V Říčanech po dvou letech po požáru šaten na spáleništi vyrostlo nové zázemí pro ragby

Když v květnu 2014 v době konání turnaje veteránů vedle říčanského ragbyové hřiště  vyhořely šatny a ohni odolal jen sklad s dresy a bar, nastalo  pro středočeský ragby klub zlomové období.

"Už den po požáru jsme začali projektovat a shánět peníze na nové šatny. Už od 4. června 2014 byla otevřena finanční sbírka na které se v dalších týdnech sešlo 1,176 miliónu korun," zavzpomínal třetí dubnový pátek při slavnostním otevření předseda říčanského ragbyového klubu David Frydrych.

Českeragby.cz bylo na místě děje ...

Starosta města Říčany Vladimír Kořen před otevřením nově vybudovaných šaten zase ocenil   obrovskou jednotu všech členů zastupitelstva, kteří okamžitě napříč politickým spektrem uvolnili na rozjezd pro obnovení ragbyového zázemí z rozpočtu města 2 milióny. Při děkovných proslovech a dalších projevech radosti  z otevřené  novostavby zaznělo, že v tak vážné situaci pro klub, jehož tři čtvrtiny členů tvoří mládež, selhaly veškeré možnosti vyhovět žádostem  o dotace například u  Českého olympijského výboru nebo   i na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.


Když selhala pomoc v nouzi od  institucí, které překvapivě nemají nebo možná nechtěly uvolnit ani  startovací finanční prostředky pro klub, který byl  poškozen vyšší mocí, našla se pomoc jinde.

"Ze všech variant projektů od těch drahých  pohybujících se  kolem 25 miliónů až po ty levné  jsme vybrali tu nejlevnější variantu, která měla rozpočet kolem  12,5 milionů korun. Nečekali jsme na dotace a stavbu rozjeli 17. června 2015," dodal David Frydrych, který sám prozradil, kdo měl v utkání o vybudování šaten jakou roli.

"Sám jsem ze začátku byl v roli pomezního rozhodčího, abych později spíše  zastával roli rozhodčího u videa," přiblížil nedávný nejdůležitější zápas  středočeského  klubu, který se hrál právě při budování důležité budovy vedle hřiště.

Říčanský klub byl založený v roce 1944 a ragby se v Říčanech od té doby hraje přes sedmdesát let a stále na stejném místě.  Dokonce i to  nové zázemí pro hráče leží  na stejném místě jako bylo v minulém století, neboť ty nové šatny byly vystavěny na půdorysu staré vyhořelé budovy. 

Slavnost nabrala na obrátkách. Ti, co projektovali, stavěli, dohlíželi a finančně nejvíce pomáhali, převzali od říčanských ragbistů ragbyové míče, další říčanské dresy a všichni sklidili potlesk od ostatních.

Předvedla se i ragbyová mrňata svým  nepřeslechnutelným  pokřikem, který je zoceluje před turnaji a zápasy.

Davidem Frydrychem a Ondřejem Fořtem byla slavnostně odhalena důležitá  hesla pro ragby uveřejněna vedle vstupu do šaten ... Soudružnost, respekt, nadšení, disciplína a přátelství.  

Pak za zvuku znělky zatroupené trubačem na lesní roh byla slavnostně přestřižena stuha a dovnitř budovy vešli ti, kteří  si chtěli  prohlédl na první pohled skromné zato však prostorné a účelné šatny, sprchy a prostor, kde bude pro sportovce zřízena posilovna. Jedna místnost je určena i pro rozhodčí a tak si ji prohlédli i ti, kteří ji jako první prověří přímo při prvním utkání jara 2016 Říčany - Dragon Brno, které se hraje již 16. dubna 2016.

Otevření šaten v Říčanech se stalo  i společenskou akcí, při které se sešly ragbyové osobnosti  nejenom ze středočeského klubu, ale i z jiných. Bylo si o čem povídat i na co vzpomínat.  

(ps, Českéragby.cz, foto: Petr Skála)