Ondřej Sekora zakladatel ragby na území Česka se narodil 25. září 1899


Autor známého Ferdy Mravence přeložil pravidla a v prvním zápase plnil funkci rozhodčího i trenéra obou mužstev. Jak k tomu došlo?

V roce 1923 pobýval v Paříži, cestoval po Francii a tam se mu zalíbilo ragby. Hra se šišatým míčem  už tehdy byla  ve Francii  velmi populární. Sehnal si pravidla a přeložil je do češtiny. 

Sekora  přeložil po svém také názvy jednotlivých pozic. A tak po hřišti běhají se šiškou v ruce mlynáři, pilíři, vazači nebo rváčci. To všechno jsou podle Sekory rojníci, kteří  bojují v mlýnech. Poprvé propagoval známý všeuměl ragby v tehdejším časopise Sport.

„Od ledna 1926 vycházela na pokračování pravidla až do konce dubna. Když pravidla skončila, byl dalším příspěvkem už referát z utkání, které se hrálo 9. května 1926,“ zavzpomínal pro Český rozhlas editor tohoto webu  Petr Skála.

Jako první si proti sobě zahrály týmy SK Moravská Slavia a AFK Žižka Brno.

„Tehdejší hráči nebyli specializovaní ragbisté. Sekora je sehnal mezi zápasníky, fotbalisty. Snažil se dát dohromady dvě mužstva tak, aby je tvořili sportovci, kteří měli zkušenosti a byli fyzicky zdatní,“ přibližil v příspěvku uvedeém v Českém rozhlase  editor serveru ceskeragby.cz Petr Skála.

Ondřej Sekora se pak snažil jako sportovní fanoušek i nadále ragby popularizovat.

„Shodou okolností byl rozhodčím prvního utkání, byl i trenérem obou mužstev. Později v Praze pískal první derby mezi Spartou a Slavií. Nikde jsem ale nezaznamenal, jestli sám ragby hrál,“ řekl v rozhlase Petr Skála o muži, jehož zásluhou se ragby dostalo i do tehdejšího Československa. 

O historii ragby mluvil s novinářem Petrem Skálou reportér ČRo Mirko Vasič 25. září 2014

Ragby do Československa přivezl Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence
Českéragby.cz  už dříve o Ondřejovi Sekorovi napsalo ...


Při Tour de France byl v roce 1927 mezi novináři Ondřej Sekora


SEKORA Ondřej (1899 - 1967)