Půl tuctu ragbyových zajímavostí z Nového Zélandu, z Austrálie, z Ruska, z Francie i z domova

Půl tuctu ragbyových zajímavostí z Nového Zélandu, z Austrálie, z Ruska, z Francie i z domova

   Půl tuctu ragbyových zajímavostí ze světa i z domovaNový ZélandNa Novém Zélandu byla odehrána další dvě kola nové nejvyšší soutěže. Chiefs - Blues 12 : 24, Hurricanes - Crusaders 25 : 38, Blues - Highlanders 27 : 24 a Crusaders : Chiefs  18 : 13. V čele jsou stále Blues z Aucklandu s Barrettem a Cartrem. V příštím kole dojde k velkému boji mezi Blues a Crusaders.
Ve Francii probíhá jednání mezi klubem Beziers, v 60 a 70 létech minulého století, několikanásobným vítězem nejvyšší soutěže (štít Brennus), pod vedením výborného trenéra Raula Barriera s řadou francouzských reprezentantů, dnes klubem ProD 2, reprezentovaným bývalou hvězdou Blues Christhopem Dominicim a jedním z bohatých šejků Arabských Emirátů. Cílem je vrátit Beziers mezi elitu francouzského ragby. Francouzská ragbyová veřejnost není příliš nakloněná tomuto komerčnímu spojení, zejména pak bývalý prezident Buscatel.

Rouen Normande Rugby club, kde hrával také český  trenér Roman Šustr, byl vyhlášen za největšího bojovníka v boji s emisemi CO2, v jehož rámci mají za cíl vysázení tisíců stromků.

AustrálieAustrálie má nového ústředního trenéra Novozélandského experta Dave Rennieho. Bývalý trenér Czejka si hledá nové angažmá v Evropě.

RuskoV Rusku začala vítězstvím Lokomotivu Penza nad VVA Podmoskovje Monino 18:12 (9:5) ragbyová liga oficiálně nazvaná podle hlavního sponzora sázkové agentury League of Betting „Лига Ставок“ Sázková liga – Mistrovství Ruska v ragby sezóně 2020/2021. Liga byla proti dřívějšku rozšířena na 10 týmů, přestože třeba Taganrog měl v minulé sezóně takové ekonomické problémy, že hrál jen domácí utkání  a nakonec ani nejel na semifinále s Jenisejem do Krasnojarsku. Nováčky ligy jsou Strela Kazaň a Bogatyry z Krasnodaru.

Pravidelná sezóna bude jednokolová a proběhne od 19. června do 28. srpna 2020. Každý tým sehraje devět zápasů. Šest týmů bude pokračovat v boji o medaile v play-off, z nichž první dva mají přímý postup do semifinále. Týmy, které skončí na 3. až 6. místě, budou hrát dvoukolově o další dvě místa v semifinále.

Semifinále a finále „Sázkové ligy - ruského ragbyového šampionátu“ se bude hrát na dvě vítězství v roce 2021. Týmy, které skončí od 7. do 10. místa, budou hrát turnaj útěchy, jehož termín bude stanoven později.

Účastníci Sázkové ligy – ruského ragbyového šampionátu

Jenisej STM Krasnojarsk – Енисей СТМ Красноярск (STM SibTjazMaš - Sibiřský závod těžkého strojírenství)

Krasnyj Jar Krasnojarsk - Красный Яр (Krasnyj Jar - z původního místního turkického názvu Kyzyl Džar - Červený útes)

Slava Moskva – Слава Москва

VVA Podmoskovje – ВВА Подмосковье Монино (moskevský region Monino)

Bogatyry Krasnodar – Богатыри Краснодар

Metallurg Novokuzněck – Металлург Новокузнецк

Lokomotiv Penza – Локомотив Пенза

Bulava Taganrog – Булава Таганрог (Bulava - krátká hůl s kulovým zesílením na konci, která sloužila jako zbraň a symbol moci mezi kozáky)

CSKA Moskva – ЦСКА Москва

Strela Kazaň – Стрела Казань

A jak dopadlo první kolo? 
18. června 2020      Lokomotiv Penza – VVA Monino      18:12 (9:5)
19. června 2020      Strela Kazaň – CSKA Moskva     50:8 (17:0)
20. června 2020      Krasnyj Jar – Slava Moskva     10:13 (3:10)
20. června 2020      Bogatyry Krasnodar – Jenisej STM     3:35 (0:14)
20. června 2020      Bulava – Metalurg Novokuzněck     9:34 (6:11)

ČeskoČeské ragby a plochá dráha, jak se to rýmuje? Docela dobře. Před padesáti lety oslavovali ragbisté Dukly Přelouč mistrovský titul na hřišti v Pardubicích ve Svítkově, kde se jezdí známý plochodrážní závod Zlatá přilba Československa. Před pár lety se ragby začalo hrát i v Praze na trávníku uprostřed plochodrážního stadionu na Markétě.  Ve světě se hraje ragby například na plochodrážním stadionu v polské Wroclavi.

(Eduard Krützner senior, Karel Gaman RC Havířov, ps, ceskeragby.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)