Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru a ragbista Belgie Jacques Rogge

Zemřel bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Organizaci vedl 12 let, v letech 2001 až 2013,  ale smutní i ragbisté. Jacques Rogge reprezentoval Belgii ve hře se šišatým míčem a dokonce hrál na postu vazače i v tehdejším Československu konkrétně 9. května 1971 v Říčanech .

Někdejší belgický jachtař a ortoped, který zemřel 29. srpna 2021 ve věku 79 let, vedl MOV v letech 2001 až 2013, poté byl čestným předsedou. Zprávu o jeho úmrtí přinesl na svém webu MOV a rázem ji převzala další média.

Ragbista a jachtař Rogge se stal osmým mužem v čele olympijské organizace v červenci 2001, kdy po 21 letech vystřídal Španěla Juana Antonia Samaranche. O osm let později post obhájil, aby jej v září 2013 vystřídal šermíř Němec Thomas Bach.

Podle Wikipedie se jako jachtař  zúčastnil tří olympijských her a v jachtingu byl i mistrem světa, ale jak už víte,   reprezentoval Belgii také i v ragby. Po ukončení aktivní kariéry působil jako funkcionář v  Belgickém  olympijském výboru, jehož byl v letech 1989 až 1992 předsedou. 

Československo Jacques Rogge navštívil několikrát. Poprvé oficiálně jako ragbyový reprezentant Belgie v roce 1971 a protože o víkendu, kdy se utkání hrálo, se současně vzpomínalo 45. výročí od založení ragby na území Československa, byl Roge jako kapitán týmu na výročním  slavnostním  zasedání ragbistů.

Jako předseda MOV byl v Česku rovněž na začátku tisíciletí, ale jeho program byl tak našlapaný, že se nepodařilo českým ragbistům ani Rogge pozdravit natož  jej do Říčan dopravit a přijmout jej jako významnou osobu na městském úřadě a na slavném hřišti. Patrně to možná nikoho, kdo by to mohl zařídit, ani nenapadlo.    Jacques Rogge (2. května 1942, Gent – 29. srpna 2021)

(Petr Skála, České ragby.cz , foto: Z reportáže uveřejněné na webu MOV)