Tak nám i s měsíční přestávkou po 84 dnech skončila národní ragbyová soutěž! Co s tím? Vraťme se k systému podzim - jaro


    Také třetí   květnový  víkend byl pro ragbisty velmi zajímavý. Bylo vidět hezké ragby hned na několika místech, které jsem měl možnost sledovat  u počítače  nebo na vlastní oči, " napsal   Eduard Krützner senior, ve svém pravidelném  komentáři. Nuže ...  


   Francouzská nejvyšší soutěž TOP 14 prokázala, že se plně vyrovná Britské Premiership. Ve finále Challange Cup zvítězil RC Toulon nad Glasgow Warriors 43:19. La Rochelle vydřelo vítězství až v závěru s favoritem Leinster 27:26. Obě utkání se hrála na stadionu Aviva v Dublinu před výbornou kulisou spokojených diváků.

  Ve Francii stále není rozhodnuto a vítězi TOP 14 a na hráče šesti  nejlepších klubů, čekají ještě závěrečné zápasy. Pak bude následovat soustředění 42 vybraných reprezentantů na Světový pohár. (***)  Finanční problémy klubu London Irish dosáhly až ztráty 30 milionů liber a tak vedení hledá nového majitele. Když to dobře dopadne, tak klub chce zakoupit parta amerických vrcholových sportovců z NFL Ray Lewis, 2 x vítěz Super bowl a NBA Julius Erving, Allan Iverson a Dikembe Mutombo. Tak držme palce, aby London Irish startoval i v příštím ročníku Premiership.

  Ve Francii se hrají finálové zápasy všech soutěží. Zajímavé vítězství získal švýcarský klub Servette Ženeva, který se kvalifikoval do semifinále Federal 1.  vítězstvím nad  Langonem 32:27, čímž potvrdil vzestup švýcarského ragby.

    Také v Česku máme staronového mistra extraligy, kterým jsou Říčany. Středočeši  ve vyrovnaném utkání porazili  Spartu po velkém boji 16:9. Bohužel zápas byl poznamenán výkonem rozhodčího, který hru značně kouskoval a měl problémy s pravidly, jak se o něm vyjádřil jeden z nejzkušenějších rozhodčí Jirka Štuksa. (***) Třetí místo uhrála Tatra vítězstvím na horké půdě Vyškova 39:22, páté místo získala Pragovka, když vyhrála v brněnské kleci s Dragonem 36:34. Praga  kuriozně dostala dvě pětky v posledních dvou minutách. Slavia rozdrtila Zlín 45:0 a potvrdila, že svými výkony plně patří do nejvyšší soutěže.

Myslím si, že je stále ještě dost času provést odbornou analýzu a projednat ji nejlépe na semináři zástupců  klubů. Řešením může být návrat domácích soutěží  k úspěšnému systému podzim - jaro, tak jako to funguje  v celé Evropě. Jsem přesvědčený, že zlepšení úrovně tuzemských  soutěží dosáhneme jen tehdy, když se poučíme z prokazatelně špatného letošního modelu. Lituji všechny trenéry, kteří musí řešit nekoncepční sportovní kalendář. V dubnu 2023 byla například čtyřtýdenní přestávka z důvodu dvou  zápasů reprezentace v rámci ME Conference 1, ve které se hrálo mezistátní utkání  v Lotyšsku ale také se  neodehrálo utkání s  Lucemburskem.  Finálová skupina extraligy byla dohrána, ale týmy Pragy a Dragonu budou ještě hrát baráž, ale až za měsíc. Slavii a Zlínu už sezóna skončila.


   Znovu opakuji, že o systému soutěží a o sportovním kalendáři by měl tak,  jak tomu je všude na světě, rozhodovat VV národní unie,  ale až po projednání se zástupci  klubů, které v soutěžích startují. Když se podíváme  na výsledky ve druhé  a třetí lize, pak si každý ragbista  musí přiznat, že to jsou Potěmkinovy vesnice. V současné době máme pouze maximálně 14 klubů, které jsou i s potížemi schopné startovat v našich XV soutěžích. Zkusme si je připomenout ... Říčany, Sparta, Tatra, Vyškov, Praga, Dragon, Slávia a Zlín pro extraligu a pro první ligu ...  Přelouč, Petrovice, Bystrc, Marianského Hory, Havířov a snad Olomouc a s otazníkem Donau Wien. V našich poměrech máme dvě poměrně kvalitní soutěže. Pro ostatní kluby bych pak  pořádal soutěže, které jim umožní konsolidovat své týmy a těm bych se snažil jim pomáhat jak po stránce kvalifikace trenérů, tak mediální propagace v místech klubů.

    Já osobně jsem si udělal  radost při sledování  nejkrásnějšího sportu v prostředí, kde jsem nejčastěji. Zúčastnil jsem se oslav narozenin, několika mých bývalých svěřenců na Pragovce, kteří se utkali v zápase fair-play s Pražským výběrem. Následoval dnes už často zapomínaný ¨Třetí poločas", při kterém jsme si zavzpomínali na nezapomenutelné zájezdy do zahraničí, stejně jako na získané mistrovské tituly. (***)   Abych si víkend ještě ragbyově osladil, sledoval  jsem druhý víkendový den turnaj mládeže v Petrovicích, kde hrály týmy do 10 let. Panovala tam výborná atmosféra, bylo pěkné počasí, k vidění byly výkony některých talentovaných hráčů i dobré výkony mladých rozhodčích. Závěry z turnaje jsem si učinil tyto: Je třeba zlepšit dva důležité ragbyové prvky - přihrávky a skládání, zejména zezadu. Mladí hráči by měli už i v tomto věku   vědět, jak mají  postupovat  při útočení, tak i v obraně."

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, Koláž: Petr Skála)


(2023 / 76 /  18 /  12)