Finale play off vyhrál z týmů jubilujících klubů Říčan a Pragy ten středočeský. Říčany - Praga 28:14

Tak se to nějak sešlo, že se  první den v červnu 2024  hrálo finále play off mezi celky klubů, které oba oslavují právě v roce 2024  osmdesát let od svého založení RC Říčany a RC Praga Praha.


Finále v Říčanech odehráli Středočeši s překvapivým soupeřem s Pragou Praha  v pohodě, když po celé hodině hry a ještě nějaké další minutě navíc vedli  se čtyřmi položenými pětkami a po všech proměněných následných kopech 28:0. Už  se zdálo, že je vše rozhodnuté, jenže hráči Pragy to nezabalili a při  výhodě početní převahy po desetiminutových  vyloučení dvou říčanských hráčů  snížili rozdíl skore zápasu na polovinu. U obou  týmů bylo vidět, že se  hráči nijak nešetříli  a bojovali až do konce zápasu, který se dostal až do několikaminutového prodloužení. Nutno připomenout, že Praga měla v první půli jedinečnou příležitost těsně před přestávkou bodovat, ale Vladimírovi Foubíkovi někdo z bránících borců Říčan na poslední chvíli zabránil položit pětku  dokonce, kdyžý  už byl v samotném brankovišti, kam  hráč Pragy vletěl ne zrovna pevně držící  míč v ruce. 

Ke konci utkání však  Praga přeci jenom bodovala, ale  kapitánem Pragy Danem Hoškem dvakrát  úspěšně dosažené říčanské brankoviště s míčem v náruči  už výhru Říčan neohrozilo.

   Jak říkám   ...

"Říčany tak získaly  v řadě v pořadí již čtvrtý mistrovský  titul, což je jistě obdivuhodné, ale nemělo by se nějak zvlášť  zveličovat,  neboť ta poslední mistrovství se odehrála nikoliv v dlouhodobé celoroční soutěži, jak je známe například ve fotbale a dříve i v ragby, ale za  unikátně krátkou  dobu třeba jen  během tří měsíců. Mistr 2024 je známý už prvního června, kdy   soutěž byla ukončena  jen po třiapůlněsíční době po odehrání dvanácti utkání. V roce 2023 a 2022 se zápasů v rámci republikového šampionátu odehrálo jednokolově ještě méně, po play off dokonce jen devět," upozornil v rozhovoru pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz na současnou ragbyovou zvláštní soutěž šestinásobný ragbista roku a bývalý trenér a také první muž českého ragby Bruno Kudrna.  
Finalové utkání bylo posledním v ragbyové kariéře hráčů Říčan  zadáka Michala Schlangera  a útočníka Tomáše Vrbu, jak oba hráči prozradili ragbyovému magazínu Ceskeragby.cz. Naopak nejstarší hráč na hřišti jednačtyřicetiletý borec hrající na postu útokové spojky Pragy Petr Čížek pro stejný magazín s úsměvem oznámil, že pokud mu to zdraví a manželka dovolí, bude hrát ragby závodně  i příští rok. Stříbrné medaile, které získali ragbisté Pragy, jsou pro něj  příjemným překvapením.

   Jak říkáme   ...


"Kdyby nám to někdo řekl, že takhle dopadneme v únoru, brali bychom to všemi deseti," přiznal nejlepší ragbista roku 2012 Petr Čížek.

"Položit ve finále v play off  více než dvě pětky se nám  bohužel nepodařilo. Kdybychom bodovali už  v prvním poločase, mohlo to utkání být dramatičtější, ale i tak jsme s druhým místem spokojeni," řekl po utkání kapitán Pragy Dan Hošek, který mimochodem ty dvě pětky Pragy sám položil.

Určitou kuriozitou byla i pětka položená za Říčany Matějem Novákem v den jeho narozenin.

   Jak říkáme   ...


"Mám narozeniny. Dneska je mi zrovna dvacet," prozradil pro magazín Ceskeragby.cz  student fakulty FTVS UK v Praze Matěj Novák, který za muže Říčan hrál ve finále poprvé.

"Loni jsem se zranil už v semifinále play off a tak jsem se dočkal finále až teprve nyní na své narozeniny. Nu a tou pětkou jsem si nadělil dárek k narozeninám."

"Skončila pro nás velmi úspěšná jarní ragbyová sezóna. Někteří z hráčů se budou připravovat ještě na  republikové mistrovství v sedmičkách, které se bude hrát za měsíc  v Praze. Sám ještě nejsem rozhodnutý, zda sedmičky b udu hrát. V patnáctkách bych chtěl  hrát ragby minimálně  ještě příští sezónu a vzhledem k tomu, že nyní skončili Michal Schlanger a Tomáš Vrba, tak už bych měl  být nejstarším hráčem právě já," připomenul kapitán Říčan  Jan Šedivý.    Praha a Říčany  1. června 2024     Ragby                                                                                          

Extraliga play off finále


 RC Říčany  - Praga Praha  28:14 (14:0) 


Pětky 4:2  *  Body: Adámek Tomáš,  Novák Matěj, Kuchař Jiří a Dupuy Samuel Jame  (všichni po P) po 5,  Horak Tristan (4KP) 8 -   Hošek Dan (2P) 10,  Mrtýnek Adam  (2KP) 4  * Rozhodovala: Hana Erika Radochová * Diváků: 800. 

Extraliga play off o třetí místo

Tatra Smíchov  - Vyškov    25:10  (20:10)

Pětky:  3:1  *  Body: Šampalík Karel (2TK, 2KP) 10,   Hoyer Nicholas, Berounský Karel  a Kajta Karel (všichni po P) po 5 - Kovář Jan (P) 5, Pantůček Jiří (drop) 3, Kovář Martin (KP) 2  * Rozhodoval: Tůma.

Koněčné pořadí: 
1. Říčany, 2. Praga Praha, 3. Tatra Smíchov, 4. Vyškov, 5. Sparta Praha, 6. Dragon Brno.

Baráž  odvetná utkání Dragon Brno - Slavia Praha  a  Sparta - Vídeň se odehrají  8. června 2024.

Extraliga baráž ... v prvních  utkáních  (25. května 2024)  dopadla takto

Slavia Praha - Dragon Brno   17:15  (5:7)  * Vídeň - Sparta Praha  20:31  (3:18)

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, Foto: Petr  Skála )

(2024 /  73  / 20 /  02 / 06)