Zahajuje nejstarší turnaj kolektivních sportů na světě - Pohár šesti národů 2024 v ragby


První únorový víkend zahajuje prvním kolem  Pohár šesti  národů považovaný za uzavřené mistrovství Evropy v ragby. Už v pátek 2. února 2024  v 21:00 hodin odstartuje nový ročník Poháru  zápasem favoritů Francie a Irska. Hraje se na stadionu  Orange Vélodrome v Marseille.

V sobotu 3. února 2024  nejprve hraje v Římě Itálie s Anglií od 15:15 hodin  a od 17:45 hodin  přivítá v domácím prostředí Principality Stadium v Cardiffu  Wales -  Skotsko.

Očekávané ragbyové   události  prvního únorového víkendu v podobě postřehů  z táborů reprezentačních mužstev před prvním kolem Poháru šesti národů a dalších ragbyových soutěží pro Ceskeragby.cz okomentoval  Eduard Krützner senior.   Největší starostí má coach Anglie Steve Borthwick, kterému se na soustředění ve španělské Gérone zranila zkušená útokovka Marcus Smith. K tomu je třeba přičíst ještě dalších šest  hráčů ze základního kádru, kteří jsou zranění.

   Italové mají nového ústředního trenéra zkušeného a výborného hráče Gonzala Qusedu. Většina hráčů italské reprezentace je ze dvou výborných klubů Benetton Treviso a Zebre Parma. Kapitánem  je výborný rváček Michaelle Lamero a k dalším  oporám patří zadák Toulouse Capuozzo a spojky hrající ve Francii  Gabrisi z Montpellier a Allan z Perpignanu.

Francouzský trenér Galthie se musí obejít bez nejlepšího hráče roku 2022 Antoina Duponta, který se  omluvil z důvodu, že bude hájit barvy Blues na OH v Pažíži v olympijských sedmičkách. Na jeho post byl nominován Maxime Lucu, společně se spoluhráčem na útokovce Mathie Jaliberte. Oba hrají za Bordeaux-Begles. Kapitánem Francie  je hvězda třetí řady Gregory Alldritt. Hodně se diskutuje o nové hvězdě, mistrem světa U-20, devatenáctiletém kolosu Posolo Tuilagi, který i přes 150 kg živé váhy je rychlým a důrazným hráčem Idruhé řady.

   Zápasy prvního kola Poháru šesti národů  vysílá NOVA SPORT TV-1  a to v pátek 2. února 2024  od 20:55 hodin Francie - Irsko a stejný sportovní kanál v sobotu 3. února 2024 od 15:10 odvysílá utkání  Itálie - Anglie a od  17:40  duel  Wales - Skotsko.


  Kromě Poháru šesti národů začíná prvním kolem také druhá nejvyšší evropská soutěž  RE Championship a to zápasy, které se budou hrát  v sobotu 3. února 2024 nejdříve  od 13:15 hodin  v Amsterdamu Nizozemsko  - Španělsko, dále od  19:00 hodin  Belgie - Portugalsko v Mons. V neděli 4.  února 2024 se hraje od   14:00 hodin  Německo - Gruzie v Dessau a od 16:15 hodin  Polsko - Rumunsko ve Gdyni.  Zápasy vysílá Rugby Europe TV.
V Australském Perthu byl odehrán třetí sedmičkový  turnaj HSBC-SVNS. Velkým překvapením je nový lídr "sedmičkového" ragby Argentina v soutěži mužů. Argentínci ve finálovém utkání porazili přesvědčivě Austrálii 31:5, když v semifinále zvítězili  nad silným Irskem 24:5. Austrálie si poradila se "sedmičkovou" velmocí Fidži 22 : 7. ***   Pořadí po třech  turnajích je následující: 1. Argentina - 53 bodů, 2. Fidži - 44 bodů, 3. Austrálie - 44 bodů, 4. Jižní Afrika - 42 bodů, 5. Irsko - 42 bodů a až 6. Nový Zéland s 32 body.

Na turnaji žen ve finálovém zápase překvapivě zvítězilo Irsko nad Austrálii 19:14, když v semifinále porazilo Velkou Británii 31:7. Austrálie pak nad USA vyhrála 24:7. ***   Pořadí po třech turnajích:  1. Austrálie - 58 bodů, 2. Nový Zéland - 46 bodů, 3. Francie - 44 bodů,  4.  Irsko - 38 bodů, 5. USA - 32 bodů a 6.  Kanada - 32 bodů.

Další Turnaj HSBC-SVNS se odehraje ve dnech 1. - 3.března 2024 v Los Angeles.


Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ...
zde .
                                                            (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláže Petr  Skála)

                                                                                                                               (2024 / 10 /  04 /  00)