Držel jsem Pohár Webba Ellise v letadle, s kterým letěli mistři světa ze Sydney do Londýna
Z australského Sydney odlétal  Milan Rázga  s čerstvými diváckými  zážitky z finále MS, které se hrálo 22. listopadu 2003 a Milan jej stejně jako jiná ragbyová  finále z let 1991, 1999 a 2007 viděl na vlastní oči.

Co se stalo tehdy před dvanácti lety v letadle?

"Nastoupili jsme do letadla a po chvíli, co jsme se usadili, pilot cestujícím oznámil, že se odlet krátce opozdí, neboť se čeká na vzácný náklad. Nikdo  vůbec netušil,  o co jde. Měl  jsem letenku zaplacenou už několik týdnů předem a netušil, kdo s námi poletí. Najednou se ozval potlesk pasažerů a pak jsme i v jiném podlaží  letounu než tam, kde se tleskalo,   pochopili, že s námi poleti čerství mistři světa. Do letadla nastoupili ragbisté Anglie i  s Pohárem Webba Ellise."


Milan Rázga v hledišti ragbyového hřiště Slavie Praha v Edenu


Letěl jste tedy s mistry světa. Setkal jste se s nimi?


"Ano. Oni totiž vzali pohár a putovali s ním uličkami mezi cestujícími a kdo chtěl, tak se s ním společně s hráči vyfotografoval. Dodnes má fotografii, jak držím pohár v ruce, na mobilu. Mám dojem, že jsem kapitánovi Anglie Martinovi Johnsonovi procházejícímu s pohárem společně s některými svými spoluhráči  mezi cestujícími     říkal, že jsem z Prahy a že to je to pro mne obrovská čest."

Jak  probíhal přílet do Londýna?

"Tam se výstup také pro nás pozdržel, neboť musel vystoupit anglický ragbyový tým, na něhož čekaly tisíce fanoušku, aby se svými miláčky oslavili první a do této doby jediný mistrovský titul pro tým z Evropy."

Obrázek, který má  Milan Rázga, jak drží Pohár Webba Ellise,  stále na mobilu

Máte ještě nějakou vzpomínku na MS?

"Jedno setkání proběhlo také v Austrálii.  Stál  jsem před stadionem a volali na mne nějací fanoušci oblečených  do švédských dresů.  Byli to hráči, s kterými jsem před lety hrál ve Švédsku ragby, když jsem tam chvíli pobýval. Ragbyová přátelství fungují po destíky let a o to jsou dojemná setkání s přáteli.
Na kolika šampionátech jste byl jako přímý divák?


"Na všech, která se hrála v Evropě. V roce 1991 a 1999, kdy se hrálo ve Velké Británii a v roce 2007 v Austrálii a v roce 2007 ve Francii. Tam všude jsem viděl dokonce finále. Když se hrálo v Jihoafrické republice v roce 1995, tak jsem tam byl, ale ne na finalové utkání. Neviděl jsem tedy jen ragbyové šampináty, která  se hrála na Novém Zélandě. V roce 1987 to ani nešlo a v roce 2011, jsem se nezúčastnil ze zdravotních důvodů. Musím říci, že ani letos na MS nebudu v hledišti. Utekl jsem před časem hrobníkovi z lopaty a tak jsem vůbec rád, že ragbyový šampionát  mohu sledovat v televizi. Musím přiznat, že pohled na tuto hru je pro mne hodně pozitivní a nabíjí mne chutí žít."
(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála a Milan Rázga)