Jaký byl druhý ročník prošustrovaného mediálně ztraceného Poháru XV v ragby ?

Na podzim 2023 se podruhé v historii tuzemských soutěží mužů hrála soutěž sice nijak nepojmenovaná, ale jen označena jako Pohár XV.  Proč se o Poháru nepsalo a nemluvilo  v médiích, proč pohárové zápasy nebyly tak navštěvované diváky v době, kdy Česká televize vysílala přenosy z MS a proč se neodehrálo třináct pohárových utkání?  Neměl být právě proto Pohár 2023 anulovaný, když ragbyoví kormidelnici v roce 2020 anulovali ligu jen za sedm neodehraných utkání?

V nasledujících řádcích jsme se snažili popsat, proč je a patrně, pokud by se měl  hrát i v roce 2024 nadále Pohár mediálně neuchopitelný a pro hráče nezajímavý a nelákavý.  

Termín, kdy bude Pohár zahájen, nebyl dlouho známý a když byl oznámený na 19. srpna 2023 způsobil některým klubům zmatek. Slavia se proto musela  vrátit o den dříve z dlouho dopředu plánovaného soustředění nebo třeba  Přelouč okamžitě požádala o odložení prvního kola, protože  trenér věle, že nedá v té době dohromady tým s pár náhradníky. Navíc Přeloučáci se přes léto dívali, jak jim uprostřed hřiště budují kanalizaci a teprve v srpnu jim trávnou  oseli zahrabaný příkop,  proto žádali své soupeře o odehrání zápasů na jejich hřištích. Problémy s pozdě vyhlášenými hracími termíny jednotlivých kol měli i v dalších klubech zejména tam, kde v týmu mužů hrají většinou otcové dětí chodicích do základních škol a ty děti měly ještě stále prázdniny. Zkrátka a dobře pohárová soutěž rozdělená do pěti skupin  se 19. srpna 2023 tak nějak rozehrála bez nijak zvlášť početných diváckých návštěv, bez zájmu médií a někde i bez zájmu samotných hráčů.

O měsíc později 10. září 2023 ještě k tomu ve Francii zahájilo mistrovství světa v ragby, z kterého  Česká televize vysílala prakticky všechna utkání až do jejich konce na sportovním programu, což na jednu stranu byla skvělá propagace hry se šišatým míčem, ale na druhou stranu se vůbec nevyužila ke zvýšení návstěvnosti na pohárových utkáních.

"Na pohárový podzim jsme získali jen málo  sponzoru, protože ti, co nám nepomohli,  nám otevřeně řekli, že nás podpoří až budeme hrát ligu, ve které se můžeme také dostat až do finále," tak nějak komentoval situaci kolem obtíží při získávání sponzorů k podzimním  pohárovým utkáním jeden veterán Sparty na sociálních sítích ceskeragby.cz.

Soutěž Poháru ovlivnilo i 13 neodehraných  zápasů. Nejvíce jich neodehráli ragbisté Přelouče, kteří po pro ně nešťastném utkání ve Zlíně, ve kterém se ze sedmnáctihlavého ve Zlíně přítomného  kolektivu zranili čtyři hráči, a tak se ze soutěže Přelouč s ohledem na nepřízpůsobilou hrací plochu odhlásila.

Pohár XV 2023 měl být anulovaný!"Pohár XV 2023 pro ta neodehraná utkání  by měl být správně anulovaný, jako se tak stalo se všemi ligovými výsledky  v roce 2020 a to  se neodehrálo jen sedm utkání. Ovšem v  tom roce zase  Přelouč odehrála všechna utkání a vedení Unie nám tu soutěž anulovalo pro pouhých sedm neodehraných  utkání, o kterých se tehdy dalo rozhodnout od zeleného stolu nebo je dohrát později, " s úsměvem  podotknul k různým rozhodnutím o soutěžích  po neodehraných zápasech ragbyový veterán Leopold Blachut.


  Jak říkám ..."Nízká herní úroveň soutěže, nevhodné termíny, příliš časný začátek  Poháru 19. srpna  2023 a konec rovněž časný již  21.října 2023, to jsou bezesporu důležité argumenty k zásadním změnám herního systému domácích soutěží, po kterých volají všechny kluby i rozumně uvažující odborníci. Zpráva pro Valnou hromadu to také plně potvrzuje, když konstatuje, že ... úroveň našich soutěží je velmi nízká a neumožňuje tak náležitě formovat naše hráče, aby se uplatnili v zahraničních profesionálních soutěžích", napsal pro Ceskeragby.cz mimo jiné Eduard Krützner senior.  


Proč je Pohár XV mediálně ztracená soutěž
Je pozoruhodné, že nikoho z ragbyových kormidelníků neštve, že informace o tom, kdy a kde se hrají pohárová utkání se až na SportovniListy.cz (které mimo jiných edituje autor tohoto článku) jste v žádném jiném tištěném ani internetovém médiu nenašli.  Podobně to bylo i s výsledky z pohárových utkání včetně finále Říčany - Sparta, které  se rovněž neobjevily v tištěných ani v internetových médiích. 

