Přiznejme si, že počty hráčů, které má většina klubů pro vrcholnou soutěž, nestačí

O sedmičkovém turnaji mužů i žen v  Hong-kongu, dále o dalších ragbyových událostech ve světě, ale i v Praze a v Říčanech, kde se hrály v různějších věkových kategoriích turnaje zařazené do Prague Youth Rugby Festivalu, nu a také o odebaklu v první lize Slavia - Zlín, ke kterému rovněž došlo v  sobotu 6. dubna 2024 ... to vše  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior. 

     V Hong-kongu byl odehrán další Turnaj VII světového okruhu. Obě trofeje, jak ženské, tak mužské kategorie si tentokrát odvezly týmy Nového Zélandu. V turnaji žen ve finále vyhrál Nový Zéland nad USA 36:7 a vede v celkové kvalifikaci se 106 body. O 3.místo si vítězně zahrála Austrálie s Francii s výsledkem 24 : 21 a má stejně bodů jako Nový Zéland  106 bodů. Francie je třetí s 88 body  body. Páté místo si vybojovaly hráčky Fidži,  když porazily Kanadu 19:15. ***    Finále mužů mezi Novým Zélandem a Francií bylo velmi vyrovnané, ale nakonec zvítězil tým protinožců  10:7. Nový Zéland  je celkově pátý  se 73 body.  Francieje čtvrtá  se 74 body. Třetí místo získalo Irsko v zápase s Austrálii 14:5, Irsko je druhé s  84 body a Austrálie šestá s 69 body. Páté místo patří Fidži, které vyhrálo v utkání nad Jižní Afrikou 33:14 a drží 4.místo v celkové kvalifikaci s 76 body.  Naprázdno tentokrát vyšla Argentina, která  je v čele bodování s 94 body.  *** Další turnaj bude odehraný 3 - 5. května 2024  v Singapuru a poté se  finálový turnaj hraje v Madridu  v termínu od 31.května do  2. června 2024.

     0smifinálové zápasy se o prvním dubnovém  víkendu hrály v prestižním Champions Cupu, ale  také v Challange Cupu. TV NOVA Sport vysílala  výborný zápas mezi Harlequins a Glasgow. Domácí nakonec šťastně vyhráli 28:24. Skotové si zápas prohráli sami, taktickými chybami. V prvním poločase byli o něco lepší Harlequins a v půli vedli 21:7. Ve druhé půli Skotové rychle položili dvě pětky a srovnali na 21:21 a byli v laufu. Trestným kopem dokonce zvýšili na 24:21. Harlequini jen za cenu dalších TK bránili úspěšně své  brankoviště. Skoti však zvolili místo dvou  jasných kopů na bránu, kop do  autu na pět metrů od brankoviště svých soupeřů. To se jim však hrubě vymstilo, místo, aby vedli po dvou očekávaně proměněných trestných kopech 30:21, dostali z protiútoku pětku, po které kop jistý Smith proměnil a tím si zajistili Harlequini postup do čtvrtfinále vítězstvím 28:24. Bez toho, abych uváděl všechny další výsledky, chci   konstatovat, že tato soutěž má opravdu vysokou herní úroveň a je tou nejlepší přípravou pro všechny startující špičkové ragbisty.

    Tuzemská  mládež měla velkou možnost zahrát si na unikátní akci Prague Youth Rugby Festival, která je pod patronací české  Unie už pravidelně léta úspěšně na jaře organizovaná. Na pražských hřištích a v Říčanech za účasti řady zahraničních klubů, měli své turnaje hráči kategorií U-8, U-10, U-12 a U-14. Věřím, že všichni hráči získali nové herní zkušenosti, nové kamarády a poznali všechny přednosti tohoto nejkrásnějšího a nejférovějšího sportu džentlmenů.

  Musím se bohužel zmínit i o úrovni  domácích ragbyových soutěžích. V 1.Lize Slavia Praha  6. dubna 2024 porazila, ještě v loňském roce extraligový klub Zlín drtivým rozdílem  122:0, když položila celkem osmnáct  pětek. Přitom v minulém kole dokázal Zlín zvítězit v Přelouči 33:24. Výkony Slávie v první lize  už snad všechny odborníky přesvědčily, že její současná herní výkonnost bude rozhodně přínosem pro rozšíření Extraligy minimálně na sedm klubových týmů  už od letošního podzimu. Jenom loňský neúspěšný pohár se třinácti neodehranými  zápasy, by měl být varováním, aby se neopakovala stejná chyba i v připravovaném ročníku, jak je zatím v plánovaný. Už si přiznejme, že současné početní stavy potřebného kvalitního kádru hráčů pro vrcholnou soutěž, jsou u většiny klubů nedostačující. Extraliga a další čtyři ligy přece početně neodpovídají současnému stavu v českém ragby. Kolik máme  klubových týmů, které jsou schopné úspěšně startovat v dvoukolových XV domácích soutěžích? Jsem proto, aby  Extraligu hrálo  sedm týmů, jež jsou  přibližně na stejné úrovni jako jsou    Říčany, Tatra, Praga, Vyškov, Sparta, Dragon a Slavie. Dále první ligu ať hraje sedm až osm týmů jako  Petrovice, Přelouč, Zlín, Mariánské hory, Havířov, Bystrc, možná Olomouc a Vídeň (7-8) a druhou ligu ať hrají  Plzeň, Babice, Kralupy, Olymp a možná Piešťany, České Budějovice -  Nýrsko a Liberec. Béčka jako všude na světě ať se hrají po zápasech Áček a to zatím jen po Extralize. Jsem plně přesvědčen, že současné výsledky v  domácích soutěžích a jejich úroveň, jsou vážným důvodem pro odbornou diskuzi mezi experty unie a klubovými trenéry, na téma - "zkvalitnění domácích soutěží", po kterém se už řadu léta marně volá.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 /  48 / 12 /  02 / 05)