Odborníci oprávněně řadí ragby pro energetický výdej hráče ragby k nejnáročnějším sportům

Od soboty  27. dubna do neděle 28. dubna 2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz   Eduard Krützner senior
   V evropských národních soutěžích se finišuje. V Anglické Premiership už chybí už jen dvě kola do finálových bojů. NOVA Sport příznivcům ragby opět nabídla velmi zajímavé zápasy. Ragbisté Harlequins doma zdolali ve výborném a napínavém utkání vedoucí klub soutěže Northampton Saints 41:32. ***   Druhý Bath prohrál s  borci Saracens 12:15, kteří  jej vystřídali o jeden bod na tomto místě. Oba zápasy byly na vysoké úrovni s řadou krásných akcí a bojem až do posledních vteřin zápasů. Zlepšují se také hráči Bristol Bears, kteří zdolali Leicester Tigers na jeho hřišti 21:19.

   V nejvyšší francouzské TOP 14, došlo k několika překvapením. Dosavadní suverén Stade France utrpěl vysokou porážku v Clermontu 41:18, který ještě nevzdal boj o finálové zápasy. Stade Toulouse porazil další přední pařížský klub Racing 92 a to 32:12. Ve Francii chybí do finálových bojů klubům pouze poslední čtyři zápasy.  ***   V PRO D2 jsou velkým  překvapením výborné výkony RC Vannes. Klub z Bretaně, kde ragby nebývalo moc  popularní, dnes má  plný stadion diváků. Ragbisté Vannes  vedou soutěž s 87 body, následované klubem také bez velké tradice RC Provence. Zato slavné kluby Agen, Biarritz, Montoban, Brive i Dax se do závěrečných bojů asi už nedostanou.

  V Itálii se o prvním květnovém  víkendu rozehrají semifinálové boje,  ve kterých se utkají Viadana s Colornou a Rovigo s Moglionem.


  Trenéři ve světě  se vyjadřují k návrhům změn pravidel, které by měly jednak chránit zdraví hráčů, ale také zjednodušit posuzování jednotlivých herních přestupků. Jedná se o tyto změny :
červená karta - hráč nehraje 20 minut *** Léta proklamovaný problém - mlýnů - zborcení = Volný kop, mlýny se neopakují (podle mne velmi zásadní a užitečná změna) ***  maul bude mít napříště jen jedno zastavení - míč v rucku musí být rozehrán do 5 vteřin, na pokyn rozhodčího. *** Někteří trenéři to kritizují, jako Rob Baxter, trenér Exeteru, který si myslí, že diváci budou ochuzeni o ty boje ve mlýnech a maulech. Podle mne diváci preferují hru, tvrdý boj rojníků o míč a následné akce útoků v celé šíři hřiště.

  Walesan Rees-Zammit hrající skvěle na křídle v ragby XV, krátce poté, kdy   přestoupil do americké profy-ligy NFL do  týmu Kansas City Chiefs, který byl vítězem loňského Super Boxl, porovnal systém trénování v americkém  fotbale a   tréninkový proces v XV ragby ...    "Zejména v době, kdy jsem se připravoval na Světový pohár, byl náročnější. V NFL jsou tréninky plně zaměřeny na výbušnost a rychlost, což mi vyhovuje, oproti XV tréninku, postaveném na testování obecné vytrvalosti, která je základem pro potřebné tělesné změny kardiovasculárního systému, který hráčům umožní udržovat formu po celou sezónu,"  prohlásil waleský  ragbista, který přešel k americkému fotbalu. Jen potvrdil, že odborníci oprávněně řadí ragby pro energetický výdej hráče ragby   k nejnáročnějším sportům.

   Také v Česku se soutěže blíží do finiše, když zbývají už jen poslední dvě kola základní části, ve kterých se rozhodne, kdo si zahraje o titul a které kluby budou bojovat v baráži. Říčany porazily Tatru 27:17 a zřejmě si udrží první místo do semifinálového kola.  ***  Praga odehrála velmi dobré utkání a zvítězila přesvědčivě nad Vyškovem 48:26 a zřejmě si udrží třetí místo.  ***  Naopak Sparta překvapivě prohrála s Dragonem 34:19  a zkomplikovala si boj o čtvrté místo, které by ji zajistilo klid o boj o titul. ***  Dragon i přes vítězství nad Spartou  zůstane asi na posledním šestém místě. 

  Zato 1.Liga viděla velký boj o první místo, ve kterém  Slavia zvítězila až po velkém boji nad Donau Wien 27:25 a udržela si první místo do baráže. ***  Problémy klubů s počty hráčů schopných odehrát úspěšně celou soutěž  potvrdil i zkušený tým Přelouče, který do Bystrce přijel pouze se šestnácti  hráči a utržil vysokou porážku 77:21. *** Je evidentní, že současný systém domácích soutěží od  Extraligy až po čtyři další ligy, neodpovídá současnému reálnému stavu o počtech hráčů, schopných startovat v dlouhodobých soutěží. ***  Lepší není ani stav v soutěži juniorů U-18, (zálohy Áček) kde jen tři  kluby jsou schopné postavit vlastní tým. ***  O nic lepší situace  není ani v soutěžích U-16 a U-14, ve kterých hráči na jaře odehráli pouze čtyři  zápasy a to je opravdu pro úspěšné formování mladých adeptů ragby více než málo.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 /  59 / 15 /  02 / 06)