To, že  Pohár XV je mediálně nezajímavý potvrzuje i fakt, že se 21. října 2023  ani jedinou větou o výsledku finalového utkání Říčany - Sparta večer při  komentování semifinalového utkání MS v ragby Jižní Afrika - Anglie nezmínili jeho komentátoři David Kozohorský, který v Říčanech na finále byl osobně a Marek Švíř, který je ze Sparty.     

Výsledek z finále  Říčany - Sparta natož pozvánka na toto finále se neobjevily  ani webu livesport.cz
a to tento web uveřejňuje téměř všechny evropské národní ragbyové ligy mužů včetně finské. Víte, že se ve Finsku hraje také ragby? V livesport.cz finskou ligu znají, ale výsledky z českého Poháru XV je neuveřejňují. 

Jsou ještě dvě sportovní rubriky na webech isport.cz a idnes.cz, které předtím než uveřejní výsledky z utkání, na tom samém místě mají čas a místo, kde se ta sportovní událost koná. Ty weby to ve velké míře přebírají z programu a z výsledků vydaných ČTK, jenže  ČTK ta pohárová ragbyová utkání,  protože nejde o významnou soutěž,   ani v podobě pozvánek ani jako výsledek nevydá. Jinak je to u ligových ragbyových výsledků, které ČTK po utkání vydává.


  Jak řekl Martin Kovář z Vyškova  k Poháru XV  ...


Výjimečné byly i dvě kontumace. Proč taková ragbyová bašta jako Vyškov neodjede k pohárovému zápasu?

"Je pravda, že tohle se nám v minulosti nestávalo. Ale jsou to podle mě spojité nádoby. Jednak, jak jsem naznačil, kádr mančaftu a tréninková morálka, jednak ale i samá podstata pohárové soutěže. Ta v této podobě není pro kluky atraktivní. Na pohárové termíny měli třeba už domluvené nějaké osobní věci, třeba dovolené, a skrz pohárový zápas to nikdo přesunovat nebo přizpůsobovat nechtěl. Tohle by v extralize určitě neudělali. Takže pro nás bylo určitě lepší k těm zápasu nejet než tam nastoupit s nějakými dorostenci nebo torzem a udělat ostudu. Těžko to můžeme klukům vyčítat nebo dokonce trestat. Jsme amatéři a ta pohárová soutěž je spíš takové dlouhé půlroční přípravné období…"

Vyškovský deník  28. listopadu 2023 


Drzost a arogantnost ragbyových kormidelníků  nezná mezíMísto toho, aby  kormidelníci českého ragby přiznali, že rozdělení ragbyového  roku na  ligový půlrok a pohárový půlrok  byl omyl a vrátili by se k celoroční lize,   hledají se formy, jak získat od klubů zdá se, že především na provoz Unie peníze. Ždímat finance od klubů   za licence nebo i za  případné tresty za neodehraná utkání to jsou vyděračské metody a pro ragbyové kluby, které pracují v ryze amatérských podmínkách může být zejména  v sociálně slabších městech, likvidační. Tresty mimo jiné i za neodehraná utkání, kde je navrhovaná nejvyšší úroveň trestu dokonce až 50 000 korun, lze považovat za arogantnost.

V návrhu uvedeném v materiálech pro Valnou hromadu 2023  je k přečtení  dokonce i úvaha o finanční  odměně pro vítězný tým Poháru, kterou nelze jinak pojmenovat než jako drzost. I kdyby se našel sponzor této soutěže, tak by bylo solidárnější  ty peníze rozdělit klubům, které na cestování za soupeři utratily nejvíce peněz než vítězi, které své soupeře má v dosahu městské nebo příměstské dopravy.

Otázkou je, proč by české ragby nemělo mít nastavené hráčské  licence třeba v takové výši jako mají ragbyoví přátelé v Polsku, kde o hodně vyšší částky za hráčské licenze se platí jen za cizince.

O budoucnosti tuzemských soutěží například   o systému celoroční ligy by se mělo  hlasovat ale tak, že každý hlasující klub, který bude tu soutěž hrát,  bude mít jen  jeden hlas a ne třeba i osm hlasů  podle toho, kolik kdo má členů.  O zahraničních klubech, které chtějí hrát českou  soutěž,  by měly rovněž rozhodovat kluby a ne jen vedení Unie.  Cesty do Vídně nebo i na Slovensko pro chudší kluby mohou přinášet finanční problémy. 

Není vůbec bez zajímavosti, že tříměsíční liga  vyhovuje jen těm klubům, které si na ty tři  měsíce najmou třeba i v Africe nalezené zahraniční ragbisty a s jejich pomocí vyhrávají nad týmy, které takové možnosti nemají. Kdyby se liga hrála od podzimu do jara, asi by bylo  to  hostování takových cizinců v českém klubu trochu dražší a kdo ví, zda by k němu došlo v takových počtech.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála  pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 170 /  39 /  18)


Rozumíme si?  
*)  Prošustrovat  -  synonyma:  prohýřit, prohospodařit, promarnit