Jistě, pane ministře ... tady jste někdy v minulém století na hřišti Pragy ve Vysočanech hrál ragby?

V  sobotu 1. dubna 2023  ragbyové pražské derby Praga Praha - Tatra Smíchov, které skončilo prohrou Pragy  15:24, mělo zajímavého nečekaného diváka.

Derby totiž navštívil současný ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš. Přišel sám od sebe, vystál si frontu u vchodu a v doprovodu své manželky pak sledoval ragbyový zápas.


Ministrova  návštěva ragbyového utkání nebyla vůbec náhodná, ale nebyla ani oficiální. Proto ji nikdo dopředu pořadatelům ani neoznámil.    Vladimír Balaš totiž sám ragby hrál a zrovna i na zápasy na ragbyovém vysočanském hřišti u Rokytky si pamatuje. V minulosti s určitou pravděpodobností to bylo  ještě  v minulém století, se totiž tak snadno jako nyní na hřiště Pragovky městskou dopravou necestovalo. Muselo se jít dlouho pěšky po cestě kolem Rokytky.  Útočník  tehdejšího akademického klubu Humanity Praha Balaš, když ragbisté vysokoškolského klubu tady hostovali v utkání proti béčku Pragy, si to velmi dobře pamatuje.

Po přestávce derby Praga - Tatra se první dubnovou sobotu ministr mimo jiné i tělovýchovy setkal s ragbyovými legendarními ragbisty mimo jiných i s bývalými prezidenty České rugbyové unie Eduardem Krütznerem seniorem a Brunem Kudrnou. S Brunem Kudrnou měl Vladimír Balaš  dokonce stejného  trenéra i když v jiných letech. Zakladatel akademického klubu  a předválečný československý reprezentant Zdeněk Sláma byl v  roce 1969 trenérem akademické reprezetantace Československa, ve které hrál osmnáctiletý student ČVUT Praha Bruno Kudrna, nu a stejný Zdeněk Sláma koučoval v sedmdesátých letech tým Humanity, za který hrál zase student Právnické fakulty  Univerzity Karlovy Vladimír Balaš. 

  Jak říkám ...

"Vladimír Balaš  je první český ministr, s kterým jsem se bavil o ragby a kterého také navíc zajímalo, jaká je současná úroveň českého ragby a to zejména ragby mládeže. To, že ragby není v dobré kondici nakonec ministr věděl, protože  reprezentace mužů nehraje  s takovými silnými evropskými týmy jako nedávní soupeři české reprezentace, kterými byli Gruzínci, Rumuni, Španělé, Portugalci, Poláci nebo Němci. Ministr však věří, že se ragby provozované u nás stále převážně v amatérských podmínkách zase dostane na lepší úroveň," komentoval první historickou ministerskou návštěvu na ragbyovém  hřišti Pragy Praha ve Vysočanech Eduard Krützner senior	


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 


(Petr Skála pro Ceskeragby.cz a  SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 53 /  13 /  9)