K vyloučení stačí polským ragbistům dvě vulgární slova

K vyloučení stačí polským ragbistům dvě vulgární slova

 
POLSKO - Prvním vyloučeným byl překvapivě Gruzínec hrající v týmu Budowlanych Łódź Merab Gabunia, jemuž stačilo dvakrát zaklít a už byl venku. Co dosud rozhodčí přeslechli, to bylo dosud tolerováno, ale vulgární výrazy začaly překračovat meze a šéfové polského ragby se rozhodli učinit vulgarismům v utkáních konec. Vyhlásili vulgaritě na hřištích nekompromisní boj. " Zakleješ? Letíš! " Upozornil na novinku Szymon Bujalski v Gazetě Wyborcza.

První obětí experimentu se stal Merab Gabunia, jemuž vyletělo z úst slovo, kterým se popisuje prodejná žena i v beletrii.

Ragby je sice nejtvrdší kolektivní hra, často je na hřišti vidět i krev a neodmyslitelným prvkem každého zápasu jsou tedy i kletby. Vlastně byly. Protože Polský svaz ragby uvedl v život akci „Stop sprostotě,“ jejímž hlavním cílem je odstranění vulgarismů ze hřišť.

Pravidlo je jasné: každé zaklení musí být sudím potrestáno. Za první přestupek je trestný kop, pokud se hráč neudrží podruhé, je kopán další trestný kop a provinilec dostane žlutou kartu. Za každé další zaklení budou další trestné kopy, a to i s posunutím o deset metrů, kdyby se při trestu někdo další neudržel a ulevil si. Poláci už připravili seznam zakázaných slov.

Poprvé bylo nové nařízení uplatněno na podzim v utkání Budowlanych z Lublinu a Lodže v semifinále Polského poháru. Na první trest nebylo třeba čekat ani deset minut a první obětí nového pravidla se stal Merab Gabunia. „Vyletělo mi z pusy slovo na kurva,“ přiznal. Soupeři dostali zadarmo trestný kop. O několik minut později Gabuniovi vyletělo stejné znovu a musel jít na deset minut ze hry. Stejně pak byl potrestán i jeden z lublinských hráčů.
                  

„To pravidlo je blbost“, zlobil se Gabunia, který měří 193 cm a váží 135 kg. "Během zápasu na vás působí velké emoce. Někdy, když uděláme nějakou pitomou chybu, se prostě musíme odreagovat. Nakonec budu muset nastupovat s náplastí na puse!“ dodává hromotluk, který sice ještě polsky moc neumí, ale kledby se už naučil.

Proč Polácí zavedli tresty za klení?
" Na zápasy chodí ženy a děti a na tribunách panuje rodinná atmosféra. Musíme dbát na to, aby fanoušci nemuseli poslouchat vulgární výkřiky," vysvětlil Grzegorz Borkowski, sekretář Posské ragbyové federace.

V nedávné diskusi v listu Gazeta Wyborcza jazykovědci konstatovali, že slovo kurva, které užil Gabunia, se už v Polsku stalo slovem neutrálním. Protože to už v kontextu, v jakém se používá, neznamená slečnu lehkých mravů, uvedl třeba profesor Jerzy Bralczyk a prof.Jan Miodek přiznal, že volí raději slovo kurva než nějaké horší.

V ostatních sportech odedávna bojují s užíváním kleteb, ale ne pomocí okázalých akcí. V basketbale se sudí snaží neslyšet nepříliš hlasité klení hráčů při nepovedených akcích, teprve když někdo zakleje příliš hlasitě nebo když usoudí, že hráč nadává jim, potrestají ho technickým faulem.

Mirosław Żórawski, trenér Budowlanych Łódź, si myslí, že pravidlo není příliš šťastné, i když je třeba národní federaci ragby zatleskat za snahu, ale bylo zavedeno příliš náhle. Trenér soudí však, že pravidlo za nějaký čas skoná přirozenou smrtí.
Ragbyový analytik a dlouholetý funkcionář RC Havířova Karel Gaman, který nás na polský boj proti vulgaritě upozornil, s usměvem dodává, že při zavedení podobného nařízení v Česku, by se pravděpodobně dost výrazně zvýšil počet vyloučených hráčů a počet trestných kopů.

"To by pak hrát u nás ragby nebyla žádná prdel," dodává jeden z extraligových hráčů, který si nepřeje být jmenován, neboť netuší, o čem přes zimu rozhodnou kormidelníci českého ragby. 

 


Už při říjnovém utkání, kdy čeští ragbisté porazili Poláky hrající v bílých dresech 20:15 a získali cenné body do tabulky ME, si hosté v Praze dávali pozor na klení, třebaže by je patrně rumunský rozhodčí za neslušná slova v polštině určitě nevyloučil. (Foto: Petr Skála)
Převzali jsme z webu RC Havířov


 

Další příspěvky na webových stránkách ...

  

SKÁLA, P. : Čeští ragbisté potěšili své příznivce výhrou nad Polskem (9.10.2010)
Klikni a uvidíš celý článek !!!  ...