To bylo tenkrát, kdy se v Praze hrál před pětapadesáti lety duel Československo - Francie 6:19


Po pětapadesáti letech od památného utkání, které se hrálo 5. května 1968 v Praze Československo - Francie 6:19 se sešlo ve  čtvrtek 4. května 2023 v Praze v jedné vinárně sedm žijících reprezentantů, aby zavzpomínali na dobu, kdy tehdejší tuzemští ragbisté byli obávanými soupeři i takovým soupeřům, jako tehdy byla Francie. 

Českéragby.cz bylo na místě děje  ...




Nutno připomenout, že  prohra rozdílem třinácti bodů  od tehdejšího vítěze Poháru pěti národů Francie byla nejnižší v historii vzájemných utkání. 

Reprezentace  Francie  totiž před pětapadesáti lety do Prahy přicestovala ve své nejsilnější hvězdné sestavě. Proto právem pamětníci tvrdí, že kdyby  se už v těch šedesátých letech hrálo MS, tak na něm Československo určitě hrálo.

  Jak říkám ...

"Bylo to pro nás tehdy mimořádné utkání. Francie  coby vítězové a neporažení v Poháru pěti národů  ve stejné hvězdné pohárové sestavě přijeli i do Prahy a nastoupili proti nám. Měli jsme z Francouzů respekt, ale o to více jsme se snažili s nimi uhrát solidní výsledek. Dokonce jsme bodovali, když jsme Francouzům položili jednu trojku a proměnili trestný kop. Soupeř byl však lepší a tak jsme prohráli 6:19, ale ta porážka nebyla zase tak hrozná. Vždyť stejná sestava  Francie pár měsíců před utkáním v Praze porazila v Poháru pěti národů Irsko 16:6, dále  Anglii  14:6 a Wales 14:9. Musím se přiznat, že  na takové utkání, jaké jsme odehráli s Francií, se prostě nezapomíná a s některými hráči soupeře jsem v pozdějších letech  mnohokrát setkal. Například zadák Pierre Villepreux, který letos oslaví osmdesátiny, byl před patnácti lety  v Česku  na trenérské  stáži. Jeho popularita zejména ve Francii lze přirovnat třeba k našemu fotbalistovi Antonínovi Panenkovi. Když jsme s Pierrem tehdy procházeli Prahou, mnohokrát se stalo, že nás srdečně zdravili francouzští návštěvníci Prahy, kteří nás potkávali a Pierra poznali," zavzpomínal na zápas odehraném před pětapadesáti lety na hřišti v Praze na  Admiře kapitán tehdejšího na československého  týmu Eduard Krützner senior.



Nu a kdo se setkání a vzpomínání zúčastnili? Rojník Eduard Krützner (c), další rojníci Václav Horáček,  Karel Brejla, spojka Jaromír Kourek, útočníci Miroslav Bartoš, Josef Máger a zadák Ladislav Vrba.



V sestavě hráli ještě další hráči, kteří již nežijí.  Rojníci: Antonín Frydrych , Jaroslav Celý , Miroslav Kovrč, Pavel Kopec, dále útočníci František Fiala a Stanislav Suchánek. Jaroslav Seldner, který hrál proti Francii na mlýnové spojce, je pro ragbisty Zbrojovky Brno, za kterou dlouhá léta hrál, nezvěstný.
Ze sestavy československého týmu žije  zdravotně indisponovaný mlynář  František Krejčí.








Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde




(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 65 /  15 /  10)

Nedotknutelní ragbyoví rozhodčí

28.3.2024 08:10:00

O rozhodčích v jakémkoliv sportu se často nepíše a nepíše se ani o jejich rozhodnutích, třeba jsou pozoruhodná. To platí i o ragby. Vzpomenul jsem si na několik příběhů, které jsou s odstupem času ...