Žije Londýnem a ragby ? Eduard Krützner starší

Československý reprezentant, později i  trenér a mezinárodní i tuzemský činovník Eduard Krützner se s olympijskými představiteli MOV mnohokrát setkal a to i přímo na ragbyovém hřišti.

" Málo se to ví, že současný předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge hrál za reprezentaci Belgie ragby. Byl to rojník, který na místě  vazače hrál v roce 1971  v Říčanech dokonce proti mě, jelikož jsem byl tehdy vazačem československého celku. K ragby se Jacques Rogge dodnes hlásí. Ještě jsme se několikrát setkali naposled  při návštěvě Belgie. Vím, že  byl potěšený, když se ragby stalo znovu olympijským sportem. Jinak Belgičané od té doby, kdy jsme je hravě poráželi,  učinili obrovský krok kupředu zejména v práci s mládeží. Proto jsou jejich sportovní výsledky momentálně lepší než naše. Třeba nyní hrají v mužích po Poháru  šesti zemí druhou evropskou nejvyšší soutěž, kterou jsem před lety hráli my,"
zavzpomínal Eduard Krützner starší na setkání s předsedou MOV na Jacquese Rogga.


Eduard Krützner starší  při výkopu před ligovým utkáním v  týdnu roku 2010, kdy mu bylo 75 let ( foto: Petr Skála)

" Mám ještě jednu vzpomínku. Jako zástupce České rugbyové unie v mezinárodní ragbyvé federaci FIRA-AER jsem byl u toho, když přišel delegáty kongresu, který se tehdy konal v sídle mezinárodního olympijského výboru v Laussane, pozdravit předchůdce Jacquese Rogga  tehdejší předseda Juan Antonio Samaranch. V té době ještě nebylo ragby olympijským sportem a tak nás tehdy pozdravil poznámkou, že je škoda, když právě ragby splňující v té době ve většině států amatérský statut, není na programu olympiády. Věřil, že se tak někdy stane a také se stalo,"
dodal Eduard Krützner.

"Osobně se těším na přenosy z basketbalu, který jsem sám  dlouho hrál, než jsem začal hrát ragby a pak na atletiku. Televize nyní umožňuje divákům úžasné záběry, dozvídáte  se okamžitě nejdůležitější informace, můžete se podívat na běhy, hody, skoky z nejrůznějších pohledů. Vím, že budu si muset udělat každý den přehled, co bude nejzajímavější na programu her apak budu přepínat z ČT2, kde bude ten basketbal mužů i žen,  na ČT4, kde bude atletika a další třeba vodácké sporty. Mohu sledovat i dvojku francouzského programu, ale na tu bych přepnul pouze v případě, že některý z Francouzů nebo z Francouzek by získala zlatou medaili. Poslouchat komentátory z  té země, které se  sportovní úspěch týká nejvíce, je také úžasný zážitek," dává návod, jak si olympiádu více užít s emocemi u telelevize bývalý ligový basketbalista a ragbista, ragbyový reprezentant a trenér a mezinárodní činovník Eduard Krützner.

Další odpovědi v  předolympijskou anketě Žijí Londýnem a ragby, fotbalem a ledním hokejem najdetete na webu Prvnizpravy.cz   více na ...