Jak Japonsko získalo pořadatelství RWC 2019

Nový Zéland a Jižní Afrika vsadily na své velké hvězdy. Carlose Spencera a Chris Jacka propagovali  All Blacks a Francois Pienaara a Van der Westhuizena zase  Springboks. Japonci takové hvězdy nemají, ale jejich prezident pan Yoshiro Mori se svými spolupracovníky, podle našeho názoru připravili nejlepší materiál, včetně finančního přínosu pro IRB.. Po společné večeři s účastníky jednání, se sešla naše komise a doporučila Japonsko. Nakonec náš hlas za FIRU byl přehlasován ostatními světovými  Federacemi a pořadatelství bylo uděleno Novému Zélandu, zřejmě zvítězila proslulost All Blacks. Nyní má IRB oprávněné  obavy, že současná situace na Novém Zélandu, zásadně ovlivní finanční přínos pro čtyřleté období 2011-15, který bude moci použít pro rozvoj ragby ve světě. Nový Zéland nemá velké stadiony, televizní přenosy a jejich sledovanost budou ovlivněny časovým rozdílem a chybí zde silné světově známé společnosti, které by sponzorovaly RWC. 


 Tyto skutečnosti zásadně ovlivnily výběr kandidátů pro pořádání RWC na další desetileté období. Kandidátů bylo několik, Japonsko, Itálie, Jižní Afrika a Anglie. V roce 2015 to bude Anglie, která přišla  s neuvěřitelnou nabídkou, že Světový pohár vynese 350 milionů euro (to je pro zajímavost 3 x více než úspěšný RWC ve Francii 2007) do pokladny IRB. Očekávají 3 miliony diváků na největších stadionech britského království – Cardiff, Twickenham, Wembley, Old Trafort, Saint-James Park, Emirates Stadium, Anfield. Průměrná návštěva všech 40 zápasů by měla být okolo 60 000 na zápas a na 8 finálových pak 75 000 diváků. Mají také zajištěny garance na TV práva. Tento projekt byl postaven na nebývalém sportovním programu akcí, které budou v Anglii. 2012 – Olympijské hry, 2013 Světový pohár rugby XIII, 2015 RWC rugby a 2018 Mistrovství světa v kopané. Asie a Austrálie tento projekt nejvíce podporovaly a s jackpotem 350 milionů, bude moci IRB lehce uskutečňovat svůj plán rozvoje rugby zejména v Asii a na jižní polokouli, kde je obrovský lidský potenciál. Proto také bylo rozhodnuto, že RWC 2019 bude v Japonsku. To se může spolehnout na silné firmy jako Sony, Honda, Toshiba a další, které chtějí sponzorovat RWC. Za přidělení již Japonci přislíbili vložit do pokladny IRB 111 milionů euro a předpokládají, že ještě získají  další desítky milionů pro rozvoj ragby ve světě. Japonsko chce, aby se rugby v jejich zemi stalo sportem č.2, protože už dnes mají 120 000 hráčů a v 10 letém horizontu chtějí tento počet zdvojnásobit. Pro tento projekt angažovali světové odborníky Johna Kirwana a Claude Atchera, jejich cílem je  dosáhnout takové sportovní výkonnosti, aby mohlo Japonsko v budoucnu startovat v soutěži Tří zemí (Australie, Jižní Afrika a Nový Zéland). Rugby v Asii získává stále více na popularitě, jen na Sri Lance je dnes registrováno 90 000 rugbistů a máme tu také Čínu, kde se rugby také dobře chytlo a je jen otázkou času, kdy budou Číňané patřit k dobrým soupeřům. 


 Tak naši ragbisti začněte trénovat, těm kterým je dnes 15 až 20 let mate před sebou velkou sportovní perspektivu, minimálně se zúčastnit kvalifikace na RWC, po případě se tam kvalifikovat. Bude to, ale velká dřina a velké odříkání, ale všechno je možné, daleko menší země než jsme my se na RWC kvalifikují a ještě tam dobře uspějí. (Tonga, Fidji, Samoa, Gruzie, Wales a další ). Přeji vám všem mnoho sportovních úspěchů ve vaši sportovní ragbyové kariéře, vybrali jste si ten nejlepší sport na světě.
 

 

Eduard Krützner – se zahraničních materiálů.