Sedmnáctiletý sportovní obojživelník Hugo Žák sbírá úspěchy v lyžování i v ragby

Ve středu 10. dubna 2024 v lyžařském závodě o mistra Česka v kategorii mladších juniorů ve slalomu na  Štrbském  Plese dojel sedmnáctiletý sportovní obojživelník Hugo Žák  v pořadí jako třetí, aby bronzovou medaili převzal o den později při slavnostním vyhlašování všech nejlepších českých lyžařů v roce 2024.   Večer už ho  z Vysokých Tater do Prahy přivezl autem Hugův tatínek Zdeněk Žák, neboť už v pátek lyžař - slalomář nastoupil alespoň do druhého poločasu ragbyového extraligového derby mužů Praga - Sparta, které se už od začátku století hraje o Vysočanský pohár starosty Prahy 9. Oba kluby mají v této části Prahy svá hřiště a proto  po všech ragbyových  derby  odehraných u Rokytky následuje malá slavnost spojená s převzetím připomínaného poháru kapitánem vítězů.

Po březnovém vítězství 15:13 z Podvinného Mlýna převzali pohár po dlouhých 1001 dnech, po kterých byl pohár  v držení Sparty, opět ragbisté Pragy. Jenže Vysočanský pohár v klubovně Pragy nesetrval dlouho. Jen 42 dnu, neboť po dalším derby Praga - Sparta 19:32 skončil v pátek 12. dubna 2024 Vysočanský pohár v náruči kapitána ragbistů Sparty Richarda Hřebačky.

Nás zajímala jiná událost. Nikdo totiž z hráčů soupeře a také skoro nikdo ze spoluhráčů a  z diváků vysočanského derby nevěděl, že v poločase  na místo mlýnové spojky Pragy nastoupil sedmnáctiletý borec, který je v týmu Pragy nejenom  nejmladší extraligový ragbista, ale na sněhu na lyžích je i úspěšný lyžař. Z  důvodu nedostatku sněhu v Krkonoších se tentokrát o českých titulech ve všech věkových kategoriích  rozhodovalo při lyžařských závodech ve Vysokých Tatrách. A právě proto až na Štrbském Plese Hugo Žák  obhájil loňské třetí místo ve slalomu v kategorii mladších dorostenců .
   Jak říkám   ...


Připravoval jste se na ten mistrovský závod?  Startoval jste předtím  na nějakých jiných lyžařských závodech?

"Ano, závodil jsem, ale bylo to v prosinci loňského roku, ale nebyl jsem z těch, co závodili v Tatrách , sám, který měl tak dlouhou pauzu mezi závody. Narozdíl od lyžování jsem letos ragby hrál častěji."


Využíváte  nějaké návyky a dovednosti z lyžování i při ragby?

"Těžko říci. Troufám si o sobě říci, že jsem docela mrštný, což se hodí u obou sportů, které jsou  jinak   hodně rozdílné. Třeba v  lyžování, když uděláte jednu chybu, tak pro vás závod skončí nebo v tom lepším případě dojedete do cíle, ale skončíte  někde na konci pořadí. Ragby je kolektivní hra a vaši chybu může napravit někdo ze spoluhráčů a pak se to ragby přeci jenom hraje 2 x 40 minut, kdy na to, jak se prosadit,  máte docela hodně času."

Už jste položil svoji první extraligovou pětku, na další jste přihrál. Je vám sedmnáct let a hrajete často proti hráčům, kteří jsou skoro o generaci starší. Často je přelstíte a utečete jim jako se to stalo při té vaší první extraligové  pětce, kterou jste položil v utkání s Tatrou. Jste s ragbyovým míčem na hřišti docela zdravě drzí?


"To nevím, ale určitě  se nepouštím do situací, při  kterých bych  poškodil svůj tým. Myslím si však, že jsem rychlý a když se najde nějaká možnost, jak  proniknout mezi protihráči do jejich brankoviště, asi z pohledu diváků se do toho hodně odvážně až drze pustím a rozeběhnu se."

Jak dlouho se  ještě můžete  lyžování a ragby věnovat  současně?


"Především studuji na střední škole a to je má priorita. Mezi těmi sporty jsem se nerozhodl, kterému bych dal přednost, kdybych se měl rozhodnout jen pro jeden.  Pokud to půjde, budu tím obojživelníkem, jak jste mne nazval."
   Víte co  ...Chcete vidět 55 skvělých fotografií pořízených Milošem Březinou při utkání  Praga - Sparta ?  Najdete je ..  zde!

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 /  51 / 12 /  02 / 06)