Přiznejme si, že dosažené výsledky českých sedmičkových ragbistek jsou malým zázrakem   Začnu úspěšným vystoupením  české ženské reprezentace "7" na dvou kvalifikačních turnajích v Jižní Africe, ve kterých se bojovalo o účast ve Světové Sevens Serii s tím, že hluboce smekám klobouk před českým  výběrem, který se v konečném pořadí z dvanácti  účastníků, umístil na pátém  a  čtvrtém místě. Češky patřily na turnajích   mezi ty lepší ragbistky už jenom proto, že celkové vítězství získala Jižní Afrika, která dokázala vyhrát oba turnaje a ony s nimi  v prvním kole dokázaly remizovat 7 : 7. Ve finále druhé turnaje porazila Belgii po velkém boji 17:14 a třetí místo získala Čína, která ČEsko porazila 31 : 15.

     Dosahované výsledky českých sedmičkových ragbistek jsou malým zázrakem, protože v současné době v Česku neprobíhá  kvalitní domácí série náročných turnajů. Ragby v Česku hraje přibližně  pouze 70 hráček, které startují na turnajích  a přitom jen máme dva kluby, které jsou schopné postavit samostatný tým. Trenérovi Chalupovi se zřejmě podařilo sestavit tým, který táhne za jeden provaz a hráčky jsou schopné obětovat veškerý svůj volný čas, pro dosahování co nejlepších výsledků, zejména na zahraničních turnajích. Reprezentační tým má dvě vynikající koncové hráčky Anežku Sládkovou a Julii  Doležllovou, které obě patřily mezi nejvíce bodující hráčky těchto dvou turnajů. To jim však umožňují ostatní výborné bojovnice, které jsou agresivní v obraně a dovedou připravit ideální pozice pro tyto dvě rychlé atletky. Držím vám palce, abyste podobné výkony předvedly i na kvalifikačním turnaji pro OH v polském Krakově.

    Muži Česka vyhráli s přehledem v Rize nad Lotyšskem 41:7. Zápas byl až do 35.minuty prvního poločasu velmi  vyrovnaný, ale tři pětky, z protiútoků, položené během pěti minut, zlomil sebedůvěru Lotyšů v dosažení dobrého výsledku. Na českých  hráčích byla znát dlouhá přestávka herního zatížení a dopouštěli se řady zbytečných chyb, které by se jim zajisté nevyplatily se silnějším soupeřem. Sledoval jsem zápas Bulharů  se Slovinskem tedy možného soupeře v očekávaném kvalifikačním  zápase a dovolím si tvrdit, že  Bulhaři jsou rozhodně hratelným soupeřem, protože hrají pouze silové  ragby v neustále se opakujících kontaktech, bez potřebného přečíslení soupeře. Viděl jsem i Izrael a ten,  když hraje v plné sestavě, je velmi nepříjemný soupeř. Izraelci  totiž nasbírali  mnoho pozitivních zkušeností ze startu v Super Cupu RE.

    Irsko opět prokázalo, že nejlepší ragby v Evropě, ale i na celém světě se hraje právě na tomto ostrově. V semifinále Champions Cupu na národním stadionu Aviva zvítězil jednoznačně Leinster nad Stade Toulouse 41:22. Všechny statistiky přitom vycházely pro Francouze, jak v držení míče, skládek a počtu přihrávek, ale rozhodla lepší a agresivnější obrana a větší efektivita Irů v obranné zóně Francouzů. Toulouse byl v obranné zóně Irů 36 krát a Irové jen 15 krát a  přesto zvítězili. Nejlepší obranáři byli nejlepší hráč roku 2022 Josh Van Der Flier a Jemmy Ryan, kteří každý složili 20 krát. Pro Toulouse, který je plný reprezentantů,  to byla krutá porážka, díky dvěma žlutým kartám a nebývalým chybám v koncovce.

    Lépe se vedlo klubu La Rochelle, který před návštěvou 41 204 diváků v Matmut Aréně v Bordeaux, porazil Exeter Chiefs 47:28. Domácí položili sedm pětek oproti čtyřem  soupeře. Cenné vítězství stále se lepšícímu klubu La Rochelle je dovedlo až do finále Champions Cupu s irským klubem Leinster. Finále se hraje v Dublinu a bude to opravdové vyvrcholení této soutěže.

    V Challange Cupu se do finále probojoval Toulon, který porazil Benetton Treviso 23 : 0. Nejlepšími hráči zápasu byli nestárnoucí čtyřicetiletý  Sergio Parisse a gruzínský buldozer, pravý pilíř Beka Gigashvili. Soupeřem jim bude tým Glasgowa, který vyhrál nad Scarlet z Llenelli na jeho hřišti 35:17.

    V soutěžích Rugby Europe  v Conferenci 1 Jih porazilo Bulharsko - Slovinsko 39:19 v utkání nevalné úrovně. V Confrence 2  vyhrála Andorra nad Norskem 26 : 6 a Bosna Hercegovina prohrála se Srby 12:40. 
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, Koláž: Petr Skála)


(2023 / 63 /  15 /  9)