V nižších soutěžích Rugby Europe hrají i týmy, za které často nastupují i značně zavalití hráči dohrávající s velkým utrpením

Od soboty  4. května  do neděle 5. května  2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů  mimo jiné i   


     z Francie, z Irska, z Norska, z Kypr, z Moldavska a ze Singapuru   ...       Příznivci ragby sledující v televizi  semifinálová utkání Champions Cupu,  viděli    dvě skvělé přehlídky ragby . V bojovném utkání až do poslední minuty, zvítězil Leinster nad Northamptom Saints 20:17. Ukázkou moderního rychlého ragby byl i druhý zápas Toulouse -Harlequins, ve kterém zvítězilo domácí mužstvo, zejména výbornou hrou v prvním poločase 38:26.  Francouzi se prosadili díky svému typickému hernímu systému, léta preferovanému - " jeu a la main" - hra rukama, podpořená efektivní podporou hráče s míčem. V zápase s Harlequiny navíc předvedli velmi účelnou agresivní obranu, korunovanou ziskem míčů z několika rucků soupeře. Můžeme se opravdu těšit na finále,  ve kterém se střetnou dvě rozlišné školy ragby, irská tvrdá nátlaková hra rojníků s tou francouzskou hrou rukama.


  Soutěže Rugby Europe Conference pokračovaly zápasy Norsko - Andorra 3:32 a Kypr - Malta 14:24 a Moldavsko - Bulharsko 48:6. Úroveň hry mužstev, které v této soutěží je na velmi nízká a prokazuje, že ragby je sport jen pro velmi dobře trénované sportovce. Během zápasů docházelo k častým zraněním, křečím a k velkým  vyčerpáním. V týmech se pohybovali, ale spíše jen procházeli, značně zavalití hráči, pro které zápas byl jen velkým utrpením. Zdá se, že v těchto zemích hráči postrádají systematický tréninkový proces a také se tam nehrají kvalitní domácí soutěže.


Předposlední turnaj HSBC "VII" okruhu byl odehrán v Singapouru. V soutěži žen ve finále Nový Zéland porazil Austrálii 31:21. Třetí místo si zajistila Francie vítězstvím nad  Fidži 29:7. ***  V mužích si vítězství zajistili také Novozelanďané, když porazili Irsko 17:14.  Velká Británie si odvezla třetí místo, když porazila Austrálii 36:7. Francii se tentokrát bez Duponta, který hrál v semifinále Champions Cupu proti Harlequinům, příliš nevedlo.  Finálový turnaj v sedmičkách bude odehrán ve dnech 31.května  - 2.června 2024  v Madridu.


Česká reprezentace  "VII" pod hlavičkou Dukly, startovala na velmi průměrném turnaji Heineken Kinsale Rugby v Irsku. Pro prověření výkonnosti českých  hráčů bych napříště doporučoval start na daleko náročnějším turnaji. 

  Ragby získává v celém světě na oblíbenosti a hraje se i v Asii, kde  ve finále Asijské 1.Divize zvítězil tým Sri Lanky nad Kazachstánem vysoko 45:7. V zápase o třetí místo Qutar porazil Indii 34:25. Utkání se hrálo  v Colombu na Race Course Groundu před návštěvou 20 000 diváků !!

  V Česku  se zápasy Extraligy a 1.Ligy  nehrály, ale zato ostatní soutěže znovu prokázaly, že neodpovídají skutečnému stavu schopných hráčů v našich klubech, pro úspěšný start v našich domácích soutěží. Tady máte několik důkazů v podobě výsledků ... 2.liga: Říčany B - Mariánské hory 64:7,  ze zápasu Havířov - Spol.Č.Budějovice - Nýrsko chybí zápis ***  3.Liga:  Olomouc - Spol.Liberec-Petrovice B 83:5. *** 4.Liga chybí všechny zápisy ***  U-18 nehrála ? *** U-16 chybí zápisy ze dvou zápasů.

Závěrem bych upozornil na to, jaké je pro tuzemské ragby významné  datum 9. květen, kdy se v roce 1926 odehrálo v Brně  první utkání mezi českými týmy a od tohoto  dne a roku se datují počátky ragby na území současné České republiky. Je čas si připomínat  významné události, které se zapsaly do bohužel málo zdokumentované historie československého a českého ragby.   

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .


(Eduard Krützner senior  pro SportovniListy.cz, koláž a foto: Petr Skála)

(2024 /  62 / 16 /  02 / 06)