Václav Čermák převzal plaketu dokumentující, že se stal členem Síně slávy českého ragby

Poslední březnovou sobotu roku 2024 před utkáním  pátého kola první ligy Přelouč - Zlín proběhla před tribunkou východočeského ragbyového klubu  malá slavnost, při které víceprezident Ćeské rugbyové unie  Marek Fořt předal plaketu  dokumentující uvedení do síně slávy českého ragby legendárnímu ragbyovému reprezentantovi a členovi  přeloučského armádního a civilního klubu Václavovi  Čermákovi. Spolupředávajícím ocenění byl předseda RC Přelouč   Bořek Trejbal, který za přeloučský klub dal legendárnímu členovi klubu dárkový koš.

V hledišti přeloučského hřiště byli i bývalí Čermákovi spoluhráči z armádního i reprezentačního týmu jako například Leopold Blachut, Jiří Vidhalm,  Zdeněk Soušek a další.
Marek Fořt z Říčan při té příležitosti  připomenul, že jeho otec právě s Čermákem hrál ve stejném armádním týmu v Dukle Přelouč, který v roce 1970 vybojoval první a zároveň poslední mistrovský titul pro armádní tým se sídlem v Přelouči.

To, že předání plakety proběhlo zrovna před utkáním Přelouč - Zlín mělo určitou symboliku, neboť s ragbyovou šiškou  Čermák začínal hrát právě v tehdejším Gottwaldově tedy v současném  Zlíně a většinu své hráčské i trenérské kariéry prožil však v Přelouči. Po utkání proto legendárnímu ragbistovi poblahopřáli i kapitáni obou týmů.

Není bez zajímavosti, že se nikdo nehlásí k tomu, kdo do Síně slávy českého ragby Václava Čermáka vlastně navrhl. Domovský klub RC Přelouč se k tomu nehlásil, Marek Fořt se domnívá, že to byli stávající členové Síně slávy, ale ti podle informací ragbyového magazínu  Ceskeragbycz.  písemně navrhli nejstaršího devadesátiletého reprezentanta Miloslava Hradce, který reprezentoval  deset let  Československo a jako úspěšný hráč v roji získal několik mistrovský titulů v dresu Pragy. Čtyři roky po skončení hráčské kariéry trénoval ligový tým Slavie Praha. Výkonný výbor České rugbyové unie však návrh žijících členů Síně slávy neschválil.


   Jak říkáme ..."Byl jsem překvapený, že jsem byl vybraný do Síně slávy českého ragby, kde zatím není ani dvacet ragbyových osobností. Sám jsem byl zvědavý, kdo mne navrhl do Síně slávy českého ragby, ale nedozvěděl jsem se to. Naopak se divím, že do Síně slávy nebyl společně se mnou  uvedený také čerstvý devadesátník Miloslav Hradec, s kterým jsem už v reprezentaci sice nehrál a ani v lize jsem se ním na hřišti nepotkal, ale poznal jsem jej jako trenéra Slavie. Navíc on hrál v době, kdy československé ragby patřílo mezi deset nejlepších ragbyových zemí v Evropě. Vždyť  hrál v roce 1956 za Československo proti Francii v utkání, které společně  ještě jen s jedním dalším  odehraným zápasem  s Francií v roce 1968 v Praze  Francouzi uznávají jako oficiální mezi oběma zeměmi," řekl Václav Čermák pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz

"Vašku, moc ti to přeji. Byl jsi vždy velkým ragbistou s velkým R," napsal v diskusi na sociálních sítích gratulaci Čermákovi legenda tuzemského ragby Eduard Krützner senior, který je v Síni slávy českého ragby už od roku 2017.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 /  4 / 11 /  02 / 05)