Napínavá ragbyová podívaná ve druhém kole Poháru šesti národů a na Championatu Rugby Europe

Druhé kolo Poháru šesti národů a další ragbyové  soutěže po druhém únorovém víkendu pro Ceskeragby.cz okomentoval Eduard Krützner senior.

V zahajovacím utkání druhého kola Poháru šesti národů Francie se štěstím zvítězila ve Skotsku 20:16, když v poločase prohrávala 10:13. Les Bleus vydřeli vítězství jen velkou bojovností, mužstvu ale chyběla herní pohoda a hlavně to, co Francouzi vždy uměli, svojí pestrou hrou útoku (champagne) překonat obranu soupeře. Francouze zachránil vítězství nováček týmu mladíček Bielle-Biarry svým krásným překopem do brankoviště Skotů. Ti pod taktovkou své výjimečné útokovky Finna Russella, znovu potvrdili herní zlepšení a byli Francouzům vyrovnaným soupeřem, navíc v nastaveném čase, málem zvítězili, když se dlouho řešilo, zda měla být uznána pětka po skrumáži na hranici francouzského brankoviště. Nakonec ji Novozélandský rozhodčí Nick Barry neuznal a rozpoutal tak velkou debatu s mnoha otazníky, zda byla, nebo nebyla.

Ve druhém zápase po velké bitvě, ale ne příliš pohledné hře, zvítězili Angličané jen těsně nad Walesem 16:14, když  v poločase prohrávali 5:14. Mladý tým Walesanů je velmi perspektivní a jejich bojovnost a nasazení je příkladné. Anglie, jako jedna z mála unií, zatím nezačala s přestavbou týmu a stále sází na staré osvědčené borce. Na hře všech týmů je vidět, že si naplánovaly vrchol formy na Světový pohár 2023  a teď jim chybí tak důležitá jiskra a nasazení, které jsou základem úspěchů.

Irové v Dublinu přivítali Squadru Azzurru a dali jí výprask 36:0. Italové tentokrát zklamali, prohrávali auty i mlýny a kupili mnoho zbytečných chyb, pod neustálým tlakem, podle mého názoru, v současné době  nejlepšího ragbyového týmu světa. Mužstvo je bez slabin, výborně sehrané, zkušené, s agresivní neprodyšnou obranou a rychlým nápaditým útokem, který výborně zvládá přečíslení obrany soupeře. Hráči k zápasům nastupují s maximálním soustředěním, věří ve své schopnosti a minimálně chybují. Mají velmi dobře zažitý systém aktivní obrany, stejně jako řadu variant pro útočné akce. Pro mne jsou v letošním Poháru hlavním favoritem. Hodně napoví třetí kolo, které se hraje až za čtrtnáct dnů v  sobotau 24.února 2024 od  15:15 hodin  Irsko - Wales, dále od 17:45 hodin Skotsko - Anglie a v neděli 25.února 2024 pak od 16:00 hodin Francie - Itálie.

Odehrálo se rovněž druhé kolo Poháru 6 národů  U-20 s těmito výsledky:  Skotsko - Francie  14:29, Anglie - Wales 28:7 a Irsko - Itálie 23:22.  Zvítězily v tomto kole tedy stejné  týmy  jako v Poháru 6 národů seniorů.

Championat Rugby Europe pokračoval druhým kolem, ve kterém se  úvodní utkání hrálo v Tbilisi    Gruzie - Nizozemsko  31:10 (14:3). Ragbisté Oranje opět předvedli zlepšení, ale strojová silová hra Gruzínců, byla nad její síly. Dominovali zejména silovou hrou roje a před brankovištěm soupeře zvládají mistrně kolektivní tlak k bodování.

Rumuni přehráli Belgičany 33:18 po poločase 14:6. Rumuni byli rychlejší a měli velmi dobré protiútoky. Rudým ďáblům tentokrát nefungovala tak dokonale obrana, která v minulém zápase neumožnila Portugalcům položit pětku.

Portugalsko se zřejmě poučilo z porážky v Belgii a nedalo Polákům žádnou šanci, když  zvítězilo přesvědčivě 54:7. Poláci na soupeře nestačili rychlostně, mají silný roj, ale málo dynamický, přesto měli několik dobrých okamžiků, ale na běhavé Portugalce to vůbec nestačilo. Francouzský trenér Portugalců Laurent Dossat má před sebou náročný úkol, připravit reprezentaci na úspěšné vystoupení na příštím Světovém poháru v roce 2027 v Austrálii. Vsadil na mládí, které sbírá zkušenosti ve francouzských Centrech talentovaných hráčů, devatenáctiletou mlýnovku Hugo Camacha, z Aviron Bayonne a dvacetiletou útokovku Huga Aubryho z Rouen Normande. Oba již v tomto věku hrají výborně, rychle a s přehledem.

Španělsko na zrenovovaném Universitním stadionu v Madridu, dobře známému našim ragbistům, kde odehráli výborné zápasy, někdy i vítězné, porazilo Němce před plným stadionem. Němci se stále zlepšují, ale hrají příliš naivně, když v poslední 15 minutách se usadili ve dvaadvacítce  Španělů a svým neustálým tlakem dostali domácí tým pod tlak. Výborný portugalský rozhodčí Duarte citlivě trestal přestupky domácích proti pravidlům.  Němci chtěli položit pětky a tvrdošíjně marně bušili do dobře organizované obrany, opakovanými rucky. Pětky nedali, TK nekopali na bránu a nakonec v 80 minutě dostali ještě jednu pětku, která určila konečný výsledek 25:5 pro domácí. Němci se sice lepší, ale chybí jím účinný herní systém taktické myšlení.

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?