Z turnaje Super rugby Pacific za každou položenou pětku 500 dolarů pro postiženou Tongu

O prodlouženeném víkendu od 18. února do 20. února 2022 zahajuje SUPER RUGBY PACIFIC 2022.  Letošní ročník se z důvodů problémů s Covidem bude konat bez klubů z Jižní Afriky, Japonska a Argentiny. A tak na  turnaji budou startovat jen týmy z Nového Zélandu, konkrétně  BLUES, CHIEFS, HURRICANES, HIGLANDERS a CRUSADERS a z  Austrálie, konkrétně  BRUMBIES, GUEESLAND REDS, MELBEURNS REBELS, WESTERN FORS a nám dobře známé WARATHAS.

Navíc budou na  tomto turnaji startovat ještě MOANA PACIFIKA, která bude mít sídlo v Auclandu a FIJIAN DRUA se sídlem v Austrálii.

Na turnaji Super rugby Pacific přibude do fondu pro postiženou Tongu 500 dolarů za každou pětku a tak  získané peníze budou zaslány Červenému kříži Pacific na pomoc poničenému ostrovu Tonga, zasaženému tsunami po výbuchu tamější sopky.

Jak říkám ...

"Je to krásné sportovní ragbyové gesto hodnot ragby," poznamenal Eduard Krützner senior, který pro ragbyový magazín ceskeragby.cz informaci o turnaji   Super rugby Pacific napsal. 

Konec kapitánské výzvy, náhrada vyloučených hráčů a zlatá pětka


Soutěž se bude hrát podle trochu odlišných pravidel, která právě Super Rugby zavedlo. I když zrovna kapitánská výzva byla zrušena. Pravidlo Captain᾿s Challenge převzaté z NRL (Rugby league) je totiž možnost kapitánů týmů jednou za zápas požádat rozhodčího o přezkum situace u TMO v případě položení nebo domnělého faulu, pokud se domnívali, že byla rozhodčím špatně posouzena nebo že rozhodčí něco přehlédl a poškodilo to jejich tým. V průběhu loňské sezóny novozélandské Super Rugby Aotearoa se totiž ukázalo, že pravidlo zdržuje a navíc se začalo používat pro každé rozhodnutí.

Nahradit vyloučeného hráče, který uviděl červenou kartu  po 20 minutách však bude možné, a to díky výjimce od World Rugby i když World Rugby odmítlo toto pravidlo zařadit do světových pravidel. Ale stejně jako u loňského Rugby Championship byla na žádost SANZAAR udělena výjimka, aby se pravidlo mohlo uplatnit i v Super Rugby Pacific.

Další globální pravidla, jako jsou výkopy z brankové čáry a kopy 50-22, budou i v Super Rugby Pacific uplatňována.

Novinkou však je a to na žádost Austrálie  prodloužení zápasů o dvakrát 5 minut až do položení „zlaté pětky,“ kdy zápas okamžitě končí.

Jak říkám ...

„Austrálie měla opravdu zájem o zlaté položení. Cítili jsme, že prodloužení hry o 10 minut by nemuselo vyřešit výsledek. Trochu nás znepokojovalo, že by týmy negovaly skórování," řekl manažer novozélandského sboru rozhodčích Bryce Lawrence.


Kam na ragby
Super rugby Pacific  1. kolo


18.2.         zrušeno     Moana Pasifica – Blues
18.2.       9:45 CET     Waratahs – Drua
19.2.       4:35 CET     Chiefs – Highlanders
19.2.       7:05 CET     Crusaders – Hurricanes  
19.2.       9:45 CET     Reds – Rebels
20.2.       4:00 CET     Brumbies – Western Force(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz & Karel Gaman  RC Havířov, koláž: Petr Skála)