Medák podotýká ... Některým českým hráčům viditelně chybí v dnešní době tolik důležitá fyzička


   Čtvrté kolo české jednokolové extraligy hrané v zimních podmínkách, mne přesvědčilo, že tento model soutěže rozhodně nezvyšuje herní projev českých  mužstev. K vidění bylo  minimum rychlých kolektivních akcí, které vedly k bodování, zato diváci přímo v hledištích nebo z přenosů zachycených na internetu,  viděli řadu technických chyb, zejména předhozů i nedostatečné podpory hráče s míčem. Zápasům chyběla  kontinuita, byla  ovlivněna  z různých důvodů značným množstvím přerušování hry, která značně zkracovala  čistý čas utkání. Některým hráčům viditelně chybí  v dnešní době tolik důležitá fyzička. Výsledky potvrdily, že jsou dnes nejsilnější Říčany, které dlouhodobě pracují úspěšně s mládeží," napsal ve svém pravidelném komentáři pro ceskeragby.cz o extraligových zápasech odehraných o prvním dubnovém víkendu Eduard Krützner senior.


Říčany vítězství nad Spartou 28:18  potvrdily, že mají solidní tým a budou  pro ostatní mužstva nebezpečným soupeřem. Překvapila Tatra, která vybojovala cenné vítězství na horké půdě ve Vyškově 29:13. Pragovka si odvezla  důležitou výhru z Dragonu 27:13, když hrála stále bez opor v první řadě. A Slavie prokázala zlepšení, když v Přelouči vyhrála 34:17. Pro Přelouč to byla krutá porážka, zřejmě daná problémem s fyzickou kondicí řady hráčů, kteří zcela odpadli v poslední čtvrt hodině zápasu. 

   Celkově je možno konstatovat, že hře chyběla dynamika, rychlost i dobré čtení dané situace.  Zato je hra postavena na častých kontaktech, nevidíte rychlé míče, které by mohly přečíslit obranu soupeře. Je evidentní, že pouhá tři kola před dvěma mezistátními zápasy příliš formě českých reprezentantů nepomohou k tomu, aby se dostali do vrcholné formy," má jasno legendární ragbista známý jako Medák.

Neporaženým týmem ragbyové extraligy zůstaly už jen Říčany, které porazily Spartu 28:18

   Viděl jsem mezistátní zápas ze skupiny ME, ve které  hraje rovněž česká reprezetace. Tým Lotyšska s Lucemburkem zvítězil 25:9, ale  úroveň zápasu byla velmi průměrná i když  bojovnost oběma  týmům  nechyběla. Ostatní zápasy ze soutěže Conference jen prokázaly, že těmto mužstvům chybí náročné domácí soutěže, což značně negativně ovlivňují jejich výkonnost. Slovinsko doma prohrálo 0:16 se stále se lepšícím Izraelem, Chorvatsko ve velmi slabém zápase porazilo Maltu 7:3 a Andorra doma prohrála v poslední fázi zápasu s Bulharskem 10:17, když ragbisté na počet obyvatel z nejmenší členské země Rugby Europe předvedli několik dobrých akcí.
Zato velmi dobrý výkon podala    Litva, případný příští soupeř české reprezentace, pokud ovšem postoupí do skupiny Trophy. Ragbisté z pobaltské země, ve které je známější více basketbal než ragby,   doma odehráli  velmi kvalitní zápas se silnou Belgií a prohrála pouze 17:29 (12:7).Od roku 2023 bude organizován Světový pohár klubů, ve kterém bude startovat 40 týmů z celého světa, kromě Anglie. Mužstva jsou rozdělený do 8 skupin po 5 klubech.

A - Munster - Waratahs - Pau - Toshiba a Rouen
B - Leinster - Crusaders - Toulouse - Suntory Sungoliate - Beziers
C - Edinbourg - Auckland Blues - U.Bordeaux-Begles - UBS Tokyo - Nevers
D - Scarlets - Brumbies - Montpellier - Shizuate Blue-Reis - Narbonne
E - Zebre - Melbourne Rebels - Toulon - Skining Arcs - Agen
F - Connacht - Highlanders - Clermont - Toyota - Carcasson
G - Ulster - Hurricanes - Castres - Saitan Wild - Colomier
H - Glasgow - Brive - Grees Rackets - Tokyo Sky - Massy

Zajímavostí je, že pro podporu RUGBY VII se od čtvrtfinálových bojů bude hrát v "sedmičkách" 4 x 5 minut na různých stadionech na světě.

  Myslím si, že to bude  trochu bizarní soutěž, která nemá velkou naději na opakování, protože mezi kluby jsou velké výkonnostní rozdíly. A pak experiment se VII trochu soutěž poškodí.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž Petr Skála)