Medák podotýká ... Francie získala zaslouženě vytoužený Grand Chelem v Poháru šesti národů

Ve Francie panuje nadšení ze svých ragboyvých reprezentantů a aby ne. Francie vyhrála Grand Chelem v Poháru šesti národů. Konečné pořadí je známé i v Rugby Europe - Championatu, které rozhodlo o pořadí v evropské kvalifikace  na MS 2023.  Hrály se i další soutěže včetně tuzemské jednokolové exteraligy. Vše okomentoval Eduard Krützner senior , který sledoval přímo derby Praga - Slavia a ostátní významná utkání na internetu nebo v televizi.FRANCIE získala zaslouženě vytoužený Grand Chelem v Poháru šesti národů, když v závěrečném utkání zvítězila nad Anglií 25:13. Kdo utkání sledovat v přenosu Nova sport, viděl výborný zápas, ve kterém ragbisté Bleus prokázali, že mají nejlépe organizovanou obranu, výborný agresivní roj a navíc  mlýnovku Duponta, nejlepšího hráče utkání a také rychlé útočníky s jistým zadákem Jaminetem, který byl jistý při chytání častých svíček, kterými chtěl trenér Anglie Jones  Francouze porazit. Francie prokázala, že bude určitě patřit k velkým favoritům pro Světový pohár, který se bude konat v roce  2023 právě ve francouzských městech. Ihned po zápase president FFR Bernard Laporte poděkoval trenéru Galthiemu i realizačnímu týmu a podepsali nový kontrakt až do roku 2026.

Irsko si zajistilo druhé místo vítězstvím nad oslabeným Skotskem 26:5. Neušlo pozornosti veřejnosti, že několik skotských hráčů si po výhře nad Itálií v předchozím kole Poháru  lehce vyhodilo z kopýtka, načež  byli skotskou unií potrestáni.

Wales prochází v tomto období velkou krizí a tak není divu, že doma podlehl Itálii 21:22. Komentátor italské televize po  rozhodující pětce Italů položené těsně před koncem utkání byl k neudržení v přívalu slov, kterými značně hlasitě informoval diváky o senzační výhře.


Hrála se také utkání v Rugby Europe - Championatu. V této soutěži si  Gruzie  zajistila první místo vítězstvím na domácím stadionu v Tbilisi nad druhým Španělskem 49:15. Není bez zajímavosti, že třicet minut byli lepší Španělé, ale pak borci z Pyreneského poloostrova  dostali dvě zbytečné pětky a zbytek zápasu už protrpěli bez jejich tradiční bojovnosti. Možní, že také příliš slavili svůj postup na Světový pohár, o kterém se rozhodlo před týdnem.

V jiném utkání Nizozemsko doma prohrálo s Rumunskem 12:38, ale i přes porážku je na týmu vidět progres, který je dán velmi náročnými zápasy v soutěži. Navíc se zřejmě Nizozemci v soutěži udrží, protože Rusko bylo za invazi  svých vojáků na Ukrajinu  vyloučeno ze všech soutěžích pořádaných Rugby Europe.V nižší Trophy soutěži Rugby Europe kraluje Belgie, která smetla Poláky 41:11. Německo po velkém boji zvítězilo nad Švýcarskem 34:25. Do soutěže zatím nemohla zasáhnout Ukrajina, protože je válce.

   Pokud se českým ragbistům  povede do této velmi náročné soutěže postoupit, jak si všichni tuzemští ragbisté přejí,  pak nás čekají opravdu velmi silní soupeři a budeme muset zásadně zlepšit herní úroveň české  reprezentace. Nakonec Německo v říjnovém oficiálním utkání v Praze v Petrovicích  a  Polsko v utajeném utkání na Markétě české ragbisty  o tom přesvědčily. Český tým sestupem do Conference I ztratil cenné zkušenosti, které hráči získávají pouze z konfrontace se silnými soupeři. Naivní představa, že to doženeme tím, že podzimní soutěže obětujeme ve prospěch reprezentace, je další experiment, který nemá naději na úspěch. Položili si čeští  experti otázku, proč žádná unie která v těchto soutěžích startuje, podobný model soutěží jako máme my, by nikdy neschválila. Pro celou ragbyovou Evropu je hlavní období - jaro."

Česká  extraliga pokračovala třetím kolem jednokolové soutěže. Říčany potvrdily roli favorita, když na Tatře zvítězily přesvědčivě 14:27, Sparta Prha porazila s přehledem Dragon Brno 38:7, Praga - Slavii 40:5 a Vyškov rozdrtil Přelouč 76:17.

    Velký úbytek hráčů v mužských kategoriích v posledních létech, negativně ovlivnil úroveň našich domácích soutěží. Dnes žádný klub už není schopen postavit svoje rezervní mužstvo a to velmi negativně ovlivňuje kvalitní tréninkový proces a tím pádem stále klesající úroveň domácích soutěží, jak konstatují trenéři reprezentačních českých týmů. Je evidentní, že pro hráče Přelouče je velmi náročné startovat v soutěži s omezeným počtem hráčů,  o čemž svědčí skóre po třetím kole 31:197, ale stejný problém má také Slavie, která po dvou vysoko prohraných zápasech má skóre 16:79. První liga v Čechách je obrazem hluboké krize tuzemského  ragby. Vždyť jen jeden klub - RK Petrovice, za který může stále hrát Antonín  Brabec ve svém hráčsky vysokém věku, na místě útokovky je složen z vlastních odchovanců. Jenže ostatní účastníci jsou slepence  dvou i více klubů a tomu samozřejmě odpovídá úroveň této soutěže. Zajímalo by mne jaký tréninkový proces mají tato "Společenství". Třeba,  jak spolu trénují Plzeň, Rakovník a Kralupy,  je pro mne záhadou. Sleduje někdo, zda v této soutěži nedochází k více úrazům? V žádné zprávě týkající se rozvoje ragby v Česku  jsem se nikdy nedozvěděl, že došlo k tak závažnému úbytku hráčů v seniorských kategoriích, které mají za následek zásadní snížení herní úrovně našich soutěží. Třeba zaměstnanci Unie v marketingovém oddělení, které neskutečně početně nabobtnalo, bez hlubokých znalosti souvislostí připravují pro sociální sítě informace, z kterých se čtenáři dozvědí, že mé obavy jsou zbytečné."

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)