Jak by vypadal ragbyový kalendář pro podzim 2023 a jaro 2024, kdyby nebyl experimentální


Eduard Krützner  senior  sestavil  pro Ceskeragby.cz neexperimentální  Sportovní program pro ragbyové soutěže mužů pro období podzim 2023 - jaro 2024.


  Jak říkám..."I když pro sezónu 2023 – 2024 je bohužel už pozdě, aby můj neexperimentální  Sportovní program pro ragbyové soutěže mužů byl zavedený do provozu, ale i přesto jsem jej sestavil a to také  pro posouzení, jak by soutěž vypadala, kdyby se neexperimentovalo. Jsem přesvědčený, že můj  Sportovní kalendář je prokazatelně  kvalitnější, léty úspěšně prověřený a to zejména po stránce sportovní výkonnosti, ale i z pohledu   ekonomického i mediálního. Navíc můj kalendář se může pouhým překlopením posloužit i pro příští ročníky," má jasno  Eduard Krützner  senior.Medákův  neexperimentální Sportovní kalendář  pro podzim 2023 - jaro 2024
Autor neexperimentálního  kalendáře použil letošní počet herních termínů pro klasické dvoukolové soutěže Extraligu a 1.Ligu a došel k názoru, že  by nejvyšší soutěž hrálo osm  klubů, což by odpovídalo současné úrovni  předních českých klubů tedy i s klubovými týmy Slavie Praha a Zlína, které   prokázaly značné zlepšení a do nejvyšší soutěže patří.

Sportovní kalendář by pak  měl potřebný počet termínů pro Extraligu i pro reprezentační zápasy. 

První kolo by bylo zahájeno 2. září 2023, pokračovalo by se  následnými šesti koly a  celá podzimní část Extraligy by se odehrála do   14.října 2023, kdy   by bylo  na pořadu sedmé kolo. Termín 21.října 2023 by byl stanonovený jako náhradní. 

Reprezentace by hrála v následných termínech  28.října 2023:  Švédsko – Česko * 4.listopadu 2023: Česko – Chorvatsko a 25.listopadu 2023:  Česko – Litva. Pro reprezentaci U-23 by přicházely v úvahu termíny 5.listopadu 2023 pro utkání  v Rumunsku, 11.listopadu 2023 pro domácí zápas s Bruselem a 18.listopadu 2023 pro další domácí zápas s nizozemskou Deltou. V žádném případě by tedy nedošlo ke kolizi ligových hráčů, kteří jsou současně reprezentanty, tedy mezi  zájmy klubů a  realizačních reprezentačních týmů, s kterou se argumentuje při prosazení kalendáře Unie.

Jaro 2024 by začalo osmým kolem 2. března 2024 a poté 9. března 2024 domácím zápasem  se Švýcarskem za předpokládu, že  by reprezentace absolvovala zimní soustředění před jarní sezónou. Deváté kolo Extraligy by se hrálo  16.března 2024, dále by se hrál  23.března 2024 zápas  Ukrajina – Česko, pak 30.března 2024 10.kolo a následně by se odehrála i  další a to 11. 12. a 13. kolo.  Na 14.kolo by  vyšel termín  27.dubna 2024 a náhradní termín by byl  5.května 2024. Semifinále by se hrála 12.května 2024 a 19.května 2024 velké finále.

Zbylé červnové herní termíny v roce 2024 by bylo možné využít k turnajům „Ragby o 7 hráčích“, které nám v současné době tolik chybí, případně k přátelským zápasům reprezentačních celků.


Sezóna 2024 – 25 pak nabízí stejný počet herních termínů v osvědčeném herním systému podzim  -  jaro jako by se mohl hrát nyní, kdyby se tento neexperimentální Sportovní kalendář předložil jako alternativní  a hlasovalo by se o něm.  Je dobře  vědět,  že ...


Experimenty s domácími soutěžemi od roku 2007, na změnu herního systému jaro – podzim se prokazatelně neosvědčily. O tom svědčí 24.místo v rankingu WR a úspěšná účast české reprezentace v soutěži Championship ještě  v roce 2006. Od té doby se česká  reprezentace po sestupu z Championship do Trophy a z této soutěže  později až v soutěže  Conference 1 pohybuje  v rankingu  WR mezi 35 -  37. místě.   Teprve na jaře 2023 se vrátilo Česko po létech  do skupiny Trophy ovšem za situace, že v soutěži Championship hraje osm reprezentačních týmů a to ještě nepočítáme Rusko, které by, kdyby nebylo vyloučeno ze soutěží, tu nejvyšší soutěž rovněž hrálo.   Pokles herní výkonnosti českých ragbistů zapříčinilo také to, že  Španělé, Portugalci,  Nizozemci, Belgičané, Švýcaři, Poláci a Němci, se kterými Češi  léta úspěšně soutěžili, se jim  výkonnostně velmi vzdálili. Soupeři pochopili, jak důležité  mít kvalitní náročné domácí soutěže, které vyžadují dlouhodobý metodický, odborně vedený tréninkový proces.  Jak říkám...


"Je prokazatelné, že nejlepší přípravou pro hráče – reprezentanty je náročná, kvalitní a dvoukolová domácí soutěž. V Evropě pak systémem podzim - jaro.  Pokud si prostudujete, jak se hrají  domácí soutěže všech úspěšných ragbyových federací, pak nemůžete prosazovat něco jiného. Navíc si musíme přiznat, že podzimní pohár 2022  byl po všech  stránkách  velkým zklamáním. Nezapomeňme, že se osm pohárových zápasů v roce 2022 vůbec neodehrálo. I tvrzení, že pro sezónu 2023 - 2024  schválený systém  byl zvolen proto, aby umožnil českým  reprezentantům dosahovat co nejlepších výsledků na mezinárodním poli, které jsou vždy odrazem herní úrovně dané Unie, moc nesedí.  Vždyť  schválený systém to vůbec neumožňuje.    Závažným nedostatkem poháru 2023  i extraligy 2024 je nedostatečný prostor pro kvalitní přípravu v přípravném období, které hráčům zajišťuje ty nejdůležitější funkční změny organizmu, (zejména kardiovascularní),  které jim umožňují udržovat vysokou úroveň sportovní formy v hlavním období, dané soutěže. Start poháru už 19. srpna 2023  stejně tak extraligy v polovině února 2024 to neumožňují. Trenéři nemají dostatek tréninkových jednotek na rozvoj obecné aerobní vytrvalosti (minimálně jeden měsíc), která je základním kamenem pro kvalitní trénink anaerobního tréninku výbušné rychlosti, pro současné ragby tolik důležitý. Navíc v prosazeném sportovním kalendáři 2023 - 24 nezbývají termíny pro testovací přípravná utkání."

"Proč se nepřizpůsobíme  současnému světovému trendu, který od hráčů ragby vyžaduje soustavnou atletickou přípravu, vrcholového sportovce, která jim umožní úspěšně zvládnout velmi náročný specifický trénink ragbisty.  Lepší budoucnost českého ragby nikdy nedosáhneme bez tvrdého, metodického a náročného tréninkového procesu,"  má jasno  Eduard Krützner  senior.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála a Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 112 /  28 /  15)