Medák podotýká, že na ragbyové zážitky měl bohatý víkend a věřte mu, že se měl na co dívat

"Televize nám poslední zářijový víkend nabídla řadu ragbyových zápasů a to mi věřte, že se bylo na co dívat," uvádí ve svém přehledu ragbyového dění ve světě ragbyová legenda, které ragbisté říkají Medáku.

Premiership začala a hráči Bristol Bears, kteří v minulé sezoně předváděli výborné výkony se s formou v novém ročníku nepotkali. Zkušený novozélandský trenér Pat Lam má před sebou nelehký úkol, jeho svěřence přímo deklasovali Wasps 44 : 8. Tolik individuálních chyb bych od tolik zkušených hráčů nikdy nečekal.  Borci  Wasps však hráli výborně a každou chybu Medvědů dovedli vždy potrestat.

V Rugby Championship si vítězství zajistili ragbisté All Blacks,  když po velkém boji porazili Jižní Afriku 19 : 17. Druhé místo získala Austrálie, která si poradila s Argentinou 27 : 8. Třetí je Jižní Afrika a poslední Argentina.

Ve druhém kole Rugby Europe Super Cupu jsme mohli vidět velmi dobrý zápas domácího týmu Lokomotiva Penza s STM Jenisej 21 : 44 (7 : 22). V prvním poločase dominoval tým Jesineje a nedával domácím žádnou šanci, vedl už 22 : 0 a domácí snížili až v nastavení první půle pětkou ve 44 minutě.   Ve druhém poločase se Penza rozehrála k velkému výkonu, dostala Jenisej pod velký tlak. Hráči Penzy položili dvě pětky a vypadalo to na vyrovnání, stav byl 27 : 21 pro hosty, ale v posledních 10 minutách jim došli síly a to soupeř dovedl potrestat dalšími pětkami, které stanovily konečný výsledek na 44 : 21.   Obě profesionální mužstva mají výbornou fyzičku, hrají v neustálém rychlém tempu, hráči jsou rychlí a velmi silní. Hrají starým systémem s využíváním hlubokého postavení útočníků, kteří díky svými fyzickými přednostmi tvrdě buší do obrany soupeře v plné rychlosti, čeká se jen na chybu obrany. Ty jsou však velmi dobře organizované a najít mezeru v obraně je velmi obtížné. Zápas měl velmi dobrou úroveň, díky velmi dobrému italskému rozhodčímu Schipanimu, který správně posuzoval výhody a trestal nebezpečnou hru.

Druhé utkání vyhráli domácí bruselští ďáblové po velkém boji s nizozemským mistrem Delta 27 : 21. Zápas byl velmi rozkouskován velmi slabým výkonem rumunského rozhodčího Serbana.

Zato třetí zápas mezi mistrem Španělska Castilla y Leon Iberians na krásném ragbyovém stadionu ve Valladolidu s šampiony  Portugalska Lusitanos, trénovanými francouzským špičkovým trenérem Patricem Laquisquem, byl ukázkou moderního ragby, hraného v plné rychlosti, s velkým nasazením, výbornými akcemi obou týmů a velmi dobrým výkonem gruzínského rozhodčího Tezvadze, který nechal zápasů hladký průběh s velmi citlivým posuzováním výhod. Těsné vítězství si odváží Portugalci 20 : 13, když je v poločase vedli domácí  10 : 3. Posledních 5 minut bylo v režii Španělů, ale výborná obrana Lusitanos ubránila cenné body.

Ve Francii bylo utkání v TOP 14 mezi šampionem Stade Toulouse a Clermontem,  zápas byl označen za vrchol soutěže. Domácí zvítězili 27 : 15, když ještě v poločase pohrávali 10 : 12.  Zajímavostí je, že tým Brive v TOP 14 měl v sestavě 5 hráčů z Gruzie a ještě dva střídali. Výkonnost gruzínského ragby má neustále se zlepšující výkonnost, danou náročnou domácí soutěží a také tím, že hráči jsou velmi motivováni možností startovati za přední evropské profesionální týmy.

Opakem je Rumunsko, které má viditelně velké finanční problémy. V profesionální Superlize startuje jenom 6 klubů, kdysi slavné kluby jako Grivita Rosia, Farul Constanta i Dynamo Bucurest hrají jen v amatérské soutěži, kde dochází i k takovým výsledkům, že Alba Iulia porazí Novodari 95 : 0.

Rugby World Seven Serie, pokračovala druhým turnajem v kanadském Edmontnu. Hrálo se na velkém stadionu na americký fotbal, na nevyhovujícím povrchu. Hráči utrpěli řadu spálenin a byli nuceni si oblepit nohy i lokty tejpovacími páskami. Znovu kralovala Jižní Afrika, ale výborné výkony podávali také Němci, kteří porazili Británii a mají velmi dobrý tým složený s velkých rychlých hráčů s moderním pojetím hry. V Seven okruhu startují i pro nás neznámé týmy jako Jamajka, Mexiko, Chile, které sice zatím výrazně prohrávají s předními celky, ale jejich výkonnost se neustále zlepšuje a byly by pro nás velmi nebezpečným soupeřem. Opět chyběly přední týmy včetně All Blacks z důvodů pandemie Covidu.

(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)