Podivné vyloučení J. Dumase před duelem Pragy v Brně za přestupek proti duchu fair play


Utkání třetího kola ragbyové extraligy, vysočanské derby Sparta Praha - Praga Praha 13:15, které se hrálo 2. března  2024, mělo dramatický průběh až do poslední minuty.

Ve svém komentáři to ostatně Eduard Krützner senior  popsal takto:  "... geniální dlouhá přihrávka Jacquese Dumase, tvůrce hry, až na křídlo umožnila Pragovce  v 80.   minutě položit pětku  k praporku a tak vyhrát v extralize i potřetí . Bojovnost pragováckých mladíků ve spojení se zkušenými hráči, kteří jsou motorem mužstva, jako Dan Hošek, Jacques Dumas, ale i nestárnoucí Petr  Čížek, zásadně změnili  náladu v mužstvu, které získalo sebedůvěru a vytváří si dobrou partu."

Je důležité upozornit na to, že Jihoafričan ve službách Pragovky Jacques Heinrich Dumas po  třech kolech je nejčastěji bodujícím hráčem vedoucího týmu tabulky a klíčovým hráčem při tvorbě její hry. Co se však nestalo tomuto borci v derby Sparta - Praga.

Dumas byl dočasně vykázán poprvé už v 10. minutě za opakované přestupky týmu - porušení pravidel hry, čili pykat za celý tým. 

Později byl stejný hráč ve hře znovu vykázán v 80. minutě, ale pozor  za přestupek proti duchu fair play. Nu  a podle čl. 31 odst. 1 disciplinárního řádu může být hráč v utkání vykázán pouze jednou a protože v  případě, že se dopustí přestupku, za který by byl vykázán  podruhé, bude vyloučen a uvidí  červenou kartu. A pak podle čl. 32 disciplinárního řádu se vyloučenému hráči zastavuje závodní činnost minimálně na jeden týden.

Zbývá si jen vysvětlit, za jaký přestupek proti duchu fair play dostal Jihoafričan ve výsledku červenou kartu  s důsledkem zastavení činnosti.  

Jak po utkání zjišťoval kapitán Pragy Dan Hošek u rozhodčího Jaroslava Bednaříka, proč dostal Jacques Heinrich Dumas podruhé žlutou kartu, dozvěděl se, že pragovácká útoková spojka po položené pětce tleskala v brankovišti.

   Docela by mne zajímalo, zda v historii nejvyšší ragbyové soutěže byl vůbec někdy někdo ze hřiště vykázaný za přestupek proti duchu fair play  a zda také tyto přestupky jsou někde  zdokumentované čili popsané. Pak,  pokud dosud žádný takový přestupek  ještě nenastal, tak celá kauza s výrokem Disciplinární komise dostává jiný nádech ...
Přečetli jste si, že bylo rozhodnuto  o vyřazení klíčového hráče Pragy z dalšího utkání. Co to znamená? Další utkání bude hrát Praga v sobotu 16. března 2024 v Brně s tamějším Dragonem bez svého klíčového hráče.   Nu a teď hádejte, odkud byl  rozhodčí, který udělil  Jacquesovi  Dumasovi  dvě žluté karty a hlavně tu druhou za přestupek proti duchu fair play?

Ony jsou totiž dva druhy náhod. Připravené a nepřipravené a hádejte, kterých je více?"  má jasno Petr Skála  editor Ceskeragby.cz

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ...
zde .
(Petr Skála pro Českeragby.cz. foto a koláž: Petr Skála)

(2024 / 35 / 09 /  02 / 05)