Víkend evropského ragby s devíti zajímavými zápasy avšak skoro bez diváků v hledišti na Markétě

Ragbyové události druhého listopadového víkendu  a nebylo jich málo, okomentoval  pro Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.
  Máme za sebou bohatý víkend zajímavého evropského ragby, ale bohužel bez pozornosti  mediích, ale hlavně bez nějak významné účasti  příznivců  ragby v ochozech stadionu na Markétě, kde se vše odehrálo. Během soboty 11. listopadu 2023 a neděle 12. listopadu 2023 se celkem odehrálo devět ragbyových duelu v patnáctkové podobě hry se šišatým míčem.     Sobota a zejména neděla byla přece ideální příležitost pozvat  zdarma na Markétu  všechny hráče z mládežnické základny i s trenéry, aby shlédli vrcholné evropské ragby, zejména po ohromném úspěchu Světového poháru, které bylo zásluhou  ČT Sport k vidění na tuzemské televizním sportovním programu. Vždyť se tu hrají dvě ME najednou, které kladou na tuzemské  funkcionáře velké nároky a to je neomlouvá, že se  této velké příležitosti úspěšně propagovat české  ragby u širší veřejnosti, nevyužívá.  Prakticky zcela prázdné tribuny, nejsou  pro účastnické země, které sledují zápasy na Rugby Europe TV, dobrou vizitkou o velkém nadšení a elánu pro ragby v Česku. 


Mistrovství Evropy juniorů  U18 bylo zahájeno zápasem Nizozemsko - Belgie, ve kterém dominovali mladí Nizozemci, kteří zvítězili v utkání velmi slušně rovně 34:6. ***  Gruzie rozdrtila velmi slabé Švýcary 86 :10, kteří překvapili velmi malou bojovností a hlavně děravou obranou. ***  Zajímavé bylo utkání Portugalska s Rumunskem, ve kterém  Portugalci byli lepší a vyhráli zaslouženě 22:15, ale Rumuni dobře bránili a měli i několik dobrých akcí, které dokázali proměnit. Nebude to proto lehký soupeř pro české ragbisty, kteří se s Rumuny utkají v dalším kole. ***  Mne, ale nadchl výkon české osmnáctky, která odehrála výborné utkání s velmi silným celkem Španělska a prohrála jen 15:25. Naši kluci bojovali až do poslední minuty, výborně bránili a využívali každé příležitosti k zaútočení a zabodování. Mužstvo bylo velmi dobře připraveno na utkání, zejména po psychické stránce  a bylo vidět, že si věřilo. Doufám, že jim to vydrží i v dalším utkání s Rumunskem, na které máme. 
Na Mistrovství Evropy U20 nejdříve  Belgie po boji porazila Rumuny 28:19, v duelu, ve kterém Belgičané  dominovali v prvním poločase a ve druhé půli se už snažili udržet výsledek a dopouštěli se řady technických i taktických chyb a dostávali se zbytečně pod tlak. ***  Ve druhém zápase předvedli mladí Portugalci ódu na ragby. Zcela znemožnili Poláky, když jim dali nářez i v ragby nevídaný 122:0 v poměru 18:0 položených pětek. Portugalská škola ragby patří rozhodně v Evropě k těm nejlepším. Strategický plán rozvoje, který seriózně před léty vypracovali pod vedením francouzského experta Patrice Lagisqueta přináší ovoce a plní určené cíle. Muži předvedli na SP velmi dobré výkony a jejich nástupci předvádějí to pravé ragby, které přivádí na stadiony tisíce diváků a do šaten řady nových zájemců o náš krásný sport. Tým hraje v ohromné pohodě, vše v plné rychlosti, s výbornou podporou a velmi agresivní obranou, má velmi dobré standardní akce, výborného kopáče a velmi silnou lavičku náhradníků. Na výborném tempu zápasu se plně podílel, velmi dobrý mladý rozhodčí Connor z Walesu. ***  Francouzský výběr hráčů do 19 let z regionů Auvergne - Rhone-Alpes, pod názvem AURA, který nahradil Španělsko, jenž se kvalifikovalo na Světový pohár U20 / 2024,  dominoval nad neškodnými Švýcary, kteří mají stejné problémy jako jejich mladší spoluhráči z juniorky, protože nezvládají aktivní systém obrany a hráči neumí skládat a proto prohráli vysoko 85 : 0.  ***  Česká  "Dvacítka" se utkala s Nizozemci a nepřesvědčila, protože prohrála vysoko  7:50. Taktika neustálých kopů se českým borcům neosvědčila, tým postrádal útočný herní systém, ve kterém by mohl využít rychlých útočníků. Teď české hráče  čekají Poláci, kteří jsou rozhodně k poražení, tak se nechme překvapit. Vítěz turnaje, kterým může bát nekdo z těchto zemí Portugalsko, Belgie nebo Nizozemsko,  se přímo kvalifikuje na Světový pohár "20" v roce 2024.
Markéta ještě v sobotu večer 11. listopadu 2023  přivítala soupeře našich Bohemia Warrios, Brussels Devil. Duel skončil výhrou hostů 43:10.  Soupeř byl lépe sehraný a lépe organizovaný, domácí borci po celé utkání bojovali, ale postrádali účinný systém, jak pro obranu, ale zejména pro útočné akce. Pro hráče je určitě dobré, že získávají herní zkušenosti s těžkými soupeři, ale když se podíváme na sestavu, pak je tam řada hráčů, kteří už dávno překročili věk 23 let. Tím zřejmě neplníme cíl této tolik důležité věkové kategorií.

