Smutná zpráva z ragbyového mlýna ... Zemřela ragbyová legenda Milan Rázga

Výbory nejstaršího českého ragbyového klubu Slavia Praha a České rugbyové unie s hlubokým zármutkem oznamily, že ve věku 79 let náhle zemřel legendární ragbista, hráč Slavie Praha, klubový i uniový funkcionář  Ing. Milan Rázga.

Významná osobnost hry se šišatým míčem nejdříve prožila ragbyovou kariéru  na hřišti. Jako  hráč v šedesátých letech v nejúspěšnější éře Slavie  dokázal hájit červenobílé barvy  od křídla až po pilíře.

Po nuceném odchodu z aktivní hráčské kariéry způsobeném zraněním,  působil v klubu jako jeho dlouholetý předseda a funkcionář. Zastával současně i funkce v SK Slavia a v ČSRU.

K ragby přivedl  své dva syny, Honzu a Patrika a navzájem si ve Slavii pomáhali s bratrem Jurajem, který působil jako trenér, generální sekretář ČSRU, technický vedoucí reprezentace a ještě na mnoha dalších pozicích.

"Milan a jeho firma Point X byli významnými sponzory a partnery klubu. V době, kdy Slavie musela opustit své hřiště v Troji, kudy nyní jezdí auta vyjíždějící z tunelu Blanka, měl Milan zásadní podíl na získání a vybudování hřiště v Edenu. Ragbyvou Slavii si za poslední desetiletí bez něj prostě  nelze představit. Proto nám bude Milan tolik chybět. Čest jeho památce!" píše se v nekrologu uveřejněném na klubovém webu.

Milan Rázga navštívil jako velký příznivec ragby několik ragbyových šampionátů. Poprvé byl na MS v  roce 1991, kdy se hrálo v Anglii, ale osobně viděl také v roce 2003 finále MS v Sydney, které vyhráli nad domácími Australany Angličané. Čirou náhodou se pak stalo, že Milan Rázga  cestoval   do Evropy stejným letadlem jako mistři světa, kteří během letu procházeli mezi cestujícími a nechávali se fotografovat s pohárem mistrů světa  Weba Ellise. A tak si zcela náhodou Milan Rázga sáhnul  na skutečný pohár pro ragbyové šampiony.
Českeragby.cz rovněž napsaly ...Držel jsem Pohár Webba Ellise v letadle, s kterým letěli mistři světa ze Sydney do Londýna


Ragbisté uctí památku Milana Rázgy před derby Slavia - Sparta

V sobotu 6. dubna 2018 se hraje od 15 hodin v Praze v Edenu derby Slavia - Sparta. Před utkání aktéři a diváci uctí památku předsedy domácího klubu a hráči Slavie budou hrát s černou páskou na dresech.


Důležité sdělení!


Pohřeb Milana Rázgy bude ve čtvrtek 11. dubna 2019 ve Velké obřadní síni v Praze Strašnicích od 13 hodin.


Připomeňme si Milana v dílu Českého ragby k devadesátinám Slávie.

(ps, rcslaviapraha, Českeragby.cz, foto:arch.)