Nejstarší žijící český ragbista Jiří Kotlový oslavil čtyřiadevadesátiny. Blahopřejeme

Hledali jsme odpověď na otázku, kdo je nejstarším žijícím českým ragbistou a našli jsme odpověď v článku Karla Gamana na webu RC Havířova.
„Nesmí se zapomínat na osobnosti, které utvářely a udržovaly život ragbyových klubů v Československu, byť jsou z mimopražských klubů, neboť každý klub nějakým způsobem ovlivňuje existenci jiných klubů. Třeba náš havířovský klub by pravděpodobně nevznikl, nebýt oddílu ragby VŽKG Ostrava. Jednou z takových osobností, která má zásluhy o ragby na Moravě, speciálně ve Zlíně, je Jiří Kotlový ze Zlína, který 22. dubna 2021  oslavil odivuhodných 94 let," připomenul ve svém článku Karel Gaman. 

A vy jste kdo? Jiří Kotlový

Jura ale  také Dědek, jak mu říkají Jiřímu Kotlovému ve Zlíně, sice nepatří k zakladatelům, ale v roce založení sekce rugby v SK Baťa Zlín v roce 1944 patřil s dalšími, které ještě starší ragbisté pamatují, například Fröhlichem nebo Francem, k prvním zlínským ragbyovým  hráčům. Dědek jako tehdejší mladý muž Baťovy školy práce reagoval na oznámení v novinách, že se hledají mladíci, kteří by chtěli zkusit ragby. U ragby už zůstal a podobně jako u mnoha dalších se mu ragby stalo celoživotní láskou.

Po hráčské kariéře se věnoval funkcionářské, ale především trenérské činnosti. Kromě trénování mládeže a mužů ve Zlíně, byl i v osmdesátých letech asistentem trenéra československého národního týmu mužů. Dědek je nositelem Bronzového odznaku FIRA (Fédération Internationale de Rugby Amateur) za zásluhy o ragby. Nutno dodat, že FIRA byla ve své době vzhledem k uzavřenému vstupu do  IRB lze říci zastřešující světovou ragbyovou federací.

Jiří Kotlový  je nadšeným filatelistou, sbírá především poštovní známky a poštovní celiny s tématikou ragby. Není divu, že pro výstavu Ragby - hra síly, odvahy a bojovnosti, která se konala v Ostravském muzeu v roce 2017, připravil malou filatelistickou expozici.

Nyní, když se už ve svém věku a hlavně kvůli problémům s pohybem kvůli úrazu nohou, které mu před lety nešťastnou náhodou přerazil hráč vyražený soupeřem do autu, neúčastní klubového života, ale zase píše své ragbyové paměti. Ostatně Dědek je autorem publikace Rugby Zlín 1944-1994 a publikace Povídání o ragby.

Českeragby.cz gratuluje Jiřímu Kotlovému  k 94. narozeninám a přeje mu dobré zdraví do dalších let.

 
(Karel Gaman a Petr Skála, RC Havířov, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)