Viděli jste také, jak 80 minut dvě na světě nejlepší reprezentace předváděly špičkové ragby?

Druhý  únorový víkend byl pro ragbisty velmi zajímavý, neboť  sedmi zápasy pokračovaly evropské soutěže národních reprezentací. Sedm utkání odehrálo čtrnáct  nejlepších evropských reprezentací a všechna sledoval u televize nebo u počítače  Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj komentář. Nuže ...

Druhé kolo Poháru šesti národů prokázalo, že Irsku zaslouženě patří první místo v rankingu WR, když zvítězilo v krásném, bojovném zápase, nad druhou Francii 32:19. Dvě nejlepší mužstva planety předváděly vrcholové ragby po celých 80 minut. Irové podle mého názoru rozhodli o svém vítězství, výborně zahraných signálem, který rozebral velmi pozornou obranu Bleus, korunovaným pětkou pod bránu. To Irům dodalo velké sebevědomí a Francouzům naopak znejistění v efektivnost obrany. Velmi diskutabilní také byla pětka Lowa, položená k praporku, která umožnila Irům navýšit vedení a uklidnění. Celkově však byli Irové lepší, měli větší nasazení a s fyzičkou vydrželi až do konce utkání. Zřejmě se projevilo daleko větší herní nasazení v domácí soutěži, Francouzi odehráli jednou tolik náročných utkání než Irové, v průměru 1000 minut, což odpovídá 12 zápasům, oproti 6 zápasům Irů, v posledním období před Pohárem šesti národů.

Ve druhém utkání si Skotové poradili s Walesem a zvítězili přesvědčivě 35:7. Wales do týmu zařadil mladé nadějné hráče, ale bude jen velmi těžké, aby se do Světového poháru tento tým sehrál tak, aby byl důstojným soupeřem předním světovým mužstvům. Skotské ragby má stále stoupající herní projev a vyzrálé bojovné mužstvo."

Pohár 6 zemí týmů do 20 let : Irsko - Francie 33:31,  Skotsko - Wales 18:17 a Anglie - Itálie 32:25.   Anglie sehrála s Itálií vítězné utkání 31:14, ale oba týmy nepředvedly příliš povedený zápas. Chyběla rychlost, dlouhé herní sekvence a chytré akce útočníků. Faktem, ale je, že italské ragby je na vzestupu."

Championship pokračoval také druhým kolem a přinesl zajímavé výsledky. Polsko na pěkném stadionu v Gdyni prohrálo vysoko s účastníkem RWC Portugalskem 3:65. Zápas řídil výborný Irský rozhodčí A.Cole, který nechával hře volný průběh, s velkým citem pro výhody. Dvouminutové akce bez přerušení, byly velmi časté. Portugalci jsou pod vedením francouzského špičkového trenéra P. Laqisquet, velmi dobře připraveni na Světový pohár. Hrají velmi rychle, výborně čtou hru soupeře a zlepšili i svoji slabinu - tlak ve mlýnech. Poláci zatím na soupeře, zejména v rychlosti, nestačili, ale vedení polského ragby se rozhodlo využít účasti v této náročné soutěži, jako dvouleté sbírání zkušeností. Zajistilo pro reprezentaci velmi zkušené valeské trenéry, hlavní je Christian Hitt, asistent M.Stoddart, B. Davis (auty) a S.Baldvin (mlýny). Oslovili také špičkového hráče, původem Poláka Alexe Lozowsého, hráče Saracens, zda by měl zájem reprezentovat Polsko, zřejmě s úspěchem. Na start v Championship se v měsíci listopadu připravovali ve Walesu, kde odehráli tři  náročná utkání. Zvítězili nad Cross Keys a Cardiff Met University, ale utržili drtivou porážku od valeské reprezentace do 20 let 78:12. Cílem polského ragby je tedy získat v tomto dvouletém cyklu co nejvíce zkušeností hrou s předními evropskými týmy a udržet se v soutěži. ***

V Amsterdamu na národním stadionu, před velmi slušnou návštěvou přivítali Nizozemci  vítěze soutěže Gruzii. Nizozemci odehráli výborné utkání a v prvním poločase prohrávali pouze   3:12, když byli vyrovnaným soupeřem, ale nedovedli dotáhnout k bodování slibné akce na pěti  metrech Gruzínců. Tyto akce naopak Gruzínci prakticky vždy dovedou bodování. Ve druhém poločase se už projevil rozdíl ve zkušenostech a fyzické kondici profíků z Gruzie, ve srovnáním s amatéry Nizozemska s konečným výsledkem 8:40. Také nizozemské  ragby se neustále zlepšuje a získané zkušenosti ze startu v Championship, budou mít určitě velmi kladný vliv na další rozvoj ragby v této zemi. ***

Další zápas se odehrál na ragbyovém stadionu v Bruselu, kde domácí tým Belgie, přivítal dalšího účastníka Světového poháru Rumunsko. Tentokráte mne Belgičané velmi zklamali, hráli bez šťávy a odevzdaně a Rumuni, kteří se odpovědně připravují na RWC je přehrávali ve všech směrech a zvítězili 56:5 (21:5) Navíc zápas řídil velmi slabý veleský rozhodčí English, který vůbec netrestal časté provokace a nečistou hru Rumunů. Rumuni hráli  rychle, mají silný roj a jsou dobře sehraní, ale na Světovém poháru to budou mít velmi těžké.   ***

V posledním víkendovém zápase Němci prohráli v Mekkce Německého ragby v Haidelbergu s Španělskem  14:32, když poslední pětku dostali až v 82 minutě nastavení. Opět předvedli zlepšení se zkušeným Iberským týmem ze Španělska. Také tady platí, že Němci si chtějí odnést ze startu v Premiership, co nejvíce zkušeností, které kladně ovlivní výkonnost německého ragby do příštích let. Překvapením bylo, že zápas velmi úspěšně řídilo trio italských ženských rozhodčích, v čele Clary Munariny."

Bohužel českým ragbistům  budou tyto ničím nenahraditelné zkušenosti, do dalších let chybět, protože jsme   loni hrubě podcenili přípravu na rozhodující zápas se Švédskem o přišli jsme tak o  postup do vyšší skupiny Trophy. To tuzemské  plány na zlepšení úrovně české  reprezentace oddálí o další dva roky.

Závěrem jen připomínám, že pokud se chceme kvalifikovat efektivně pozměnit systemický tréninkový proces, který  bude zaměřen na rychlost, nejen absolutní, ale zejména na exekuci herních situací. Musíme si přiznat, že se současné rychlé  ragby tomto směru našemu,  každým dnem vzdaluje.

Na závěr si nemohu odpustit jednu poznámku, ve všech zápasech jsme si mohli ověřit, jak si reprezentační týmy váží národních barev na svých dresech. Neznám důvod, proč se české ragby touto ragbyovou tradicí rovněž neřídí..

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)