Pragováci se rozloučili se svým Králem, s legendárním ragbistou Janem Králem

Vzhledem k vládním opatřením vyhlášeným v souvislosti s panpemií umožňující jen omezený počet lidí na pohřbech tak přibližně  povolené  tři desítky osob z řad ragbistů a rodiny zaplnily třetí prosincovou středu  Velkou síň pražského  krematoria v Praze ve Strašnicích, aby se tam všichni rozloučili s Janem Králem, který zemřel 2. prosince 2020 ve věku 90 let. 

Smutek kolem ragbyového mlýna. Zemřel legendární ragbista Pragy Jan Král

Mezi smutečními  hosty byli legendy ragbyové Pragy Eduard Krützner senior a Bruno Kudrna, kteří oba v určitou dobu byli šéfy České rugbyové unie, spoluhráči Jana Krále, dále trenéři ligového týmu Pragy i československé a později české  reprezentace. Ti dva také mezi skladbami z vážné a z populární hudby pohovořili o Ragbistovi Královi, který byl mimo jiné i reprezentantem a po čtyři roky v čele pražského ragbyového klubu, který nasbíral zatím nejvíce mistrovských československých a českých titulů.

 „Není bez zajímavosti, že ragbyová rodina Jana Krále ať už on sám nebo  dále  jeho syn Filip a vnuci Michal a Jakub hráli nebo stále hrají v roji v první řadě na místě pilíře nebo mlynáře," připomenul ve své promluvě Bruno Kudrna. 

Okolo rakve byla umístěna  desítka věnců včetně věnce se stuhami v klubových barvách od vedení samotného klubu a druhý také od kamarádů ragbyových veteránů na stuze popsaných jako „Starých medvědů". Byl zde i věnec Městské části Prahy 9, která jej před časem vyznamenala společně s dalšími čestnými občany této městské části.  

Na osobnost ragbyové Pragovky pak zavzpomínal každý ve svých vzpomínkách za hudebního  doprovodu několika  melodií.  Na závěr, kdy všichni ve stoje vzdali poctu ragbyové osobnosti, kterých v historii českého ragby zase tolik nenajdeme, v síni krematoria zřetelně zazněl i pozdrav, který si Jan Král při své hráčské, trenérské i funkcionářské kariéře zařval více než tisíckrát: "Ragby zdar". 

Českeragby.cz bylo u zrodu songu k poctě ragbistů. Jeho text zveřejňujeme ...

„Zůstane v našich vzpomínkách a  veselé  příhody s ním se budou vyprávět s úctou k němu. Ragbisté Pragy nezapomenou třeba, že  tak jako Honzovi Královi se nikomu jinému nedařilo po utkání s českými písničkami   rozezpívat najednou  téměř všechny své spoluhráče a k tomu i hráče soupeře včetně  těch zahraničních, když se s nimi prohrálo, ale i na nimi vyhrálo," zaslechli jsme při rozloučení  s osobností českého ragby s Janem Králem. 

(ps, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)