Ve Francii ragbyové hvězdy pobírají ve srovnání s platy fotbalistů nepoměrně nižší platy

Eduadr Krützner starší pro ragbyový magazín  Českeragby.cz poskytl jen tak pro zajímavost žebříček platů nejlepších hráčů ve Francouzské TOP 14, což je francouzská nejvyšší soutěž v ragby.

Francouzská Féderace Rugby totiž uveřejnila platy nejlepších hráčů v TOP 14.

Podle očekávání je na prvním místě hvězda All Blacks - Dan Carter s platem 1, 5 milionů euro ročně, což je okolo 40 milionů Kč  + primy za vítězství. S velkým odstupen je na 2.místě Australan Matt Giteau se 700 000 euro (19 milionů Kč). Dále jsou  na 3. - 4. místě jsou Jihoafričan Vermeulen a  Welšan Halfpenny s 600 000 euro. Dálší hráči  Slade, Joner, Nonu, Du Plessis, Parisse a Johnston dosahují platu  500 000 euro.

400 000 euro mají na pomyslné výplatní pásce Nadolo, Kockott, Ashley-Cooper,Albacete,Genia, Zirakashvili a Mc Alister.

300 000 euro, což je pro představu asi 8 milionů Kč, mají Vito, Habana, Grice, Aplon, Abendanon, James, Gorgodze,Imhoff, Nakarawa a Armitage.

"Jsou to sice slušné peníze, ale ve srovnáním s platy těch divadelníků - fotbalistů je to velký nepoměr," s narážkou na často předstíranými  fauly a zranění komentuje čísla kolem mezd ragbistů působících ve francouzských soutěžích nedávno do ragbyové síně slávy uvedený Eduard Krützner starší, jemuž ragbisté říkají Medák.

"Při tom ragby je dnes opravdový fenomén, na který chodí nejenom ve Francii stále více nadšených diváků, stadiony bývají vyprodané, ale mezinárodní ragbyová federace  Rugby World zatím značně pokulhává ve využití marketingu u tohoto sportu," dodal medák.


Pokud se českým čtenářům  z výše  platů ragbistů zatočila hlava, tak si ještě musí  uvědomit, že od oněch  vysokých  platů si musíte odečít nemalou daňovou částku, o kterou jsou platy sníženy. Daně má Francie totiž nejvyšší v Evropě. Nic to však nemění na skutečnosti, že ragbyové kluby, aby za ně hráli vyjmenovaní hráči, je tito borci v uvedených částkách skutečně  v konečných účtech stojí. 

Podle informací redakce tohoto webu v Česku zatím nehraje v žádném českém  klubu  profesionální hráč. "Všichni jsou amatéři a hře ragby věnují svůj volný čas a častokrát i své vlastní peníze. Profesinálními ragbisty jsou jen někteří funkcionáři České rugbyové unie," uzavřel Medák. 

(ps s využitím příspěvku Eduard Krütznera staršího, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)