Blahopřejeme nejstaršímu ragbistovi Pragy, legendě z roje Janu Královi. Slaví devadesátiny!

Ragbistů  Jana Krále si přátelé, bývalí spoluhráči i protihráči, rovněž i bývalí svěřenci z dorosteneckých i z  žákovských týmů Pragy  považují a uznávají ho  coby  spolehlivého rojníka z první řady, úspěšného  trenéra nebo i jako ragbyového  činovníka, který je z řad členů Pragy nejstarší.  Jan Král se narodil před devadesáti lety 16. července 1930. Pamatuje toho hodně i jako přímý účastník Pražského povstání.

Jak říkám
"Honzu  Krále znám déle než  šedesát  let. Byl tvrdým pravým pilířem, který po skončení hráčské dráhy začal trénovat mládež a nevyhýbal se ani bafuňaření a tak svému klubu pomohl i ve funkci předsedy ragbyové Pragovky, kterým byl několik let. Je to skvělý kamarád, který hrál hlavní roli nejenom na hřišti, ale  i při třetím poločase. Pamatuji si , že  dokázal svým  zpěvem rozezpívat i hráče soupeře, kteří bez ohledu na neznalost češtiny s námi zpívali české lidové písničky a hrozně se jim to líbilo.  Pragovka byla pověstná první řadou  rojníků a v ní hráli právě Král, Kadlec a Hradec. Vzpomínám si na jedno utkání, které jsme před pětapadesáti lety  hráli ve Walesu na prvním zájezdu na ostrovy. To utkání jsme prohráli, ale po zápase v tamějším klubu přišel za Honzou soupeřův levý pilíř, aby mu zdal poctu.  Nutno dodat, že  soupeřův rojník v té době hrál zrovna za waleskou  reprezentaci," zavzpomínal na svého kamaráda Eduard Krützner, který je o pět let mladší než devadesátiletý Jan Král.

"Abych nebyl vysočanský patriot. Vždyť jsem se tady narodil,  celý svůj život zde bydlím, chodil jsem zde do školy, nakonec jsem profesí  chemik a v tehdejším vysočanském podniku  Barvy laky jsem pracoval a ve Vysočanech jsem i začal hrát ragby. Nebylo to nejdříve sice  za Pragovku, ale za tým ČKD Stalingrad, který se však rozpadl a já jsem přešel do Pragovky, která v té době měla také hřiště ve Vysočanech u Rokytky," zavzpomínal pro ragbyový magazín Českeragby.cz  ragbyový jubilant Jan Král.

Jan Král pamatuje dobu, kdy kolem jejich domku jezdily ještě  trolejbusy a pak  možná pětina obyvatel Prahy sem do  Vysočan  každý den jezdila za svým zaměstnáním, neboť ve Vysočanech   byly  už za Rakouska - Uherska umístněny významné podniky v zemi.

"Byl jsem dokonce i aktivním účastníkem Pražského povstání a kde jinde než ve Vysočanech.  Třebaže mi ještě nebylo patnáct, byl jsem ve skupině ozbrojených  mužů hlídající  zajaté Němce,  kteří nehodlali bojovat a  při povstání se vzdali,"  zavzpomínal na pětasedmdesát let starou historickou událost legendární ragbista  Jan Král.

Svého rodáka a devadesát let ve Vysočanech žijícího spoluobčana  Jana Krále před lety ocenila i radnice Prahy 9, když mu předala pamětní list podepsaný starostou Prahy 9. 

Ragby Jan Král sleduje stále. Má v ragbyovém mlýně stále svá rodinná želízka v ohni. Ligu za Pragovku hrál jednak Králův syn Filip, který nyní trénuje mládež v Pragovce a  dědečkovu oblíbenou hru hrají i vnuci Michal a Jakub a kde jinde než za Pragu a od ragbyové školky si  to s ragbyovým míčem už několik let zkouší, jak mu to půjde i desetiletý pravnuk Sebastián.

I jim čas od času Jan Král vypráví, jak se dříve hrálo ragby a  ukáže jim i  staré francouzské nebo weleské noviny, které o utkání ragbistů Pragy v zahraničí psaly obsáhlé reportáže.

(ps,  ceskeragby.cz  & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)