  Ve skupině A se v Super Cupu utkali portugalští Lusitanos na domácí půdě s vítězem loňského ročníku gruzínským klubem Black Lion a prohráli 0:22 v celku ve vyrovnaném zápase. Za Černé lvi hrálo několik zkušených reprezentantů ze Světového poháru a svojí silovou hrou, dokázali běhavé Lusitány udolat.

V evropské soutěži  Trophy porazili v Makarské domácí Chorvaté tým Ukrajiny 41:5. Není mně jasné, jak a kde trénuje tým Ukrajiny, který již v prvním kole podlehl Litvě 14:32. Patrně to  mají určitě velmi obtížné, neboť domácí soutěž nemohou hrát.

Bongi Mbonambi, mlynář mistrů světa, označil Toma Curryho, kterého rasisticky nazval "bílou pí.ou", za hlupáka, který je tak domýšlivý, že si myslí, že celý svět umí anglicky. Výraz, který použil, prý v afrikánštině znamená zcela něco jiného. Zapomněl ovšem oznámit, co tento výraz v té jeho afrikánštině znamená. Pochválil World Rugby, že správně posoudilo uvedený problém a nepotrestalo ho zákazem hrát finále. K tomu netřeba nic dodávat. Osobně lítuji, že z ragby se ztrácí férovost a džentlmenství.

   Stále se diskutuje o nutnosti zdokonalit výklad pravidel, který by byl jasný,  jak pro hráče, tak zejména pro rozhodčí. Odborníci si pokládají otázku, jakou kvalifikaci měli videorozhodčí, kteří značně ovlivňovali výklad pravidel. Zápasy řídí na SP ti nejlepší mezinárodní rozhodčí a měli by to být oni, kdo nakonec přestupky vyhodnotí. Video rozhodčí nemá mít rozhodující slovo, to zavání alibismem.

  V australském  Brisbane se rozehrála kvalifikace pro OH 2024 ve Francii  zemí z Oceanie, která  byla úspěšná pro týmy Samoy a Fidži. ***  Na OH 24. - 30. července 2O24, bude za Francii startovat v sedmičkovém týmu  kapitán Bleus Antoine Dupont, společně s  třemi až čtyřmi   dalšími reprezentanty z XV ragby, kteří hráli na MS.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2023 / 155 /  36 /  17)