Antoine Dupont, světový hráč roku 2022, nebude hrát za Francii v Poháru šesti národů. Důvodem je jeho příprava se sedmičkovou  reprezentací Francie, která bude startovat na Olympijských hrách v Paříži.

Bývalá stár anglické reprezentace Richard Cockerile, k terý je v současné době zkušeným trenérem  v řadě předních evropských klubů, naposled  s Montpellieru, podepsal smlouvu s Gruzinskou ragbyovou federací. Angličan by měl být trenérem gruzínské  reprezentace,ale také Black Lion. První prověrka jeho týmu bude zápas v Challange Cupu s Clermontem. Na dotaz novinářů, proč skončil v Montpellier, odpověděl, že si chce otestovat své dlouholeté zkušenosti v novém prostředí.
	


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Ceskeragby.cz  ... zde . 


(Eduard Krützner senior  pro SportovniListy.cz, koláž a foto: Petr Skála)

                                                                                                                                (2024 / 08 /  03 /  00)