Smutná zpráva ... Ve 40 letech zemřel legendární novozélandský ragbista Jonah Lomu

Zdravotní problémy ho donutily ukončit předčasně kariéru. Nakonec mu nepomohla ani transplantace, kterou podstoupil v roce 2004.

Jonah Lomu zemřel doma v zemi novopečených mistrů světa na Novém Zélandě, kam  se právě vrátil z Anglie,  z místa konání  mistrovství světa. Tam Lomu  sledoval cestu svých nástupců v dresu All Blacks za obhajobou titulu a zároveň plnil své komerční povinnosti.

Lomu se stal  ragbyovou hvězdou poté, co ve světě na sebe upozornil na světovém šampionátu v roce 1995, které se hrálo v Jihoafrické republice. Tam Jonah získal s Novým Zélandem stříbrné medaile.

Poté, co v roce 1995 odehrál své první mistrovství světa, vyšlo najevo, že hraje s obrovskými zdravotními komplikacemi. Trpěl nefrotickým syndromem, tedy poruchou činnosti ledvin. I když se nemoc začala od roku 1998 projevovat na jeho výkonech, dostal se Lomu do nominace na mistrovství světa v roce 1999, kde s osmi pětkami opět turnaji vévodil, ale pro All Blacks  skončilo MS velkým zklamáním ze čtvrtého místa.

Po transplantaci ledvin se snažil Lomu vrátit k ragby, ale neúspěšně. Před čtyřmi roky se jeho potíže opět zhoršily, musel docházet na dialýzu a čekal na další transplantaci.

Proto kvůli nemoci odehrál Lomu za reprezentaci jen 73 zápasů, v nichž položil 43 pětek. Proslul nekompromisními průniky do brankoviště, při nichž se ho protihráči marně snažili složit. Během dvou světových šampionátů si v 11 utkáních připsal 15 pětek, což je stále rekord, který letos vyrovnal Jihoafričan Bryan Habana.

"Jonah byl legendou našeho sportu, milovali ho fanoušci u nás i po celém světě. Nemáme slov a Jonahova rodina má naše nejupřímnější sympatie," uvedl ke smutné zprávě šéf novozélandské ragbyové unie Steve Tew. Lomu po sobě zanechal manželku a dva syny.

"Nemohu tomu pořád uvěřit," reagoval na zprávu o Lomuově úmrtí hrdina letošního světového šampionátu a vyhlášený Ragbista  roku 2015 Dan Carter.  "Jsem úplně zničený ze zprávy, že Jonah odešel. Byla to ta největší superhvězda a báječný člověk. Jsem z toho hrozně smutný," uvedl zase  anglický mistr světa z roku 2003 a na světových šampionátech rekordman v počtu dosažených bodů Jonny Wilkinson.

"Bylo mu pouhých 40 let. All Blacks možná nikdy neměli lepšího hráče a i díky sprintům a pětkám Jonaha Lomu nová generace začala vnímat fenomén All Blacks. Tenhle urostlý sprinter válcoval vše, co mu stálo v cestě a na světových šampionátech položil 15 pětek. Rekord drží dodnes, i když jeho rekord  stihl na MS 2015 vyrovnat Jihoafričan Bryan Habana," připomínají  významnou osobnost  světového ragby media.

Rok 2015 je pro All Blacks navzdory zisku titulu mistrů světa  nyní opět smutný. Země, kde je ragby náboženstvím, přišla už v červnu 2015 o jednu velkou osobnost, při autonehodě zemřel Jerry Collins. Nyní přišla zpráva o smrti Jonaha Lomua.

V hierarchii reprezentace Nového Zélandu dostala ragbyová ikona číslo 941, neboť jako padesáty devátý před tisícovkou navlékl na sebe  slavný černý dres se stříbrnou kapradinou. Pro All Blacks se ale Jonah Lomu jedničkou, kterou patrně zůstane i po své smrti.

Stačí připomenout, že když Novozélanďané v roce 2011 podruhé v historii slavili titul mistrů světa, věnovali ho právě Lomuovi.

(ps, Českeragby.cz & SportovniListy.cz, obrázek: facebook)