Smutná zpráva z ragbyového mlýna. Zemřel bývalý ragbyový reprezentant Karel Štěpánský

Ragbyový klub Praga Praha s lítostí oznámil, že  26.dubna 2021 ve věku dvaadevadesáti let zemřel dlouholetý ligový hráč několikanásobného mistrovského týmu a také československý  reprezentant Ing. Karel Štěpánský. 

Do 26. dubna 2021 nejstarší český ragbista v Praze zemřel ve spánku v nemocnici a bohužel byl další obětí Coronaviru. 

Rodina oznámila, že pohřeb vzhledem k vládním omezením bude bez obřadu. Ragbisté Pragy si památku svého skvělého útočníka, který se jako jeden z mála českých hráčů ragby mohl chlubit, že bodoval v utkání s Francií, konkrétně v roce 1957 v Moskvě, připomenou po uvolnění opatřeních při provozování amatérského sportu při prvním ligovému utkání na vysočanském trávníku. Štěpánský v letech, kdy se mezistátní utkání tak často nehrála, odehrál v dresu Československa sice méně než deset utkání, ale zase to byly duely se silnými soupeři. Jméno Štěpánský totiž najdeme  v sestavě národního týmu v utkání  proti francouzským ragbistům dokonce dvakrát. Ve stejném roce, v jakém proti Francii v Moskvě skoroval,  nastoupil ještě za národní tým v přátelském utkání v Liberci.

       Ing. Karel Štěpánský    * 9. března 1929   +  26. dubna 2021     




         Medákovo vzpomínky na Karla Štěpánského ...  

„Karel Štěpánský  se letos dožil 92 let, byl ročník 1929. Vystudoval architekturu a jeho nejlepším dílem bylo  letiště v Popradu. Navíc řídil výstavbu naši první klubovny na Pragovce po našem úspěšném zájezdu do Walesu, kdy jsme si uvědomili jak důležité je mít vlastní klubovnu, která je základem klubového života a také symbolem a vzpomínkami na dosažené úspěchy. Tehdy  zajistil panely, které sloužily k výstavbě  šaten, klubovny i sprch. Karel byl ragbista tělem i duší, byl výborný sprintér a když dostal dobrou přihrávku tak  jako pravé křídlo, většinou bodoval, protože kromě rychlosti měl výborný side-step a navíc efektivní kopací techniku. Já jsem měl to štěstí, že jsme spolu sehráli řadu zápasů, měli jsme nacvičený překop pro případ, že Karel nebude schopen šišku donést až do brankoviště. Jeho překůpky byly ideální a já jsem z nich položil řadu bodů, v té době trojek. Slavný Štěpánského překop se stal při jednom zápase za silného větru,  kdy náše křídlo chtělo vyslat vysokou svíčku do středu hřiště soupeře, ale ten uragán, který tehdy foukal, míč odnesl hluboko do našeho pole a měli jsme co dělat, abychom jej získali zpět. 
Karel odehrál řadu velmi úspěšných zápasů také za československou  reprezentaci a patřil k velice rychlým hráčům, když dokázal stovku zaběhnout okolo 11 vteřin. V Pragovce i v reprezentaci vytvořil výbornou dvojici "inženýrů", jak se říkalo také jeho spoluhráči ing. Jiřímu Vopálenskému, která nám získala mnohá vítězství jak doma tak v zahraničí," zavzpomínal spoluhráč Karla  Štěpánského Eduard Krützner senior. 


(Eduard Krützner senior a Petr Skála, ceskeragby.cz, foto: archív Medáka)