Vítězem Poháru šesti národů 2021 je Wales. Rozhodl výsledek duelu Francie - Skotsko 23:27

Poslední březnový pátek se v dohrávaném utkání Francie - Skotsko rozhodovalo o vítězném týmu Poháru šesti národů. Ve hře byly jen dva týmy Wales a Francie. Francie ovšem musela nad Skotskem vyhrát rozdílem větším než 20 bodů a položit nejméně čgtyři pětky. Ani jedno ani druhé se Francouzům však nepodařilo a málem přišli i o druhé místo v celkovém pořadí.

Komentář Karla Gamana ...

„V dohrávaném utkání třetího  kola Six Nations nevyšla tedy očekávání ani jedné straně.  Francouzi doufali ve výhru s bonusem a zisk trofeje, Skotové naopak věřili, že Francouze porazí a obsadí druhé  místo v turnaji, nakonec jim k tomu chyběl těsně netrefený pokus o dropgól Fina Russela. Francouzi nakonec ani neudrželi vedení 23:20, když se Dulin v 80. minutě dopustil omylu – podle mínění TV reportéra Antonína  Brabce si zřejmě neuvědomil, že uplynul čas – a ještě se snažil hrát, jenže mu Francouzi v domnění, že odkopne do autu, poskytli podporu pozdě a rozhodčímu Wayne Barnesovi nezbylo, než zapískat trestný kop.

Nastal čtyřminutový pres, při kterém  Francouzi nevěděli, kam dřív skočit, a to jim ještě pomáhal Ali Price na mlýnové spojce, který svým váhavým a pomalým rozehráváním míče umožňoval Francouzům pokrývat nezabezpečená místa. Po nesčetných herních fázích od rucku k rucku konečně Skotové rozehráli na útočnou formaci a van der Merwe lehce prošel do brankoviště k rozhodujícímu položení.

Zápas nepochybně ovlivnil liják a  dá se předpokládat, že možná trochu pomohl Skotům, kteří jsou na podobné počasí jistě zvyklí více než Francouzi. Ale zcela jistě Skotům nejvíc pomohla mistrná taktika přesouvání hry dalekonosnými kopy hluboko za obrannou linii Francouzů a také nátlakovou hrou v prvních 20 minutách, kdy také získali své body a položili tak základy pro své pozdější vítězství. Nerozvíjeli své útočné akce na vlastní polovině, vždy se snažili hru přesunout kopy.

Francouzi se zdáli být překvapeni aktivitou hostů vypadali letargicky a váhavě, stín týmu, který skvělou aktivní hrou porazil minulý týden Wales. V mokru jim ani nevycházela hra rukama, navíc Skotové v obraně Francouze napadali zuřivě jak sršni a nedopřávali jim ani metr postupu zadarmo.

Francouzi hráli v blízkosti brankoviště Skotů stereotypně, před Dulinovým položením měli příležitost už od 29. minuty, kdy začali hrát ve 22 Skotska, ale celou dobu až do 35. minuty, kdy Dulin položil, měli 12 nájezdů a rucků prokládaných trestnými kopy a mlýny. Teprve po 6 minutách se po mlýnu odhodlali k rozhození na útočnou formaci, a to rozhodnutí stálo za to, Dupont poslal dlouhou přihrávku křídlu Penaudovi a ten vrátil nabíhajícímu Dulinovi dovnitř k položení první pětky.

Na začátku druhého  poločasu začali Francouzi hrát rukama a v jedné z nejhezčích akcí zápasu položil Penaud pětku. Už před touto akcí domácí rozjeli podobnou akci rukama, ale nějakých 10-15 metrů před brankovištěm nedal Vincent volnému Dulinovi na křídlo a nechal se složit, právě takové chyby mohou rozhodnout zápas.

Mezi 50. a 60. minutou hřiště zcela ovládli Skotové a měli drtivou převahu, Russel dal trestný kop a pak položil Cherry, Russel proměnil kop a Skotové vedli 20:18. V tu chvíli museli Walešané u televizních přijímačů skákat až do stropu, bylo jasné, že Francouzi je o prvenství nepřipraví. Sice 65. minutě Rebbadj  vzal svou pětkou po maulu vedení Francie zpět na 23:20, ale na víc už Francouzi neměli.

Pak přišla karetní hra – červenou dostal Russel za vražení předloktím do Dulinova krku, potom Serin, který vystřídal Duponta, žlutou a už se také na hřiště nepodíval.

V závěru měla Francie zápas jakž takž pod kontrolou, ale zadák Brice Dulin se bizarně rozhodl, že míč neodkopne do autu a zpečetil zkázu francouzské patnáctky. Skotové vyvinuli obrovský tlak ve 22 fázích a pak Adam Hastings, který nastoupil na útokovku po vyloučeném Russelovi, přehodil míč až na levé křídlo Duhana van der Merweho a ten v 85. minutě zpečetil osud Les Bleus," podrobně popsal o konečném pořadí v Poháru šesti národů rozhodující utkání Karel Gaman na webu RC Havířova.

Medákův komentář  ...

„Pohár šesti národů měl krásný závěr, který nakonec získalo zkušené mužstvo Walesu. Odložené utkání Francie - Skotsko z důvodu pozitivních testů Covidem, nám nabídlo úžasnou podívanou až do posledních vteřin napínavého zápasu. Francouzi si dělali naději vyhrát Pohár, ale museli by položit alespoň čtyři  pětky a zvítězit rozdílem nejméně 21 bodů. Motivace to byla ohromná, ale nakonec se z vítězství radoval zkušenější tým Skotska 27:23, když položil rozhodující pětku ve 84. minutě nastavení. Ještě v 80.  minutě vedla Francie 23:20 a získala míč, který mohl ukončit zápas, protože už vypršel čas. Jeden z nejlepších hráčů Blues zadák Dulin, který v minulém zápase s Walesem položil vítěznou pětku z neznámého důvodu šišku do autu neodkopl a soupeř jej složil, rozhodčí Barnes na Francii odpískal sporný trestný kop, kterého Skotové využili ke krásné akci a položili vítěznou pětku. To rozhodlo o konečném pořadí a tak se z Poháru  raduje Wales.  Francie skončila druhá, třetí je Irsko a výborné Skotsko je  až čtvrté. Zklamaný je Albion na pátém místě a jak už bývá zvykem je Itálie šestá, která už může mít z dřevěných lžicí, kterou získává poslední tým soutěže,  naplněný celý příborník. Trenér Francie Galthie sportovně popřál Skotům mnoho úspěchů a k výkonu svého mužstva se vyjádřil, že je to velmi dobrý tým, ale k velkému týmu jim ještě chybí zkušenosti, které chtějí získat do Světového poháru 2023 ve Francii. Jako příklad uvádí, že kapitán Walesu Alun Jones má odehráno více reprezentačních zápasů, je jich už přes 150,  než celý roj Francie. Faktem je, že typické útočné hře Francouzů  také vadil hustý déšť, na který jsou Skotové zvyklí a navíc hráči byli zřejmě přemotivováni vidinou vyhrát Pohár, což jim svazovalo ruce a dělali zbytečné chyby, včetně té závěrečné hrubé chyby Dulina, která je připravila o vítězství," poznamenal k dohrávanému utkání Poháru šesti národů Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medák.