World Rugby - Sevens Series měl zastávku v Dubaji. Proč se tam mihli i Češi?

World Rugby - Sevens Series měl zastávku v Dubaji. Proč se tam mihli i Češi?
O víkendu 6. až 7. prosince 2019 pokračoval druhým hracím kolem Světový Sevens Series v Dubaji i za účasti českého výběru Dukla. Jak se to stalo?

Světová série má 10 kol a byla zahájena v americkém Glendale, pokračovala v Dubaji a příští kolo bude v následném týdnu v Cap Townu. Turnaj je vypsán pro 16 nejlepších týmů mužů ve světě, pro ženy pro 12 nejlepších týmů.

V Glandale v soutěži mužů získaly první místo USA. Ve finále v Dubaji zvítězila Jižní Afrika, když si poradila s Novým Zélandem 15 : 0. V boji o třetí místo porazila Anglie, překvapení turnaje Samou 19 : 14.

Konečné pořadí : na 5. Austrálie, 6. Francie, 7.Argentina, 8. USA, 9.Fidži, 10. Kanada, 11. Španělsko, 12. Irsko, 13. Keňa, 14. Skotsko, 15. Wales a poslední 16 Japonsko.

Soutěž žen : Ve finále zvítězil Nový Zéland nad Kanadou 17 : 14 a třetí místo získaly hráčky USA vítězstvím nad Austrálii 24 : 17.

A nyní k tomu, jak se do Dubaje dostala Dukla. V rámci tohoto slavného "sedmičkového" turnaje byla také uspořádána soutěž pro 16 mužstev, která měla zájem se jej zúčastnit. Mezi nimi byla také česká  Dukla. Bohužel opět se prokázalo, že tato velmi náročná disciplína i přes dobré podmínky, které čeští vybraní hráči mají díky podpoře Dukly, nepřináší do země uprostřed Evropy pozitivní výsledky. Český výběr skončil na 14.místě, když nevyhrál ani v jednom utkání. Prohrál s výběrem německého rozvojového týmu 5 : 24, z Apachy 12 : 22, Frogies 5 : 7 a rozvojovým týmem Irska 10 : 21, z celkovým skórem 32 : 47.

Jak říkám ...


"Zvolený systém Dukla, který by měl sloužit ke zkvalitnění úrovně českého "sedmičkového" ragby, tak zatím rozhodně nepřináší kladné výsledky, které se od něj očekávaly s ohledem na neslavné výsledky Dukly na mezinárodním poli v letošním roce i v posledním turnaji v Montpellier. Příčin je několik, zejména proto, že dosud nebyl vyřešen problém členství klubu v české  unii, druhým stejně vážným je skutečnost, že za Duklu hrají pouze hráči z Prahy, po případě hráči ze zahraničí, což ještě zvyšuje finanční náklady. Je přece evidentní, že i v jiných klubech máme hráče, kteří jsou schopni úspěšně hrát "sedmičkové" ragby, ale tento systém jim to neumožňuje. Navíc není řešena skutečnost, že nominace hráčů se vůbec nekonzultuje s jejími mateřskými kluby a s tím souvisí také otázka, jak je řešeno pojištění hráčů. Pokud jsem sledoval hru mužstev, které startují na World Rugby - Sevens Series, tak musím konstatovat, že se nám výkonnost těchto mužstev, neustále značně vzdaluje.  Těším se na příští turnaje, na kterých můžeme shlédnou vrcholové "sedmičkové" olympijské ragby, které vyvrcholí právě na OH v Japonsku," uzavřel svůj komentář pro Českéragby.cz Eduard Krützner senior.


(ek, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)