Smutná zpráva z Prahy. Odešla legenda slávistického a českého ragby Milan Bělohlávek

Česká rugbyová unie a ragbyový klub Slavie Praha s hlubokým zármutkem sdělily smutnou zprávu o úmrtí nestora ragbyové Slavie a českého ragby Milana Bělohlávka, který zemřel ve věku 89 let.

   Milan Bělohlávek  (* 30. dubna 1930  +  27. července 2019)    


"Byl to muž, pro kterého byly sport, ragby a Slavia celoživotní úpřímnou láskou. Milan vykonal pro ragby obrovský kus práce, zejména pro jeho popularizaci," píše se v nekrologu na webu RC Slavia o ragbistovi, který byl  od padasátých let minulého století v nejstarším českém klubu posledním z této generace.

Milana Bělohlávka více než jako hráče druhé řady v roji ragbyového klubu, s kterým dosáhl i na mistrovský titul, jej ragbisté poznali jako publicistu, autora mnoha ragbyových ročenek  a zpravodaje.

Milan začal psát o svém oblíbeném ragby už v padestých letech do tehdejšího Československého sportu. Jeho články se objevovaly  už v prvních ročnících  vycházejícího sportovního deníku. Spolupracovníkem redakce Československého sportu a později Sportu byl nepřetržitě v řadě padesát  let. Za tu dobu byly zveřejněny stovky Milanových článků, od referátů  ze slavných ragbyových i z méně  slavných utkání až po úvahy, kritiky zprávy a profily hráčů.

Ragbisté Milana Bělohlávka znali  jako objektivního pozorovatele a skvělého  společníka, který nezkazil žádnou legraci a svými postřehy dokázal  trefně vystihnout současné  dění v ragby v našich zeměpisných délkách a šířkách.

"Uvědomme si, že Milan Bělohlávek záslužnou ragbyovou publicitu v novinách začínal  v době, kdy v redakcích byl převratným vynálezem dálnopis a příspěvky se do redakce nosily osobně napsané na stroji nebo se diktovaly po pevných linkách  telefonicky," připomenul pro Českeragby.cz pokračovatel v Bělohlávkově práci Petr Skála.

Milan Bělohlávek aktivně hrál ragby v době, kdy se o  jeho špičkových  spoluhráčích a samozřejmě i o něm samotném bez nadsázky říkalo, že jsou rytíři  svého sportu.

"S Milanem jsem prožil opravdu mnoho krásných ragbyových zážitků a budu na ně stále rád vzpomínat. Byl velkým optimistou a nikdy nezkazil žádnou legraci. Patřil  do té generace ragbistů, která měla to štěstí, že respektovala všechny kladné atributy našeho sportu, smysl pro fair-play, radost ze hry, třetí poločas se zpěvem i s nějakým tím pivem a hlavně upřímné celoživotní sportovní přátelství. Milan se velkou měrou zasloužil o výbornou propagaci ragby u nás.  Jeho vytříbený vkus, odbornost a trocha jeho typického humoru, musely oslovit každého čtenáře jeho  článků," řekl  pro Českéragby.cz bývalý předseda České rugbyové unie a kamarád Milana Bělohlávka Eduard Krützner.

"Léta byl pravidelným dopisovatelem deníku Československý sport, kde s podpisem MB zasvěceně informoval o českém i světovém ragby v celé jeho kráse. Dodnes na tyto zprávy se závistí vzpomínáme. Milan byl samozřejmě hráč, ale také dlouholetý funkcionář v klubu ve Slavii i v ragbyových orgánech, fanoušek a neúnavný glosátor všeho, co se ve sportovním světě a ve Slavii dělo. Na Milana budeme vzpomínat jako na přesvědčeného optimistu, který byl u každé zábavy, se kterým byla radost být na hřišti, na tribuně nebo v klubovně. Se svými vrstevníky, zejména se Zdeňkem Barchánkem byl zářným příkladem pravověrného Slávisty. Milane, Slavie na tebe nikdy nezapomene!" je uvedeno v nekrologu uveřejněném na webu ragbyového klubu Slavie Praha.

České ragby 9.díl - 2017


Rozloučení s Milanem Bělohlávkem v podobě obřadu se neuskuteční. Ragbisté Slavie při první domácím utkání mužů v Edenu nastoupí s černými páskami na rukávech dresů.

(ps, rp,  ceskeragby.czslaviarugby.cz, foto: Petr Skála)