České ragbistky svým senzačním třetím místem na Evropských hrách zviditelnily české ragby jako nikdo předtím

Velkým úspěchem skončila kvalifikace na olympiské hry  2024 v polském Krakowě pro ragbistky Česka, které  vybojovaly  vítězstvím nad Belgií 24:17 třetí místo a bronzové medaile na Evropských hrách.  Na OH přímo postoupily ragbistky Velké Británie, které ve finále přesvědčivě porazily Polky 33:0. Naše dívky mají společně s Polkami ještě šanci bojovat o postup na OH v další kvalifikaci. Držme jim všechny palce, ať se jim v kvalifikaci daří. Vít Chalupa trénuje výbornou partu bojovnic, které jsou schopné se stále zlepšovat. České ragbistky svým senzačním třetím místem na Evropských hrách  zviditelnily české ragby jako nikdo předtím.  Je to každopádně  malý zázrak vzhledem k nejmenší hráčské základně ze všech ragbyových týmů žen na hrách  a k tomu ještě našim dívkám chybí mimo jiné také  kvalitní domácí soutěž.

Muži ovšem  na Evropských hrách neuspěli a skončili až na desátém místě, když v utkání o deváté místo prohráli o pětku obdrženou v nastaveném čase s Litvou. Irsko si v Krakově vybojovalo účast na turnaje OH po finále, ve kterém  porazilo výběr Velké Británie 26:12. Neúspěchu není se proč  divit, když česká unie pořádá Mistrovství republiky VII až po turnajích pořádaných Rugby Europe.

Letos si  titul na republikovém šampionátu vybojovala Tatra, která porazila ve finálovém zápase mladíky ze Slavie 31:10, bronz si pak vybojovala Sparta vítězstvím 21:17 nad Vyškovem a  pátá je Praga, která  porazila Přelouč 33:5.  ***  Překvapivě se turnaje nezúčastnily coby mistr republiky XV a obhájce loňského prvenství v sedmičkách Říčany, ale na šampionátu VII nebyly také Dragon Brno, dále Mariánské hory a  Zlín. Co bude dál? Červenec je pro české ragbyové  amatéry jediným měsícem pro dovolené a pak už má sportovní kalendář ČSRU v plánu rozehrát  trochu zvláštní Pohár ČSRU, který začíná už v polovině srpna 2023. Domnívám se, že to může být právě nedostatek tréninkových jednotek, který  bude negativně ovlivňovat  kvalitu tréninkového procesu v letním přípravném období.

Světový Pohár hráčů do 20 let v Jižní Africe, nabídl opět několik zajímavých a překvapivých výsledků. Francie přesvědčivě porazila Nový Zéland 35:14, dále rozdrtila Japonsko 75:12,  Irsko remizovalo s Anglií 34:34, Itálie překvapivě zvítězila s Jižní Afrikou 34:26 a došlo i k  velkému překvapení, když  Gruzie si poradila s Argentinou 29:0. Wales pak jen těsně prohrál s Novým Zélandem 26:27. Zápasy mají velmi dobrou úroveň, padá hodně pětek a v týmech se prosazují velké talenty světového ragby.

Světový Pohár hráčů do 20 let v Jižní Africe vrcholí již v neděli 9.července 2023, kdy budou odehrány semifinálové boje o konečné pořadí a to tak, že  o 9.- 12 místo se utká Itálie s Fidži a Argentina s Japonskem, dále o 5. až 8.místo Nový Zéland s Austrálií a Gruzie s Welsem a o  finále budou hrát Irové s Jižní Afrikou a Francie s Anglií. Závěrečná utkání o konečné pořadí se odehrají v pátek 14.července 2023.  Zápasy je možno sledovat internetu na World Rugby a stojí to za to.
   Důkazem, že geny jsou pro ragbisty velmi důležité je francouzská rodina Tuilagi. Po otci se potatil jeho osmnáctiletý syn Posolo, který hraje ve druhé řadě a váží 149 kilo, ale přitom je velmi pohyblivý a důrazný a tak  soupeři si s ním často nevědí rady. Jeho výkony zaujali trenéry francouzské reprezentace, která se připravuje v Monaku na Světový pohár a uvažují tento kolos pozvat do Áčka.
  World Rugby schválil od roku 2026 novou soutěž, která by se hrála ve dvou  termínech  v červenci  a v listopadu. Start mají zatím zajištěny všechny týmy Poháru šesti národů  (Francie, Irsko, Anglie, Wales, Skotsko a Itálie) dále Nový Zéland, Jižní Afrika, Austrálie a Argentina a ještě další dvě země z jižní polokoule, které vybere pořadatel.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?