Ragbistky Klára a Katka besedovaly po produkci filmu Salam Rugby

Když v malém sále kina Atlas dvě minuty po hodině promítání film skončil , následovala beseda, při které Klára Hladilová a Katka Pokorná odpovídaly asi na třicet dotazů vznesených z publika, které čítalo odhadem dvacet diváků. Převážně ženy  v publiku se kapitánky české reprezentace a studentky bakalářského oboru Provozněekonomické fakulty České zemědělské univerzity Kláry Hladilové a druhé reprezentantky a hráčky v roji jinak i studentky medií Katky Pokorné  ptaly na názory k samotnému filmu. Film totiž  dokumentoval jaké mají  tréninkové možnosti a podmínky pro sport ženy v Iránu. Je to neuvěřitelné, ale bezpečnost v Iránu sledují její strážci především podle míry zahalenosti žen. Iránské ženy včetně těch, které sportují, totiž  musí být zahaleny od hlavy až po patu. Nesmí jim být vidět jejich  vlasy ani paže, natož stehna.

"Nedovedu  si představit, že bychom hrály a trénovaly v parném létě oděni do čtyř vrstev šatů a s šátkem na hlavě.  Iránské ragbistky obdivuji,  že přes tyto všechny nábožensky pojaté zákazy  se   ragby věnují a vyhrávají při  ojedinělých měřeních sil se zahraničními soupeřkami," řekla Klára Hladilová k filmu, jež byl na festivalu Jeden svět zařazen do kategorie Ženským hlasem. 

"V Česku se věnuje ragby asi 20O  žen a dívek a tak pro mne bylo překvapení, že v Iránu se přes všechny jejich útrapy věnuje ragby podle informace uvedené  ve filmu dvakrát tolik hráček než je jich u nás.  Možná jsou pro ně lákadlem i ty zákazy, které musí  obejít a složité podmínky, za jakých ragby mohou trénovat a hrát," dodala Katka Pokorná.

"Dozvěděl jsem se, že byl tento film natočen a tak jsem  pátral  po tom, jak jej dostat do Česka. Nu a filmový festival Jeden svět byla ta příležitost. Premiéra filmu v Česku sice už proběhla, ale diváci jej mohou vidět také ještě ve čtvrtek 17. března 2011 v sále Archa od 18.30 hodin. Zde bude dokonce po  promítání připravena beseda, na které bude přítomen   režisér Faramarz Behheshiti, s nímž bude besedovat  i ragbistka roku 2011 Hana Schlangerová," řekl pro ceskéragby.cz Martin Charvát.


 

Katka Pokorná, Martin Charvát a Klára Hladilová  (Foto: Petr Skála)


O filmu najdete více na ...  http://www.jedensvet.cz/2011/filmy-a-z/17986-salam-rugby

Program festivalu najdete na ...   http://www.jedensvet.cz/2011/program-po-dnech/2011-03-11