Říčany a první muž MOV Jacques Rogge ?

První muž MOV Jacques Rogge v Říčanech v květnu 1971 totiž hrál celé utkání na pozici vazače belgického roje při utkání v ragby, které Belgičané nakonec prohráli 12:25.

Československý reprezentant, později i trenér a mezinárodní i tuzemský činovník Eduard Krützner se s olympijskými představiteli MOV mnohokrát setkal a to nejenom přímo na ragbyovém hřišti jako v roce 1971 v Říčanech, kde hrál proti Roggeovi.

" Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge hrál tehdy na místě vazače dokonce proti mě, jelikož jsem byl tehdy vazačem československého celku. K ragby se Jacques Rogge dodnes hlásí. Ještě jsme se několikrát setkali naposled při návštěvě Belgie. Vím, že byl potěšený, když se ragby stalo znovu olympijským sportem. Jinak Belgičané od té doby, kdy jsme je hravě poráželi, učinili obrovský krok kupředu zejména v práci s mládeží. Proto jsou jejich sportovní výsledky momentálně lepší než naše,"
zavzpomínal Eduard Krützner starší na setkání s předsedou MOV na Jacquese Rogga.
 
" Mám ještě jednu vzpomínku na setkání s činiteli MOV. Jako zástupce České rugbyové unie v mezinárodní ragbyové federaci FIRA-AER jsem byl u toho, když přišel delegáty kongresu, který se tehdy konal v sídle mezinárodního olympijského výboru v Laussane, pozdravit předchůdce Jacquese Rogga tehdejší předseda Juan Antonio Samaranch. V té době ještě nebylo ragby olympijským sportem a tak nás tehdy předseda pozdravil poznámkou, že je škoda, když právě ragby splňující v té době ve většině států amatérský statut, není na programu olympiády. Věřil, že se tak někdy stane a také se stalo,"
dodal Eduard Krützner.
 
"Osobně jsem sledoval z LOH zápasy v basketbalu, který jsem sám dlouho hrál, než jsem začal hrát ragby a pak se dívám atletiku. Televize nyní umožňuje divákům úžasné záběry, dozvídáte se okamžitě nejdůležitější informace, můžete se podívat na běhy, hody, skoky z nejrůznějších pohledů. Dívám se na Českou televizi, ale mohu sledovat i dvojku francouzského programu, ale na tu si přepínám pouze, když vítězí Francouzi nebo Francouzky. Poslouchat komentátory z té země, které se sportovní úspěch týká nejvíce, je také úžasný zážitek," svěřil se se svými zážitky bývalý ligový basketbalista a pozdější ragbista, ragbyový reprezentant a trenér a mezinárodní činovník Eduard Krützner.
 
Snímek je  z finalového utkání RC Říčany - RC Havířov *  Jen tak pro zajímavost. Havířov hraje v londýnských olympijských barvách už dávno před LOH  (foto: Petr Skála)