V nominaci na Sportovce a sportovní kolektiv roku 2023 jsou Anežka Sladková a ragbistky VII

Členové Klubu sportovních novinářů, který  organizuje novinářskou anketu Sportovec a sportovní kolektiv  roku 2023,  v prvním kole nejdříve hlasují o prvním  až desátém sportovci vybraném  v seznamů nominovaných jednotlivců  a o prvním až třetím kolektivu, rovněž vybraném  v seznamů nominovaných kolektivů. Uzávěrka prvního kola je už 28. listopadu 2023, aby poté byla oznámena užší nominace deseti jednotlivců a tři kolektivů.

Na tom by nebylo nic zajímavé z pohledu českého ragby, kdyby poprvé v historii nebylo v nominacích obou kategorií zastoupeno ragby, konkrétně ženské ragbistky hájící barvy  české sedmičkové reprezentace a pak ragbistka ze stejného týmu Anežka Marta Sládková, která byla vyhlášena mezi sedmi nejlepšími hráčkami evropské soutěže z celkových téměř 160 hráček. 
Více se dozvíte v článku, který vyšel na webových stránkách Klubu sportovních novinářů zde ...

Volíme Sportovce roku 2023. Hlasujte v prvním kole ankety


Ceskeragby.cz potvrzuje, že  je to poprvé, kdy jsou nominacích  v obou celostátních anketách jednotlivců a  kolektivů najednou zástupci konkrétně zástupkyně ragby.

Českéragby.cz navíc věří, že si novináři všimnou úspěchů sedmičkových českých ragbistek a vyjímečnosti ragbistky Anežky Marty Sládkové. Ona i její spoluhráčky z reprezentace v amaterských podmínkách se prosadily i mezi evropskými  profesionálními týmy.

A vy jste kdo?  Anežka Marta Sládková
Po dvou   turnajích v portugalském Algarve a v německém Hamburku série mistrovství Evropy olympijských sedmiček žen i mužů v ragby 2023 byly předány nejenom poháry a medaile nejlepším týmům, ale došlo i na další zveřejňování žebříčků. Mistry Evropy v olympijských sedmičkách 2023 jsou  muži Irska  a ženy Francie. Češky tentokrát narozdíl od pro ně bronzových Evropských her nepřebíraly sice žádné medaile, protože  skončily na ME celkově sedmé a muži Česka dokonce dvanáctí, ale české ragby se přeci jenom ještě někde objevilo. 

Pořadatelé a ragbyové osobnosti nedávné dění v sedmičkovém ragby nadšeně obdivovali a komentovali, jak se  letos  plnohodnotná sedmičková sezóna s evropským šampionátem a k tomu ještě s Evropskými hrami dostala do tempa.  Sportovci z celé Evropy totiž podle členů ragbyové akademie předvedli  ten nejradostnější a nejvzrušující pohled na sedmičky.

Proto  podle předem stanovených kriterií vybrali sedm  nejlepších  v kategoiích  mužů a žen .  Posuzovaly se přitom u hráčů a hráček  například   počty položených pětek a asistencí, počty překonaných soupeřů a počty průniků.

Nu a tak se stalo, že se mezi sedmi ragbistkami ocitla ve společnosti dvou Francouzek, jedné Španělky, Britky, Polky a Belgičanky rovněž jedna Češka .


Sedmička elitních evropských ragbistek 2023Anne-Cecile Ciofani (Francie)
Jade Ulutule (Francie)
Ingrid Algar (Španělsko)
Ellie Boatman (Velká Británie)
Natalie Pamieta (Polsko)
Cécile Blondiau (Belgie)
a    Anežka-Marta Sládková (Česko)

Třiadvacetiletá Češka Anežka-Marta Sládková byla podle hodnotitelů hráčů a hráček evropského šampionátu 2023, jak uvedli v  doprovodném textu,  planoucím šípem české reprezentace, neboť  opakovaně v každém utkání předváděla  ragbyovou podívanou v celé sérii 2023 evropského šampionátu. Česká reprezentantka a hráčka RK Petrovice zaujala  neuvěřitelným tempem, ohromnou hbitostí a správným myšlením, kterým pomáhala českému týmu   k novým výšinám.

Během dvou turnajů, ve kterých v každém   Česko odehrálo  šest utkání,   položila studentka bakalářského oboru zdravotník celkem 11 pětek, podařilo se ji 16 průniků obranou soupeřek a překonala v týmech soupeřek 28  obráňkyň.

  Jak říkáme ..."Anežka, to je hráčka z jiného světa. V českém týmu je nejrychlejší ze všech a navíc, dokáže zdravě pobláznit i své spoluhráčky. Letošní úspěchy české reprezentace  jsou dílem obrovského nadšení a nasazení pro sedmičkové ragby, které v našem kolektivu panovalo na všech turnajích," řekl pro ragbyový web Ceskeragby.cz trenér ragbistek Vít Chalupa, kterého pamětníci poznali v době, kdy sám hrál,  jako obávaného rojníka Slavie Praha a širší reprezentace.

"Trenérovi Vítkovi Chalupovi se evidentně podařilo sestavit dobrou partu hráček, které jsou schopné tvrdě trénovat a k tomu obětovat svůj volný čas ve prospěch úspěšné reprezentace. Česká reprezentace má v současné době dvě opravdu světové hráčky, Anežku Sládkovou a Julii Doležilovou, které svoji rychlostí a citem pro řešení situací, zejména ve hře jedna na jednu při protiútocích, jsou tolik potřebnými rozdílovými hráčkami. Tím samozřejmě nesnižují výkonnost ostatních hráček, které se zápas od zápasu zlepšovaly a svojí bojovností a agresivní obranou, připravují těmto hráčkám prostor pro jejich sprintérské koncovky," všiml si nejdůležitých hráček v českém sedmičkovém týmu ragbistek legendární český ragbista a komentátor dění v ragby Eduard Krützner senior.


A vy jste kdo?  Český reprezentační sedmičkový tým ragbistek na Evropksých hráchKrakow  25. června - 27. června 2023

Reprezentační tým žen v sedmičkovém ragby s bronzovými medailemi na Evropských hrách. Ve šlutém oválu je vyznačena Anežka Marta Sládková    Evropské hry a kvalifikace na OH v  Paříži 2024


Ženský tým Česka odehrál šest utkání s bilancí    6   4   0   2

Skupina: Česko - Itálie 28:5  *  Česko - Norsko 31:0 *  Velká Británie - Česko 37:5
Čtvrtfinále: Španělsko - Česko 12:17
Semifinále: Polsko - Česko 29:7
Utkání o třetí místo:  Belgie - Česko 17:24

Konečné umístění: 1. Velká Británie, 2. Polsko, 3. Česko, 4. Belgie, 5. .... Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Petr Skála   podle   Rugbyeurope.eu  a podle otevřených zdrojů pro Ceskeragby.cz, foto: Iva Roháčková)
(2023 / 161 /  37 /  17)