To bylo tenkrát před rokem aneb proč nejpodivnější den českého ragby desetiletí byl 19. únor 2022

Čeští ragbisté mohou  sobotu 19. února 2022 považovat za nejpodivnější den českého ragby, když ne přímo desetiletí, tak určitě probíhající pětiletky.  Proč?  Co se stalo na den přesně před 365 dny?


Ragbisté Česka totiž třetí únorovou sobotu 2022 odehráli v Praze na Markétě přátelské utkání s Polskem ovšem bez veřejnosti, zkrátka  za zavřenými dveřmi, což se stalo poprvé od roku 1926 od založení tuzemského ragby. V den, kdy jako na potvoru byly po kovidových omezeních  uvolněny maximální počty sedících diváků sledujících sportovní události  na téměř polovinu kapacity stadiónu, rozhodl ředitel České rugbyové unie Pavel Myšák údajně po dohodě s Poláky o tom, že zápas nebude  určen pro veřejnost, ale ani pro o akreditaci žádajícím novinářům a fotografům.  

A tak se stalo, že  hodinu před začátkem utkání podle vyjádření vrátného u  vchodu na stadión měl   ředitel Myšák   nařídit uzavřít vchod  tak,  aby  do areálu Na Markétě  mohli podle muže ve vrátnici vejít  jen lidé, pro které ředitel měl po předchozím telefonátu s ním  osobně přijít. 


A tak docházelo k podivuhodným  událostem, když se před začátkem utkání a krátce poté hromadili   před vchodem  zájemci o to sledovat  ragbyové utkání, aby po sdělení vzkazu od vrátného odcházeli  bez možnosti vidět v současné době úspěšné polské ragbisty. Utkání české reprezentace s polskou byla znemožněna i některým hráčům reprezentační dvacítky, kteří zůstali rovněž před branami stadionu.

Mezi zájemci o utkání byla dokonce i skupina   polských příznivců ragby, kteří zbytečně do Prahy cestovali až z Lodže.

Magazín Ceskeragby.cz zajímalo, jak se o utkání Česko - Polsko zájemci o ragby vlastně dozvěděli. 
Většina  z čekajících na ragbyový zážitek se svěřila, že si to zjistili na polském webu, kde vyšel článek, který byl víceméně pozvánkou na zápas, neboť obsahoval sestavu polského týmu, čas a místo konání včetně adresy s uvedením kapacity stadionu.

Nutno dodat, že 22. února 2022 po na webu ceskeragby.cz zveřejněných  informací  do redakce webu volal v článku zmiňovaný Pavel Myšák a požadoval, když ne přímo vymazání tohoto článku z webu,  tak jeho upřesnění. Nuže!

  Jak říkal 22. února 2022  ...

"Bylo domluveno s polskými ragbisty, že celý zápas Česko - Polsko bude neoficiální, prostě tréninkový a navíc se odehraje bez veřejnosti. Soupeř trval na tom, aby  nebylo možné z tohoto utkání pořizovat záznam. Rovněž bylo domluveno, že obě národní federace nebudou o tréninkovém utkání na Markétě před a po něm informovat," prohlásil 22. února 2022 Pavel Myšák s poznámkou, že jedinými osobami, které tohle nepochopily, jsou Skála a Medák.

Jenže pár hodin po skončeném přípravném utkání v Praze byl na webu polských ragbistů zveřejněný podrobný referát z utkání Česko - Polsko včetně jmen hráčů, kteří bodovali a se sestavou polské reprezentace.

  Jak říkal 22. února 2022  ...

"Očekávám od vedení ČSRU uvěřitelné zdůvodnění zákazu vidět toto Poláky avizované velmi zajímavé mezistátní utkání. Já osobně i tréninková utkání totiž  považuji za zajímavá. Poláky bych rád viděl zejména proto, že mohu posoudit herní úroveň našich soupeřů. Navíc s Poláky udržuji léta velmi dobré sportovní kontakty a sehrál jsem proti Polsku řadu vítězných mezistátních zápasů," napsal v diskusi na sociálních sítích bývalý kapitán reprezentace, trenér  ale také prezident ČSRU a dlouholetý delegát evropské ragbyové federace Rugby Europe Eduard Krützner senior, který na Unii odeslaný dotaz, kdy se zápas hraje,  dostal odpověď, že zápas není určen pro veřejnost.

"Zamrzí to, zejména když jsem byl v roce 2017 uvedený do Síně slávy českého ragby, převzal jsem od tehdejší prezidenta ČSRU Pavla Chaloupky  na mé jméno  vypsanou celoživotní čestnou vstupenku na všechny akce České rugbyové unie," smutně dodal ragbista, jehož přátelé oslovují Medáku.

  Jak říkám 22. února 2023  ...
"Vzhledem k tomu, že česká ragbyová reprezentace odehrála v domácím prostředí v roce 2022 je tři mezistátní utkání a to v Praze nejdříve únoru s Polskem, pak v dubnu s Lotyšskem a na podzim ve Zlíně s Moldavskem, je skutečnost, že jedno utkání příznivci ragby nemohli přímo ani nepřímo sledovat, ostudná zejména, když nejsilnějším z těchto loňských soupeřů české reprezentace bylo očividně právě Polsko. Poláci nyní hrají  mezi osmi týmy v dvouleté , když počítáme Pohár šesti národů jako nejvyšší evropskou soutěž, tak ve druhé nejvyšší soutěži.  Je neomluvitelné,  že toto utkání nebylo možné sledovat alespoň odborné veřejnosti a pro ostatní nebyl ze zápasu pořízený ani videozáznam. Od dvou zdrojů dotazujících se přímo v Polsku máme potvrzeno, že v historii jediný případ, kdy tuzemští ragbisté sehráli  mezistátní utkání  za zavřenými dveřmi,  bylo na přání české strany, nikoliv polské. Je zřejmé, že tímto kuriozním rozhodnutím mimo jiné také české ragby přišlo o možnost skvělé propagace, neboť nebylo možné  zprostředkovat lidem  vidět na vlastní oči skvělé polské ragbisty při měření sil s českými.  To, že ragbyové veřejnosti se dodnes za tuto blbost nikdo neomluvil s přiznámím osobní chyby konkrétního funkcionáře, který chybu spáchal, je rovněž zarážející. Možná to je logická  výzva i pro Dozorčí radu České rugbyové unie, neboť 22. února 2022 uzavřeným  utkáním  Česko - Polsko vznikla škoda z očekávaného příjmu ze vstupného a nenahraditelná a také číselně odhadem vyčíslitelná  škoda za nevyužitou propagaci ragby," aktuálně dodal editor alternativního webu Ceskeragby.cz Petr Skála

To bylo tenkrát před rokem ...Praha - Markéta   19. února 2022


Přátelské utkání muži

Česko - Polsko   10:27  (0:5)

Pětky  2:4 * Body:  Tomáš Adámek 5 (P), Adam Miřácký 5 (P) -  Daniel Gdula 22 (3P, 2KP, TK), Ross Cooke 5 (P) *  Rozhodoval:  Thomas Mendes

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála pro ceskeragby.cz, pzrugby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 22 /  6 /  2  )